Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Muğla’da 34 mahallemiz suya kavuşturuldu

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN

Muğla’da 34 mahallemiz suya kavuşturuldu
Bu içerik 351 kez okundu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, kurulduğu 31 Mart 2014 tarihinden bu yana, suyu olmayan 34 mahalle ve mevkide yaptığı çalışmalarla bölgeleri suya kavuşturduğu bildirildi.

İlimiz genelinde “Susuz Mahalle Kalmayacak” sloganı ile çalışmalarını sürdüren Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü, bu kapsamda su sıkıntısı olan birçok noktaya müdahale etti.

31 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren Büyükşehir yasası ile hizmete başlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi geride kalan dört buçuk yıllık süreç içinde 34 susuz mahalleye su götürdü.

“İl genelinde altyapı eksiğimiz çok fazla”

Muğla’nın içme suyu ve alt yapı konusunda büyük yatırımlara ihtiyacı olduğunu ve bu eksikliklerin giderilmesi için, göreve geldiklerinden bu yana, yapılan tespitler doğrultusunda projeler geliştirdiklerini vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “MUSKİ Genel Müdürlüğümüze kurulduğu gün ilçe belediyeleri ve diğer kuruluşlardan toplam 1.9 milyar TL borç devrolup Türkiye’nin en borçlu su idaresi konumundaydı. Bir yandan yapılandırılan borçların ödemesini yaparken bir yandan da yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi olarak 969 milyon TL yatırım yaptık. Bunun 266 milyon TL’si MUSKİ Genel Müdürlüğümüzün altyapı yatırımıdır. İl genelinde birçok ilçemizde su, kanalizasyon ve yağmur suyu altyapı hizmetleri ile ilgili yapılması gereken birçok iş var. Biz göreve geldiğimizden bu yana eksikliklerin tespit edilmesi ve giderilmesi açısından projelerimizi hayata geçiriyoruz. Yaptığımız tespitler doğrultusunda aciliyet sırasında göre tek tek bu eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar sadece içme suyu konusunda yaptığımız çalışmalar sonucunda 34 mahalle ve mevkiyi suya kavuşturduk” dedi.

Seydikemer’de 16 mahalleye su götürüldü

Sorununun en çok yaşandığı ve birçok susuz mahallenin bulunduğu Seydikemer ilçesinde 16 mahalle Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar sonucu suya kavuştu. Bölgede içme suyu ve altyapı yatırımları olarak yapılması gereken birçok yatırımın bulunduğunun altını çizen Başkan Gürün, “Özellikle arazi koşulları nedeniyle çalışmalarımızda bazı zorluklar yaşamış olsak da bugüne kadar suya kavuşturulan 34 mahalle ve mevkiiden 16’sı Seydikemer ilçemizde bulunuyor. Bu mahalleler, Bayır Mahallesi Armutağacı ve Araplar mevkii, Arsa Mahallesi, Çökek Mahallesi BoyağamMevkii, Korubükü Mahallesi Okkabazlar mevkii, Çaltılar Mahallesi, Yaka Mahallesi Üçpınarlar mevkii, Boğaziçi Mahallesi, Dodurga Mahallesi Bel mevkii, Çukurceylan Mahallesi, Sahilceylan Mahallesi, Dere Mahallesi Güze mevkii, Karaköy Mahallesi, Çobanisa Mahallesi Koçkara mevkii, Bekçiler Mahallesi Merkez, Kayacık Mahallesi Murcak mevkii ve Yaka Mahallesi Çadırkavak mevkileri. Önümüzdeki dönemde ilimiz genelinde hem öz kaynaklarımız hem de kredi sağlayan kuruluşlardan aldığımız kredi ve hibelerle yatırımlarımız devam edecek” dedi.

“Altyapı yatırımlarımız artarak devam edecek”

Fethiye gibi su kaynakları açısından zengin bölgelerde bile su sıkıntısını yaşadığını vurgulayan Başkan Gürün, “2018 yılında susuz mahallelerimizin olması üzüntü verici. İnsan hayatı ve yaşamın sürdürülebilmesi için en önemli kaynak olan su ihtiyacının kesintisiz olarak sağlanması Büyükşehir Belediyesi olarak en önemli hizmet dallarımızdan biri.Biz de bu bilinçle hiçbir ayrım gözetmeden gerekli olan her yere yatırımlarımızı yapmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Fethiye ilçemizde suyu olmayan Ovacık Mahallesi Mendos mevkii, Yakacık Mahallesi, Yanıklar Mahallesi Karataş mevkii, Esenköy Mahallesi Bademli mevkii, Faralya Mahallesi, Kayaköy Mahallesi Kınalı mevkii ve Gökben Mahallelerine su götürerek Muğlamıza yakışmayan bu sorunları çözüyoruz” dedi.

 

Ayrıca …

Başkan Gürün ayrıca, ilçemiz Milas’ta Pinar Mahallesi Ağzıgeniş mevkii, Fesleğen Mahallesi, Yoğunoluk Mahallesi Daşlıcan mevkii, Sarıkaya ve Ketendere mahalleleri, Menteşe Özlüce Mahallesi Eşkiyalar mevkii, Yerkesik Mahallesi Göçenler mevkii, Meke Mahallesi Marçal mevkii, Marmaris İlçesi Beldibi Mahallesi Gökbel mevkii, Taşlıca Mahallesi ve Köyceğiz İlçesi Ağla Mahallesi Akkayla mevkiinin ilimiz genelinde su götürülen diğer bölgeler olduğu bilgisini de verdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X