Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Parlamentonun itibarı emeğe, kadına, çocuklara verilen değerle ölçülür!”

ÖNDER Haber / A.Kemal KAŞKAR -

“Parlamentonun itibarı emeğe, kadına, çocuklara verilen değerle ölçülür!”
Bu içerik 388 kez okundu.

CHP Muğla Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, komisyon tarafından kabul edilerek, görüşülmek üzere Meclis Genel Kuruluna sevkedilen ve kamuoyunda bedelli askerlik yasası olarak da bilinen, “Askerlik Kanunu ve Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik” ile ilgili yasa tasarısının genel kurul görüşmelerinde yaptığı konuşmada, hükümetin, Plan ve Bütçe Komisyonundaki tavrına yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Girgin, “Dünyada parlamenter sistemler çıkardıkları yasalarla itibarlarını korurlar. İki gün önce Plan ve Bütçe Komisyonuna bir yasa önerisi geldi.Muhalefet olarak katkı yapmaya çalışmamıza rağmen hiçbir önerimiz dikkate alınmadan, olduğu gibi maddeler komisyondan geçti.Şimdi ben burada samimiyetle sormak istiyorum. Çoğunluğa güvenerek dayatmayla getirilen ve Komisyondan geçen, Parlamentoda da, ‘olduğu gibi’ yasalaşacak olan bu madde teklifleriyle, bu yasalarla Parlamentonun itibarının yükseltileceğine gerçekten inanıyor musunuz?” diye sordu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Parlamentonun itibarı bin 150 odalı saraylarla ölçülmez, bir ülkenin itibarı Seydikemer’de bankaya olan borcunu ödeyemediği için evi satılan çiftçi dururken, “geçinemiyorum” diye parlamentonun önünde kendini yakmaya çalışan işçi dururken, madenlerde yeraltında insanlar ölürken bir parlamentonun itibarı bin 150 odalı saraylarla ölçülmez. Parlamentonun itibarı emeğe verilen değerle ölçülür, kadına verilen değerle ölçülür, çocuklara verilen değerle ölçülür.

Ben bir maden işçisiyim. Parlamentoda Plan ve Bütçe Komisyonunda bir görev verdi partimiz bana. Burada bu ülkede üretilen pastanın emekçiler lehine ne kadar ayrılması gerektiğinin tabii ki kavgasını vereceğim. Ancak şöyle bir durum gördük: Ne dersek diyelim, katkı yapmaya çalışmamıza rağmen bütün önerilerimiz reddediliyor. Kırsal alanda iki yüze yakın hastalıkla uğraşan, hastalık riskine maruz kalan veterinerler için teklif getiriyoruz, hayır; fiilî hizmet süresinin tüm çalışanlara ve tüm sağlık emekçilerine getirilmesi için teklif veriyoruz, hayır... Kendim bir maden işçiyim, yeraltını da biliyorum, yer üstünü de biliyorum.Çöllolar ocağına gittim, Afşin-Elbistan’a 10 işçimiz toprak altında kaldı.

Tozun içinde, toprağın içinde, atölyelerde kimyasallara maruz kalarak yer üstündeki maden işlerinin nasıl kanser olduğunu en yakın ben biliyorum.Yıllarca Yatağan’da o direnen işçilerin önderliğini yaptım. Ancak şunu söylemek istiyorum: Plan ve Bütçe Komisyonunda bütün vekillerimizden istirham etmemize rağmen açık ocakta çalışan maden işçilerinin fiilî hizmet süresi talebi kabul edilmemiştir. Sadece o mu? Hayır. Petrol rafinerilerinde çalışan işçiler de aynı şartlardadır.Ne yapılması gerekiyor?Bütün toplum kesimleriyle, sendikalarla, odalarla, sektör temsilcileriyle ve o yasaya muhatap olan çalışanlarla beraber bir araya gelinerek bir yasa çıkartılacaksa bu şekilde çıkartılması gerekir.‘Millî irade’ diyorsak eğer, bir tarafın değil bütün toplum kesimlerinin ortak kararıyla olursa millî irade olur.Aksi takdirde ne olur?Yasa geçer ama kanuna uygun olur fakat meşru olmaz. Ben bir de şunu gördüm sevgili arkadaşlar: Saray olduğu gibi getirmiş Plan ve Bütçe Komisyonuna. Aklıma şöyle bir şey geldi ‘Ya, acaba nedir?’ Hani, karga yavrusuna bir nasihat vermiş.‘Oğlum bir insan yere eğilirse sen taş alacağını düşün’ demiş.Şüphelendim, ‘Acaba bu yasanın arka tarafında ne var?’ diye.Sağlığın tamamen piyasaya açılmasını sağlayan uluslararası, adına da ‘sağlık turizmi’ denilen bir yasa.Ee, tabii Bakan bir hastane patronu olunca gelecek olan yasa da bu şekilde oluyor.Diğer taraftan Kanal İstanbul Projesi getiriliyor.Ne olduğu belli değil.‘Cambaza bak cambaza’ diye kamuoyunda askerlik konuşturuluyor, ama o arada ‘Kanal İstanbul’ getiriliyor” dedi.

Yasanın bu şekliyle toplum vicdanında kabul görmeyeceğini söyleyen Girgin; “Bu yasa, mutlaka toplumun tüm kesimlerinin görüşü alınarak yeniden düzenlenmeli” diyerek sözlerini tamamladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X