Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

11’nci “Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu” sona erdi

ÖNDER Haber / A. Coşkun EFENDİOĞLU -

11’nci “Karia, Karialılar ve  Mylasa Sempozyumu” sona erdi
Bu içerik 329 kez okundu.

Milashan Otel’de iki gün devam eden ‘Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu’nun bu seneki ana teması “Karia’da Mimarlık” olarak belirlenirken, her yıl Karia arkeolojisine emek veren arkeologlara adanarak düzenlenen sempozyum bu yıl Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan ile İtalyan Arkeolog Prof. Dr. Raffaella Pierobon Benoit’in onuruna düzenlendi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile Mimarlar Odası Milas Temsilciliği’nin işbirliğinde, Olcay Akdeniz tarafından düzenlenen sempozyum, ikinci günü yine saat: 10.00’da başladı. Sempozyumda, Muğla, Aydın ve Denizli’nin büyük bir bölümünü kapsayan Karia bölgesinde yapılan araştırmalar ve arkeolojik kazılara devam eden arkeologlar, yaptıkları çalışmaların gösterildiği sinevizyon eşliğinde sunum yaptılar.

Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan’ın oturum başkanlığını yaptığı ilk sunum, Iasos Kazı Başkanı Prof. Dr. Asuman Baldıran tarafından yapıldı. İkinci sunum ise Prof. Dr. Ahmet Yaraş (Allianoi Kazı Başkanı), üçüncü sunum, Tepecik Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Sevinç Günel, dördüncü sunum, Letoon Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Sema Atik Korkmaz, öğle arasından önceki son sunum ise Hermogenes’in Mimari Özellikleri Işığında Letoon Leto Tapınağı Üzerine Gözlemler başlığıyla Dr. Baki Demirtaş tarafından yapıldı.

Verilen öğle arasının ardından başlayan ikinci bölüme ise Prof. Dr. Christof Berns oturum başkanlığı yaparken, ikinci bölümün ilk sunumunu Başkent Üniversitesi’nden Dr. Sinan Mimaroğlu yaptı.İkinci sunumu Burgaz Kazısı Başkanı Prof. Dr. Numan Tuna ve Dr. Nadire Atıcı birlikte yaptılar.Üçüncü sunumu, Laodikeia Kazısı Başkanı Prof. Celal Şimşek yaptı.

Nezih Başgelen’in oturum başkanlığında bu kez Labranda Kazısı Başkanı Prof. Dr. Olivier Can Henry sunum yaparken, beşinci sunum, Alabanda Kazısı Başkanı Doç.Dr. Ali Yalçın Tavukçu’da geldi. Saat: 16.00’da başlayan altıncı sunumu ise Lagina Kurtarma Kazıları ile Dr. Coşkun Daşbacak yaparken, Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu’nun oturum başkanlığında Sardes’den Bir Mimar: Artemis Tapınağı ve Tmolos’dan Gelen Adam konulu sunum, Mimar-Prof. Dr. Fikret Yegül tarafından yapıldı.

11’nci ‘Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu’nun son sunumu, Arkeolog/Arkeoloji ve Sanat Yayınları Yönetmeni Nezih Başgelen tarafından yapılırken, iki gün boyunca devam eden sempozyumun kapanış konuşması, açılış konuşmasında olduğu gibi yine sempozyumu düzenleyen Olcay Akdeniz’den geldi.

Yapılan teşekkür konuşmasının ardından sempozyuma katılan tüm bilim adamlarına birer teşekkür plaketi takdim edilirken, bu yılki sempozyumun onurlarına düzenlendiği Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan ve Prof. Dr. Raffaella Pierobon Benoit’e onur ödülleri verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X