Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

MİLAS MÜZESİ UZUNYUVA ANIT MEZARI VE MÜZE KOMPLEKSİ ZİYARETE AÇILDI..

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

MİLAS MÜZESİ  UZUNYUVA ANIT MEZARI VE MÜZE KOMPLEKSİ ZİYARETE AÇILDI..
Bu içerik 601 kez okundu.

Hekatomnos Mezan Anıtı’nın, kaçakçılar tarafından kazılmasının ortaya çıkarılması sonrasında, Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılarak ziyarete açılması, uzun yıllardır beklediğimiz ve ilçe turizmimizin gelişimi açısından çok önemli bir konuydu. Ne var ki, çevresindeki pek çok tarihi bina kamulaştırılmış olmasına ve restorasyonları da başlamış olmasına karşın, yıllardır, hem açılmıyor, hem de yeterli bilgi verilmiyordu. Eski Turizm Bakanlarımızdan Ertuğrul Günay zamanında çok büyük önem verilen ve ‘İskender Lahdi’nden bile önemli bir buluş olarak sunulan ve bilinen Hekatomnos Mezar Anıtı ve Çevre Düzenlemesi, Ertuğrul Günay’ın bakanlıktan ayrılması sonrasında büyük bir sessizlik içerisinde, bugünlere kadar geldi.

Nihayet, geçtiğimiz günlerde, resmi bir açıklama olmadan, Kaymakamımız Sayın Eren Arslan’ın sosyal medya paylaşımından,

bakanlık onayının geldiğini ve ziyarete açıldığını öğrenmiş olduk. Ama yaygın olarak Milaslıların bundan haberi olmadığı gibi, bölgemizdeki turizm kuruluşlarının da henüz haberdar olduğunu sanmıyoruz.

Sonunda, Milas Müze Müdürlüğü tarafından, önceki gün bir paylaşım yapılarak, bölgenin I.Etap teşhir, tanzim ve rostorasyonunun tamamlanarak ziyaretlere açıldığı duyuruldu.

Milas Müze Müdürlüğü’nün paylaşımını, Milaslı hemşehrilerimizin bilgisine sunuyoruz:

 

“İlçemiz, Hisarbaşı Mahallesinde yer alan Hekatomnos Anıt Mezarının da bulunduğu kutsal alan içerisinde bulunan “Milas Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi”nin I.Etap teşhir, tanzim ve restorasyon çalışmaları tamamlanmış olup ziyarete hazır hale getirilmiştir.

Bakanlığımız, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzün onayı ile I.Etap çalışmaları tamamlanan “Milas Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi” 03.08.2018 tarihi itibari ile ziyarete açılmıştır. Kısa bir süreliğine ücretsiz olarak giriş yapılabilecek olan alan,  pazartesi günleri hariç 09:00-17:00 arasında ziyarete açıktır.

 

HEKATOMNOS MEZAR ANITI

 

Mezar odasının, lahidin ve duvar resimlerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için bağıl nem-sıcaklık dengesinin korunması ve dışarıdan içeriye taşınması muhtemel organik ve inorganik kirleticilerin engellenmesi gerekmektedir. Ayrıca mezar odasının ölçüleri ziyaretçi giriş-çıkışına uygun olmayacak kadar dar bir yapıya sahiptir. Bu sebeple mezar odası ziyaretçi girişine kapalıdır.Ancak mezar odasının detaylı tanıtımı ve lahdin replikası Tanıtım ve Karşılama Merkezi giriş katında ziyaretçilere sunulmuştur.

 

1- İDARİ BİNA:

Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksinin kuzey giriş yolu üzerinde konumlanan taşınmaz “Milas Müze Müdürlüğü İdari Binası” olarak işlevlendirilmiştir.12.02.2016 tarihinden itibaren Milas Müze Müdürlüğü idari Binası olarak kullanılmaktadır.

2- MİLAS KONAĞI

(Emin Ağa Konağı)

Milas taş evlerinin örneklerinden olan ve “Emin Ağa Konağı” adıyla tanınan yapı, 1890’lı yıllarda inşa edilmiştir. Kapı üzerinde yer alan kitabenin son rakamı düşerek kaybolduğundan, (189?) rakamları görülebilmektedir. Rum evlerinden esinlenerek, konağın bir Rum ustaya inşa ettirildiği düşünülmektedir. Kesme taş yapı sisteminde inşa edilmesi, evin sahibi olan ailenin belirli bir varlık düzeyinde olduğunun göstergesi kabul edilmektedir.  Konak; kemerli giriş formu, saçak altı silmeleri, ön cephede oluşturulmuş üçgen alınlık ve alınlık içindeki çelenk motifli rozeti, giriş bölümü olan ”rüzgârlık” kısmının sağ ve sol duvarlarında yer alan duvar resimleri ile Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönem özelliklerini taşıyan yapılardandır. Milas Konağı Milas Müze Müdürlüğüne bağlı Etnografya Müzesi statüsündedir.

 

3- TANITIM VE KARŞILAMA MERKEZİ: 

Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi çalışmaları kapsamında ziyaretçileri bilgilendirmek ve alanı tanıtmak amacı ile alanın güneydoğusunda yer alan taşınmaz  “Tanıtım ve Karşılama Merkezi” olarak belirlenmiş ve restore edilmiştir. Taşınmazın restorasyon çalışmaları öncesi yapılan kazı çalışmaları sırasında evin tabanında Bizans Dönemine ait mezarlar ile Geç Roma Dönemine ait taban mozaiği açığa çıkartılmıştır. Açığa çıkartılan bu kültür varlıklarının yerinde korunarak sergilenmesine karar verilerek, üzerlerinin  cam taban ile kapatılıp ışıklandırılarak sergilemeye hazır hale getirilmiştir.

4- KAFETERYA BİNASI:

Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi çalışmaları kapsamında alanında doğusunda konumlanan taşınmaz “Kafeterya Binası” olarak işlevlendirilmiştir.Ancak ihale süreci tamamlanmayan bina geçici olarak sergi alanı olarak hizmet vermektedir.

5 - MÜZE MAĞAZASI:

Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi çalışmaları kapsamında alanında kuzeydoğusunda konumlanan taşınmaz “Müze Mağazası” olarak işlevlendirilmiştir.Binanın ihale süreci henüz tamamlanmamıştır.

6- ÇOCUK AKTİVASYON MERKEZİ:

Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi çalışmaları kapsamında alana gelen çocuk ziyaretçilere interaktif müze eğitim alanı oluşturmak amacıyla alanında kuzeydoğusunda yer alan taşınmaz “Çocuk Aktivasyon Merkezi” olarak işlev kazandırılmıştır.

7- MİLAS HALISI MÜZESİ

17. yüzyıl sonlarından itibaren tanınan ve bölge geleneksel kültüründe önemli bir yeri olan Milas halıcılığı 18. ve 19. yüzyıllar boyunca gelişimini devam ettirmiştir. Farklı kompozisyonlar da çeşitlenen ve yüzyılların zengin kültürünü yansıtan Milas halısını tanıtmak ve yaşatmak amacı ile kazı alanı içerisinde kuzeyde konumlanan önemli taşınmaza ‘’Milas Halısı Müzesi’’ fonksiyonu verilmiş ve restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır.

8- DEPO BİNASI:

Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksinin kuzeybatısında konumlanan taşınmaza restorasyon çalışmaları sonrasında Milas Müzesi “Depo Binası” işlevi kazandırılmıştır. Bina eser deposu ve laboratuvar olarak kullanılması nedeniyle ziyaretçi girişine kapalıdır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X