Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Her şey, ‘Daha iyi Milas Zeytinyağı’ için …

ÖNDER Haber / A.Kemal KAŞKAR

Her şey, ‘Daha iyi Milas Zeytinyağı’ için …
Bu içerik 420 kez okundu.

Bölgemize özgü Memecik türü zeytinlerden ‘iyi zeytinyağı’ üretmeye çalışan bir grup zeytin-zeytinyağı üreticisi, Münir Tireli ve eşi Seçil Tireli’nin girişimleriyle Milas Ziraat Odası Atatürk Konferans Salonu’nda bir araya geldi.

Toplantıya, Milas Ziraat Odası (MiZO) Başkanı İsmail Atıcı, Ali Osman Menteşe, Milas Ziraat Odası’nda görevli Ziraat Mühendisi ve Tarım Danışmanı Abdullah Öz, Bafa’dan Nadi Güler, Alaçam’dan Utku Karabayraktar, Ferhat Bayrambaş, Ziver Arslan, Mehmet Al, Mustafa Tireli, Fubda Şentürk, Gürcan Tireli, Fatma Atılgan, Şiyar Güngör Bizati, Barış Esen ve Elvan Esen ile TÜRKSİAD Başkanı Mehmet Sert katıldılar.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından hazırlanan 14 Mayıs Çiftçiler Günü vidosunun izlenmesiyle başlayan toplantının başlangıcında konuşan MiZO Başkanı İsmail Atcı, Milas Ziraat Odası’nın “çiftçilerin evi” olduğunu belirterek, “Buranın ev sahibi çiftçiler… Tarım alanında fikir alışverişinin yapılacağı böyle bir toplantı için Atatürk Konferans Salonunu kullanmak istediler, tabii biz de salonu onlara tahsis ettik. İlçemizdeki 52 mahallenin geçim kaynağı zeytincilik… Aynı zamanda diğer mahallelerimizde de yoğun bir şekilde zeytincilik yapılıyor.Geçmiş yıllara göre zeytinciliğimizin geliştiğini gözlemliyoruz. Bu noktada herkesin emeği var. Çiftçilerimiz, özellikle Ali Osman Menteşe gibi bilinçli üreticilerimiz, kurumlarımız, kurum amirlerimiz, STK’lar ve halkımızın desteğiyle zeytinciliğimiz adına güzel çalışmalar yapılıyor. Ben bu toplantıyı da önemsiyor ve başarılar diliyorum” dedi.

Toplantının düzenleyicilerinden Seçil Tireli, “Milas’a gelin geldim. Zeytinyağı tutkum burada başladı ve bizzat katıldığım hasatta bu sene polifenolü yüksek bir zeytinyağı elde etmeyi başardık.Ama bu süreç hiç kolay olmadı.Hepinizin yaşadığı sıkıntıları biz de yaşadık.Ortak olan bu sorunlarımızı nasıl aşabiliriz bunu konuşmak için bir araya geldik” derken, Ziraat Mühendisi ve Tarım Danışmanı Abdullah Öz, tüm katılımcılara ve üreticilere başarılar diledi ve tarımsal üretimde kendilerine her zaman destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Mehmet Sert’in, “E-Ticaret ve Dijital Pazarlama” başlıklı sunumunun sonrasında bir konuşma yapan Ali Osman Menteşe de, “Bu iş öncelikle kaliteli ürünle olur. Yani zeytininize iyi bakmanız gerekiyor.Onu zeytin zararlılarından koruyacaksınız, sürekli gözlemleyeceksiniz.Hatta zeytin ağaçlarınızla konuşacaksınız.Sonra o zeytinleri zamanında hasat edip plastik kasalarda, tarlada bekletmeden, hemen, gerekli hijyen şartlarını en üst düzeyde sağlayan, ortam kokusunu ve iklimlendirme konusunda azami hassasiyet gösteren bir fabrikada sıktırdıktan sonra başarıya ulaşabilirsiniz.Tabii burada elde edilen zeytinyağını da krom tanklarda saklamalısınız” dedi ve kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken önemli öneri ve uyarılarda bulundu.

 

(Haberin oluşturulmasında, MiZO kayıtlarından yararlanılmıştır.)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X