Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

MUÇEV, bu kez ‘Akyaka Çınar Plajı’yla gündemde!

ÖNDER Haber / A.Kemal KAŞKAR -

MUÇEV,  bu kez  ‘Akyaka Çınar Plajı’yla  gündemde!
Bu içerik 593 kez okundu.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan, Akyaka’ya 4 kilometre uzaklıktaki dünyanın gözbebeği Çınar Plajı sahilinin doğal yapısının değiştirilmekte olduğu öne sürüldü. Bölgede, sahil şeridinden çakılların traktörlerle alınarak başka yere götürülüp, yerine öğütülerek toz haline getirilmiş malzeme döküldüğü belirtiliyor.

Özel Çevre Koruma (ÖÇK) hükümleri ile korunan bölgedeki bu durumun, çevre koruma mevzuatına olduğu gibi Kıyı Kanunu’na da tamamen aykırı olduğuna dikkat çeken yurttaşlar, Kıyı Kanunu’nun 6. Maddesinde, “Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez” dendiğini belirtiyorlar.

Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, uygulama ile ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ayrıca birçok yurttaşımızın da CİMER üzerinden şikayet dilekçeleri verdiği öğrenildi ...

 

MUÇEV yeniden gündemde …

 

Bu kanun dışı uygulamanın, plajın işletmesini veren MUÇEV Ltd Şti.’ni yeniden tepkilerin odağına yerleştirdiğini belirten Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, bu konuda da şu anımsatmayı yapıyor:

Muğla bölgesinde Kadın Azmağı da dahil olmak üzere 14 farklı kıyı alanının işletmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2014 yılında Muğla Valiliği’nin ortaklığı ile kurulan MUÇEV Ltd. Şti.’ne “kamu hizmeti veren kuruluş” olduğu gerekçesi ile ihalesiz olarak verilmişti. İşletme hakkını alan MUÇEV de, bu alanların bir kısmını başka şirketlerle kiralamıştı.

Ancak, her ne kadar adında “Vakıf” kelimesi geçse de aslında bir ticari şirket olan Muğla Çevre Vakfı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı “Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmeliği”nde belirtilen, ‘kamu hizmeti veren nitelikteki kuruluşlardan biri olmadığı’ için, söz konusu alanların bu şirkete ihalesiz verilmesi yönetmeliğe aykırı idi. Nitekim Muğla 1. ve 2. İdare Mahkemelerine açılan davalar sonucunda bu hukuksuzluk belirlenmiş ve Bakanlığın şirketle yaptığı sözleşmelerden Akyaka Kadın Azmağı ve İztuzu plajı ile ilgili olanları iptal edilmiş, bu kararı Danıştay da onaylamıştı.

Karar, her ne kadar dava konusu olan 3 sözleşme ile ilgili olsa da, aslında MUÇEV’e devredilen tüm işletme yetkilerinin iptali gerekiyordu. Ancak MUÇEV’in ve kiraya verdiği birçok işletmenin kıyı alanlarındaki faaliyetleri devam ediyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında, yine MUÇEV tarafından Datça’da Kurubük Koyu’nun ihale ile özel şahıslara kiraya verilmesi girişimi, Muğla Çevre Platformu üyelerinin girişimi ile iptal ettirilmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X