Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“11. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu” 10 - 11 Ağustos’ta!

ÖNDER Haber / A.Kemal KAŞKAR -

“11. Karia,  Karialılar ve Mylasa  Sempozyumu”  10 - 11 Ağustos’ta!
Bu içerik 644 kez okundu.

Bu yıl 11’incisi 10 - 11 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu’nun, Lagina Kazısı eski Başkanı - Konya Selçuk Üniversitesi eski Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan ve Prof. Raffaella Pierobon Benoit onuruna düzenleneceği bildirildi.

Onur konukları arasında; Dr. Fede Berti (İasos Kazısı eski Başkanı, Ferrarra Ulusal Müzesi eski Müdürü/İtalya), Prof. Dr. Chirstof Berns (Ruhr Üniversitesi Arkeolojik Bilimler Enstitüsü - Bochum/Almanya), Prof. Dr. Kadir Pektaş (Beçin Kazısı Başkanı), Prof. Dr. Maria Andaloro (Tuscia Üniversitesi  - Viterbo/İtalya), Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu (İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi), Prof. Dr. Ömer Özyiğit (Fokai Kazısı Başkanı), Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Ünal (Beçin Kazısı eski Başkanı), Prof. Dr. Wolfgang Blümel (Köln Üniversitesi - Almanya) ve Prof. Dr. Zeynep Mercangöz’ün (Anai Kazısı Başkanı - Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı) bulunduğu sempozyum bu yıl da, Gazeteci arkadaşımız MİTSO Basın Danışmanı Olcay Akdeniz’in önderliği, girişimleri ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Mimarlar Odası Muğla Şubesi Milas Temsilciliği ve Mehmet Behlül Zenger Petrol Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti’nin destekleriyle gerçekleştiriliyor.

                                                          

Program

10 Ağustos 2018 Cuma günü Milashan Otel Toplantı Salonunda saat 10’da açılacak olan sempozyumda ilk oturum saat 10:30’da başlayacak.

 

1’inci Oturum

Prof. Dr. Ömer Özyiğit başkanlığındaki oturuma sunumlarıyla Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan (Lagina Kazısı eski Başkanı - Konya Selçuk Üniversitesi eski Dekanı), Prof. Dr. Bilal Söğüt (Stratonikeia Kazısı Başkanı - Pamukkale Üniversitesi) Prof. Dr. Raffaella Pierobon Benoit    (Napoli II. Federico Üniversitesi, Klasik Kültürler Bölümü Öğretim Üyesi/İtalya), Prof. Dr. Maria Andaloro (Tuscia Üniversitesi  - Viterbo/İtalya), “Milaslı Mimar Perikles ve eserleri” başlıklı sunumuyla Prof. Mustafa Hamdi Sayar (Güneydoğu Avrupa Araştırmaları Merkezi Müdürü), “Aphrodisias şehrinin mimarisine epigrafik bir katkı” başlıklı sunumuyla Prof. Dr. Angelos Chaniotis (İleri Araştırmalar Enstitüsü - Princeton Üniversitesi - New Jersey/ABD) katılacaklar.

 

2’nci Oturum

Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Ünal başkanlığında saat 13.30’da başlayacak olan ikinci oturuma da; “Karia Teorileri, Lelegler ve Termera” başlıklı sunumuyla Prof. Dr. Adnan Diler (Pedasa Kazısı Başkanı - Muğla S. Koçman Üniversitesi, Ed. Fak., Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı), “Stratonikeia Kazıları ve restorasyonları  - 2017” başlıklı sunumuyla Prof. Dr. Bilal Söğüt (Stratonikeia Kazısı Başkanı / Pamukkale Üniversitesi), “Tlos antik kenti kazısı ve arkeolojik araştırmaları” başlıklı sunumuyla Prof. Dr. Taner Korkut (Tlos Kazısı Başkanı - Akdeniz Üniversitesi, Arekoloji Bölümü, Klasik Arkeolaji Anabilim Dalı), “Nysa antik kentinde mimari” başlıklı sunumuyla da Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner (Nysa Kazısı Başkanı - Ankara Üni. DTCF. Arkeoloji Böl. Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı) katılacaklar.

                                                                                 

3’üncü Oturum

Prof. Dr. Zeynep Mercangöz başkanlığında saat 15.30’da başlayacak olan üçüncü oturumda sunum yapacak katılımcılar ve sunum başlıkları ise şöyle:

Prof. Dr. Suat Ateşlier (A. Menderes Üniversitesi Fen Ed. Fak. Arkeoloji Bölümü) “Arapapıştı kaya mezarı”, Dr. İnci Türkoğlu )Hieropolis Antik Kenti Kazısı Başkan Yardımcısı) “Stratonikeia ve çevresinde kilise mimarisi”, Yılmaz Akkan (Aydın Müzesi Müdürü Vekili) “Latmos Bölgesinin UNESCO Dünya Mirası ölçütleri bağlamında değerlendirilmesi” ve Gülnaz Savran (Milas Müzesi Müdürü) ile Seda Eryılmaz (Arkeolog – Milas Müzesi) “Milas ilçesi kurtarma kazıları”.

 

İkinci gün / 11 Ağustos 2018 Cumartesi

4’üncü Oturum

Sempozyumun ikinci günü, saat 10’da Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan başkanlığındaki 4’üncü oturumla başlayacak.

Oturumda; Prof. Dr. Asuman Baldıran (İasos Kazı Başkanı - Selçuk Üni., Ed. Fak., Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı) “İasos’ta kazı çalışmaları – 2017”, Prof. Dr. Ahmet Yaraş (Allianoi Kazısı eski Başkanı - Trakya Üni., Ed. Fak. Ark. Böl. Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkan) ile Hasat Akgün “Batı Anadolu’da antik ılıca mimarisi”, Prof. Dr. Sevinç Günel (Tepecik Höyüğü Kazısı Başkanı - Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı) “Karia Bölgesinin Tunç Çağlarına ışık tutan bir merkez: Çine – Tepecik”, Prof. Dr. Sema Atik Korkmaz (Letoon Antik Kenti Kazısı Başkanı - Başkent Üniversitesi) ile Dr. Banu Özdilek Tıbıkoğlu “Letoon Apollon Tapınağı’na ilişkin yeni gözlemler” ve Dr. Baki Demirtaş da (Başkent Üniversitesi) “Hermogenes’in Mimari Özellikleri Işığında Letoon Leto Tapınağı Üzerine Gözlemler” başlıklı sunumlarını yapacaklar.

 

5’inci Oturum

Prof. Dr. Christof Berns’in başkanlığında saat 13:30’da başlayacak olan beşinci oturumdaki katılımcı ve sunumlar ise şöyle:

Dr. Sinan Mimaroğlu (Başkent Üniversitesi) “Yeni veriler ışığında Letoon manastırı”, Prof. Dr. Numan Tuna (Burgaz Kazısı Başkanı) ile Dr. Nadire Atıcı “Burgaz Klasik Dönem konut mimarisi”, Prof. Dr. Celal Şimşek (Laodikeia Kazısı Başkanı - Pamukkale Üni.  Fen Ed. Fakültesi. Ark. Bölümü Bşk. ve Arkeoloji Enst. Md.) “Laodikeia Kuzey (Kutsal) Agorası restorasyonu”

 

6’ncı Oturum

11. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu’nun saat 15’te başlayacak olan 6. Oturumunun başkanlığını Nezih Başgelen yapacak.

Oturuma; Doç. Dr. Olivier Can Henry (Labranda Kazısı Başkanı) “Labraunda’nın Andronları, anıt yemekhane mi, taht odası mı?”, Doç. Dr. Ali Yalçın Tavukçu (Alabanda Kazısı Başkanı - Erzurum Atatürk Üniversitesi Ark. Böl. Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı) “Alabanda antik kenti kazısı – 2017”, Dr. Coşkun Daşbacak (Pamukkale Üniversitesi F.E. Fak. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi) “Lagina kurtarma kazıları - Baca mevkii” başlıklı sunumlarıyla katılacaklar.

7’nci Oturum

Sempozyumun yedinci ve son oturumuna ise Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu başkanlık edecek.

Saat 16:30’da başlayacak olan oturumda; Mimar  Prof. Dr. Fikret Yegül (Kalifornia Üniversitesi - Santa Barbara – ABD) “Sardes’den bir Mimar: Artemis Tapinagi ve Tmolos’dan Gelen Adam” ve Nezih Başgelen de (Arkeolog / Arkeoloji ve Sanat Yayınları Yönetmeni) “Batı Anadolu seyahatnamelerinde Karya’nın antik harabeleri ve duvarları” başlıklı sunumları yapacaklar.

 

Sempozyum, 18.00 - 18.30 saatleri arasında yapılacak olan ödül töreni ile sona erecek …

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X