Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Vatandaş işini yine ‘son gün’e bıraktı ama …

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Vatandaş işini yine ‘son gün’e bıraktı ama …
Bu içerik 384 kez okundu.

Vergi ve prim borçlarını yeniden yapılandırmak isteyenler için verilen süre dün sona erdi. Vergi Dairesine vergi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu bulunanların, borçlarını yapılandırabilmeleri için tanınan sürenin son gününde hem Milas Vergi Dairesi, hem de Milas SGK İlçe Müdürlüğü, tarihi günlerinden birini daha yaşadı.Akşam saatlerinde sürenin 27 Ağustos'a kadar uzatıldığına dair gelen bir haberle yaşanan yoğunluk ortadan kalktı. 

Vergi ve prim borçlarını yeniden yapılandırmak isteyenler için verilen süre dün sona ererken, her zaman olduğu gibi vatandaş işini yine son güne bıraktı. Bakanlık tarafından açıklanan şekliyle vergi ve SGK Prim borcu olan vatandaşların borçlarını yapılandırmak için 31 Temmuz 2018 (dün) mesai sonuna kadar Vergi Dairesi Müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine bizzat veya postayla başvurmaları gerekiyordu. İnternet üzerinden e-sigorta yoluyla başvurular ise 31 Temmuz 2018 tarihinde saat 23.59’a kadar yapılabildi.

Başvuruların posta yoluyla yapılması halinde taahhütlü, iadeli taahhütlü, APS veya PTT Kargo yoluyla yapılan gönderilerde, başvuru formunun 31 Temmuz’da postaya verilmesi yeterli olacak. Adi posta yolunun tercih edilmesi halinde başvuru formunun SGK’ya 31 Temmuz’dan sonra ulaşmama riski bulunuyor. Bu durumda olanların başvurusu kabul edilmeyecek.  

2018 Mart ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta ve işsizlik sigortası prim borcu olanlar, isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası prim borcu olanlar, 31 Mart 2018 tarihine kadar bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, 31 Mart 2018 tarihine kadar kesilen idari para cezaları, SGK’nın tahsil yetkisindeki damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payları gibi borçları bulunanlar, son gün nedeniyle Milas Vergi Dairesi ve SGK Milas İlçe Müdürlüğü’ne koşarken, yasa gereği borçlarla ilgili olarak üç yıla kadar vade yapılabiliyor.

Borcunu yapılandıranlar, 12, 18, 24 veya 36 ay vade seçeneklerinden birini tercih etti. Taksitler ise iki ayda bir ödenecek ...

SÜRE 27 AĞUSTOS'A KADAR UZATILDI...

Borçları bulunan vatandaşların, bu borçlarını yapılandırmaları için tanınan süre 31 Temmuz 2018 tarihinde sona erecekti ancak dün akşam saatlerinde yeni bir kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kararla süre, 27 Ağustos 2018 tarihine kadar uzatıldı. 

Karar öncesi 31 Temmuz 2018 Salı Günü gece 23.59'a kadar açık olacağı belirtilen resmi kuruluşlar ise, yayınlanan yeni kararla birlikte normal mesai bitimine kadar çalıştı ve sonrasında başvuruları kabul etmedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X