Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Yürüyen Disko’lar vatandaşı bıktırdı!..

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

‘Yürüyen Disko’lar vatandaşı bıktırdı!..
Bu içerik 541 kez okundu.

Özellikle gençlerin, araçlarla yüksek sesle müzik dinleyerek şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda dolaşması, yaz günü nedeniyle kapı-penceresi açık olan, balkonlarda veya evinin önündeki bahçede oturan vatandaşı rahatsız ediyor.Bir anda duydukları sesle irkilirken; evinde hastası, küçük bebeği, yaşlıları bulunanlar, pek çoğunun da çalışan kesim olması nedeniyle uykuda dinlenenler, araçlardan gelen müzik sesiyle rahatsız oluyor. Sorunun çözümü ise kesinlikle kesilen idari para cezalarında değil…

Genellikle akşam saatlerini tercih eden gençler, kentin hemen her caddesinde ve bazı ara sokaklarında yüksek sesle müzik dinleyerek dolaşırken, araçlardan yükselen ses nedeniyle evinin içinde, evinin balkonunda veya bahçesinde oturan vatandaş, her gün karşılaştıkları bu durum karşısında sadece öfkeleniyor.

Kimi zaman sürücülerle tartışan mahalle sakinleri, kimi zaman da aracın plakasını alarak durumu polise ihbar ediyor. Ancak anonsu alan polis belirtilen adrese gelinceye kadar araç, o bölgeden çoktan uzaklaşmış oluyor. İhbar edilen araç ekipler tarafından bulunursa, yapılan kontrollerin ardından ‘Kabahatler Kanunu’na göre cüzi bir idari para cezası kesilerek araç ve sürücü bırakılıyor. Kesilen idari para cezası ‘komik’ denecek kadar az olunca doğal olarak da caydırıcı özelliği ortadan kalkıyor.

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz Emniyet yetkilileri, çözümün kesinlikle polisiye tedbirlerle veya kesilen idari para cezalarıyla olmayacağını, asıl çözümün anne ve babaların devreye girmesi, çocuklarını bu konuda eğitmesiyle, gerektiğinde araç vermeme cezasıyla cezalandırarak bulunabileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte askere gidecek gençlerin, araçlarına Türk Bayrağı takarak, kent merkezinde ve genellikle de yüksek sesle müzik dinleyerek dolaşmalarına vatandaş ses çıkarmıyor gibi görünse de, ‘Vatan nöbeti kutsaldır’ veya ‘Asker Ocağı, Peygamber Ocağı’dır sözünü gençlere hatırlatarak, yüksek sesle müzik dinleyen, elinde içki şişesiyle dolaşan gençlerimize, bu şekilde vatani görevine gitmesinin yakışmadığını belirtiyorlar ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X