Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Kavaklıdere’de ‘Vali Hanım Çileği’nin hasadı başladı

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN -

Kavaklıdere’de ‘Vali Hanım Çileği’nin hasadı başladı
Bu içerik 357 kez okundu.

Muğla Valisi Esengül Civelek’in girişim ve önderliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Mart ayında dikimi yapılan ve halk arasında ‘Vali Hanım Çileği’ olarak bilinen San Andreas türü çileğin hasadının yapıldığı bildirildi.

Muğla’da kırsal nüfusun refah seviyesinin arttırılması, yaşam standartlarının yükseltilmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla yüksek verim ve fazla gelir sağlayacak, katma değeri yüksek üretim modelleri oluşturulması amacıyla başlatılan proje kapsamında Kavaklıdere’de 15, Seydikemer’de 10 ve Milas’ta da 3 üretici olmak üzere toplam 28 üreticiye 150 bin fide dağıtılmıştı.

Valilik Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Kavaklıdere’nin Menteşe Mahallesinde yapılan hasat etkinliğine Vali Esengül Civelek, Kavaklıdere Kaymakam Vekili Ali Ekber Ateş, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ş. Fırat Erkal, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Çilek bahçelerini gezip incelemelerde bulunan ve yetkililerden proje hakkında bilgiler alıp çilek toplayan Vali Civelek, yaptığı açıklamada, çilek üretiminden üreticilerin memnuniyetlerinin çok yüksek olduğunu, San Andreas çilek türünün lezzeti, aroması, kalitesi ve verimliliği ile Muğla’da diğer tarımsal ürünler arasında yeni bir marka değer yaratacak tarımsal ürün olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kırsal kalkınmanın sağlanması, hızlandırılması, kırsal kalkınmada kadınlarımızın sosyo-ekonomik konumlarının güçlendirilmesi, ailelerimizin gelir ve refah seviyesinin yükseltilmesi, yaşam şartlarının iyileştirilmesi için Muğla genelinde 150 bin hibe fide dağıttık. Üreticilerimizin yüzünü güldüren San Andreas türü çilek daha önce Valilik yaptığım Yalova ve Kırklareli’nde kırsal kalkınmada başarı hikâyesi yaratmıştır.Kavaklıdere Menteşe mahallemizde de aynı başarı hikâyesini yaratacaktır.Bundan sonraki amacımız üretimin arttırılması, devamlılığın ve verimliliğinin sağlanması olacaktır.Projenin yaşama geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Üreticilerimize, gurur duyduğum kadın çiftçilerimize emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Kadın çiftçiler de, katkı ve desteklerinden dolayı Vali Civelek’e teşekkür ederek, ‘Vali Hanım Çileği’nin getirisinin yüksek olduğunu, günde ortalama 100 kg ürün elde ettiklerini ifade ettiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X