Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Anayasamızda, sendikaya üye olmanın bir hak olduğu yazar ama ...

A.Kemal KAŞKAR -

Anayasamızda,  sendikaya üye olmanın bir hak olduğu yazar ama ...
Bu içerik 267 kez okundu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, DİSK Nakliyat - İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan 12 TÜVTÜRK işçisiyle ilgili basın açıklamasına katılarak, işçilere destek verdi.

Mandadağı Mevkii Denizli Yolu 5’inci kilometresindeki TÜVTÜRK Muğla Taşıt Muayene İstasyonu’nda 10 Ağustos Cuma günü, Nakliyat - İş Eskişehir Şube Başkanı Ali Özçelik tarafından “sendikaya üye olan 12 işçinin işten çıkarılması” ile ilgili basın açıklaması yapıldı ve açıklamanın ardından ‘işten atılan işçiler’ direnişe başladılar.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de, basın açıklaması sırasında bir konuşma yaparak,  2017 yılı Ekim ayında yapılan İLO toplantısında, dönemin başbakanı Binali Yıldırım’ın ‘Sendikalaşmaktan korkmayın’ dediğini anımsattı ve “Şu anda TBMM Başkanı olan Binali Yıldırım’a bir çağrıda bulunuyoruz. Samimi ise gereğini yapsın!” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, konuşmasında şu görüşlerini dile getirdi:

“Bir ülke düşünün ki, anayasasında “sendikaya üye olmanın bir hak olduğu” yazsın. Sendikalaşma, çalışanlara tanınmış temel hak ve özgürlüklerden biri olsun. Bir ülke düşünün ki, anayasasında ‘Hiç kimse sendika üyeliğinden ayrılmaya zorlanamaz’ desin. Bir ülke düşünün ki, İş Kanunu, sendikal nedenli işten çıkarmayı yasaklasın.Bir ülke düşünün ki, örgütlenme hakkının korunmasıyla ilgili İLO sözleşmesini onaylamış olsun.Bir ülke düşünün ki ülkenin başbakanı, Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun Avrupa bölge toplantısında, ILO kürsüsünden işçilere çağrı yapsın ve güvence versin.İşçilere ve sendikalara ‘İş güvencesini, örgütlenme hakkını önemsiyoruz. Sendikalaşmak ve örgütlenmekten korkmayın’ desin.

İşte o ülkeden sendikalaşma nedeniyle kıyıma uğrayan, zulme uğrayan işçi manzaraları…

Bu manzara yeni değil, yıllardır yaşanıyor.Yüzlerce işyerinde binlerce işçi sendikalaştıkları için işten atıldı ve atılmaya devam ediyor.Muğla’daki TÜVTÜRK araç muayene istasyonundaki işçi kardeşlerimiz de sendikalı oldukları için, anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldılar.

TÜVTÜRK işverenini işçilerin anayasal haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz.

Sendikalı işyerlerinde işçiler, güvenceli çalışma koşullarına kavuşurlar.Bu da iş barışı ve verimini artırır.Huzurlu bir çalışma ortamı oluşur ve bu durum işveren açısından da işçi açısından da pozitif katkı sağlar.

Sendikalaşma hakkının bu kadar pervasızca ihlal edildiği ülkemizde Çalışma Bakanının, sendikalı oldukları için işten atılan Muğla TÜVTÜRK işyeri ve diğer işyerlerindeki işçileri ziyaret etmesini ve onlara “derdiniz nedir?” diye sormasını istiyoruz. ‘Sendikalaşan işçileri sokağa atamazsınız, hukuku çiğneyemezsiniz’ demesini istiyoruz.

2017 Ekim ayı İLO toplantısındaki konuşmasında dönemin başbakanı Binali Yıldırım ‘Sendikalaşmaktan korkmayın’ diyordu.Şu anda TBMM Başkanı olan Binali Yıldırım’a bir çağrıda bulunuyoruz. Samimi ise gereğini yapsın!”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X