Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Kıyı Kanunu tavizsiz uygulansın!”

ÖNDER Haber / A.Kemal KAŞKAR -

“Kıyı Kanunu tavizsiz uygulansın!”
Bu içerik 258 kez okundu.

Muğla Çevre Platformu tarafından, change.org üzerinden “Kıyıların Özelleştirilmesine Karşı” imza kampanyası başlatıldı.

Taleplerin muhatabının Muğla Valiliği, Ula, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Milas, Ortaca, Menteşe, Datça ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlıkları olarak açıklandığı kampanyaya imza desteği vermek ve yaygınlaştırmak için: https://goo.gl/Um8gaa linki kullanılabilir.

“Kıyıların özelleştirilmesine karşı”

İmza kampanyasıyla ilgili olarak MUÇEP’ten yapılan açıklamada, “Kıyıların özelleştirilmesine karşı MUÇEP olarak change.org üzerinden imza kampanyamızı başlattık” denilerek, kıyıların kullanımında haklar ve önceliklerle ilgili yasal mevzuattan şu metinler aktarıldı:

Anayasa Madde 43/

Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada

 

öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyılarla sahil şeritlerinin, kullanış amaçlarına göre derinliği ve kişilerin bu yerlerden yararlanma imkan ve şartları kanunla düzenlenir.

 

Kıyı Kanunu Madde 5/

Kıyılar, devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.”

 

Kıyı Kanunu Madde 6/

Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez …

 

Tüm bu yasal mevzuata rağmen …

 

Ve açıklama daha sonra şöyle sürdürüldü:

Tüm bu yasal mevzuata rağmen ne yazık ki Muğla kıyıları özel şirketlere kiralanıyor, plajlarda denize erişim ücretli hale getirilerek kamu yararı rant aracına dönüştürülüyor. Kıyıların doğal yapısı işletmeciler tarafından değiştiriliyor, kıyı eko-sistemleri tahrip ediliyor. Yasaların uygulanmasından sorumlu olan kurumlar, ne yazık ki bu kanun dışı uygulamalara sessiz kalarak adeta onay veriyorlar.

 

Biz Muğla halkı olarak;

Muğla Valiliği, Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin kıyıların yasalara aykırı olarak özelleştirilmesine izin vermemelerini, kıyılarda halkın ücretsiz yararlanabileceği şekilde düzenleme yapmalarını, kıyıların rahat, temiz ve adil kullanımı için gerekli alt yapı ve etkin denetimi sağlamalarını, kıyı eko-sistemlerinin korunması için Kıyı Kanunu’nu tavizsiz uygulamalarını talep ediyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X