Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Yatağan’daki işçilerin katili özelleştirmedir!”

ÖNDER Haber / A.Kemal KAŞKAR -

“Yatağan’daki işçilerin katili özelleştirmedir!”
Bu içerik 387 kez okundu.

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Yatağan Termik Santrali’nde yaşanan “iş kazası” ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, “Yatağandaki işçilerin katili özelleştirmedir” dedi.

Yatağan Termik Santrali’nde 2 işçinin hayatını kaybettiği ve 9 işçinin de yaralandığı “iş kazası”nı Meclis gündemine taşıyan CHP Muğla Milletvekili Erbay açıklamasında, “Yatağan Termik Santrali’nde, kazana kömür taşıyan kömür nakil hattının 45 metre yükseklikten düşmesi sonucu 2 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti, 9 işçi kardeşimiz de yaralandı. Biliyoruz ki bu ne ilk ne de son iş kazası olacak.Ancak devlet olarak bu kazaların son bulması için gereken çabayı gösterebiliriz, insanlarımızın iş kazalarında ölmesinin ve sakat kalmasının önüne geçebiliriz.Yaşanan iş cinayetlerinin sebebi maliyetleri düşürmek ve kâr hırsıdır.Özelleştirmeyi bir çözüm olarak görmek ya da göstermek doğru bir yaklaşım değildir.Şunu çok iyi biliyoruz ki çözüm özelleştirme değildir.‘Üreten kurumlar devletin üzerine yüktür, bu yükü üzerinden atalım’ anlayışı yanlış bir anlayıştır” dedi.

Erbay, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesine karşı büyük mücadeleler verdiklerini hatırlatarak açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dört yıl önce ‘özelleştirme ölümdür’ demiştik. Özelleştirmenin kârı arttırmak için iş ve işçi güvenliğini hiçe sayarak gerekli önlemleri almayacağını söyleyip direniş çadırında nöbet tutarak bu özelleştirmeye karşı çıkmıştık. Şimdi görüyoruz ki özelleştirildikten sonra güvenlik önlemlerinin alınmaması, gerekli bakımların yapılmaması sonucunda kömür taşıma rampası çökmüş ve 2 işçimiz hayatını kaybetmiştir.

Her şeye rant gözüyle bakan AKP iktidarı döneminde emeği, alınteri ile çalışan işçilerimiz rantın ve kâr hırsının kurbanı olmaktadır.Dün Soma’da bugün Yatağan’da yaşanan iş cinayetleri, alınmayan önlemlerin ve ilgili kurum ve kuruluşların görevlerini gerektiği gibi yerine getirmediğinin göstergesidir. İş ve işçi güvenliğini denetlemek ve önlemlerin alınmasını sağlamakla yükümlü kişi ve kurumların iş cinayetleri ile ilgili sorumlulukları araştırılmalı ve sorumlular bir an önce cezalandırılmalıdır.

Yatağan’da meydana gelen iş cinayetinin sonuna kadar takipçisi olacak ve sorumluların ortaya çıkarılarak gereken cezaları almaları için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve Muğla halkına başsağlığı, yaralı işçilerimize de acil şifalar dilerim.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X