Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden bayram önlemleri …

Adem KANKAYNAR -

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden bayram önlemleri …
Bu içerik 254 kez okundu.

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi bir dizi önlemler aldı. Emniyet Müdürü Turgay Ava, alınan önlemlerin kamuoyuna duyurulması için basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava tarafından Kurban Bayramı öncesinde, bayram sırasında ve sonrasında dönüşe ilişkin bir açıklama yapıldı. Alınan önlemleri basın mensupları aracılığıyla kamuoyu ile paylaşan İlçe Emniyet Müdürü Ava, vatandaşlarımızın sorunsuz bir bayram geçirmeleri amacıyla tüm önlemlerin alındığını vurguladı.

Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Malumunuz üzere trafik kazaları sonucunda her yıl yüzlerce vatandaşımız trafik kazalarında hayatlarını kaybetmekte, binlercesi de yaralanmakta ve trafik kazaları ülkemiz için çok büyük maddi kayıplara ve külfete neden olmaktadır.

Bu bağlamda karayolu güvenliği noktasında uygulama birliğini gerektiren bir yol haritası olan Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesinin 12 Eylül 2017 tarihinde ülkemiz genelinde uygulamaya başlamasıyla beraber trafik kazaları ve bu kazalara bağlı can kayıpları, yaralanmalar ve maddi – manevi kayıpları en aza indirmek için İçişleri Bakanlığımızca hazırlanan ve 17 - 26 Ağustos 2018 Kurban Bayramı tatili süresince uygulanacak olan trafik tedbirleri konulu talimatları valiliklere gönderilmiştir.

Bu talimatlar kapsamında 9 günlük bayram tatili süresince bürolarda görevli personelimiz, ekiplere takviye olarak gönderilecek, görevlerine yeni başlayan personelimizle birlikte ilçemiz genelinde gece ve gündüz yoğun bir trafik denetimi yapılacak ve trafikte görevli tüm personelimiz yollara çıkacaktır.

Denetimlerimiz esnasında ve haber merkezimizi arayan yol kullanıcılarını (sürücü, yolcu ve yaya) bilgilendirme çalışmalarımız olacaktır.

Modifiye araçlar, abartı egzoz, uygunsuz ışık donanımı bulunduran araçlar, uygunsuz ses sistemi bulunduran araçlar, trafik personeli ve diğer görevlilerimiz tarafından tespit edilmesi halinde bu araçlar ek-40 belgesi düzenlenip trafikten men edilerek otoparka alınacak ve bayram sonrası ilk mesai gününe kadar trafiğe çıkartılmayacaktır.

26 yaşından küçüklerin ve 65 yaşından büyüklerin otobüs kullanmaları engellenecek, terminal veya izin verilen yerler dışında otobüs kalkışlarına izin verilmeyecek, otobüslerde yolcuların da emniyet kemeri kullanıp kullanmadıkları denetlenecek ve otobüs şoförleri cep telefonu kullanmamaları konusunda bilgilendirilecektir.

Denetim faaliyetleri esnasında Muğla Emniyet Müdürlüğümüz tarafından imkânlar elverdiği ölçüde Drone ve İHA türü hava araçlarından da faydalanılacaktır.

Denetimler sırasında alkol aldığı şüphesi uyandıran tüm sürücülerimizin alkol ölçümleri yapılacak olup yasal sınır üzerinde alkol aldığı tespit edilen sürücülerimize trafik cezası uygulanarak sürücü belgeleri son 5 yıl içerisinde 1. defa ise 6 ay, 2. defa ise 2 yıl ve 3 ve daha fazla ise 5 yıl süreyle geri alınacaktır.

Uykusuzluk ya da yorgunluk belirtileri gösteren sürücüler araç dışında yeteri kadar dinlendirilecektir.

Tüm araç ve sürücüleri ile özellikle yük ve yolcu taşımacılığı yapan araç ve sürücülerinin yetki belgeleri ve src belgeleri ile diğer tüm evrakları kontrol edilerek eksiği görülen sürücülere veya araç sahiplerine 2918 sayılı K.T.K. ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nun ilgili maddelerinden trafik cezası tanzim edilecektir.

Koruma başlığı ve gözlüğü olmayan motosiklet cinsi aracı kullanan sürücülere kanunun ilgili maddelerinden, yüksek sesle müzik açarak çevreyi rahatsız eden, ses çıkaran egzoz takan sürücülere müsamaha gösterilmeksizin trafik cezası tanzim edilecektir.

Başta araç sürücüleri olmak üzere tüm vatandaşlarımızdan, trafik kurallarına hassasiyetle uymalarını, uymayanları uyarmalarını, eksik evrağı ve aracındaki mekanik eksiği olan araçlarla trafiğe çıkmamalarını önemle istirham ediyorum.

Kazasız ve huzurlu bir bayram geçirmemiz dileğiyle iyi bayramlar…”

 

Güvenlik önlemleri de en üst düzeye çıkarıldı

Bayram boyunca alınan trafik önlemlerinin yanı sıra asayiş ile ilgili alınan önlemleri de açıklayan Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, daha sonra açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Asayiş Büro Amirliği olarak, 2018 yılı Kurban Bayramı münasebetiyle vatandaşlarımızın mağduriyetini önlemek, mutlu ve huzurlu bir biçimde bayramlarını geçirmesini sağlamak amacıyla aşağıda belirtilen hususlar hakkında tedbirler alınıştır.

Hayvan alışverişi sırasında, bu durumu fırsat bilen ve piyasaya sahte para sürmek suretiyle kalpazanlık yapmak isteyen şüpheli şahıslara karşı hayvan pazarları ve halkın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezlerinde devriye hizmetlerimizi sıklaştırmış ve buradaki esnaflara sahte para konusunda bilgi verilmiştir.

Yine halkın yoğun olarak bulunabileceği alışveriş merkezleri, semt pazarları, lunapark vb. gibi yerlerde meydana gelebilecek kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarını önlemek amacıyla ek devriye hizmeti sunulmuş ve belediye zabıta görevlileri başta olmak üzere diğer kamu ve özel kuruluş görevlileri ile irtibat kurularak ortak çalışmalara başlanmıştır.

Ayrıca, bayram süresince yine sahte makbuzlarla deri toplamak isteyen şahıslar hakkında gerekli takip ve yakalamalara yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Devriye hizmetlerimiz esnasında kesim yapılması yasak olan alanlarda kesim yapan şahıslar hakkında zabıta görevlileri ile irtibata geçilerek gereğinin yapılması sağlanacaktır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X