Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas’ta “Ekolojik Turizm Alanları” belirleniyor …

ÖNDER Haber / A.Kemal KAŞKAR -

Milas’ta “Ekolojik Turizm Alanları” belirleniyor …
Bu içerik 824 kez okundu.

Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, Milas Kent Konseyi ve Kartal Kent Konseyi işbirliği ile “Milas Eko Turizm Rotası”nı belirleme çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklamasında, Milas’ı ziyaret edecek turistlere ve Milas’a turist getirmek isteyen turizm firmalarına kolaylık sağlamak ve yardımcı olmak amacıyla oluşturulacak rotayı belirlemek için kurulan komisyonda; Milas Kaymakamlığı, Milas Belediye Başkanlığı, MSKÜ Milas Meslek Yüksekokulu, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Muhtarlar Derneği, TEMA Milas Temsilciliği, Milas Avcılar ve Atıcılar Derneği, TÜRSAB Bodrum Temsilciliği ve Latmos Travel firmasının temsilcisinin yer aldığını belirten Günlük, “Konuyla ilgili katkı sunmak isteyen herkesi bu çalışmamıza davet ediyoruz” dedi.

 

Komisyon toplantısı yapıldı

Milas Belediyesi, Milas Kent Konseyi ve İstanbul Kartal Kent Konseyi tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında Milas’ta Ekolojik Turizm Alanlarının belirlenmesi amacıyla oluşturulan komisyon ilk toplantısını yaptı.

Milas Kent Konseyi Genel Sekreteri, Milas Belediyesi Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, İstanbul Kartal Kent Konseyi Başkanı Demet Sungur Tekin, Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Mehmet Nergiz ve Meliha Tekin ile Latmos Travel Turizm Şirketi sahibi Mithat Serçin’in katılımıyla Milas Kent Konseyi bürosunda gerçekleştirilen toplantıda önemli konulara vurgu yapıldı.

Amaçlarının, seçilecek pilot bölgede  köylerden dışarıya göçü önlemek, köylü yurttaşlarımızı kendi yöresinde ürettiği ürünleri satarak para kazanır duruma getirmek olduğunu belirten İstanbul Kartal Kent Konseyi Başkanı Demet Sungur Tekin, “Doğru Turizm politikası, gerekli eğitimlerin verilmesi, Kamu kurumları, STK’lar ve derneklerle işbirliği içerisinde ‘Ekolojik Turizm’ potansiyelini ortaya çıkartmak gerek. Seçilecek pilot bölgede bu işi 10 yıllık sürece yaymamız gerekiyor. Hemen her şeyi bir anda yapmamız mümkün değil.İlk önce o bölgenin öne çıkan ürünleri üzerinde durulmalı.Bu; zeytinyağı, balığı, balı, tarhanası, geleneksel düğünü gibi bir çok konu olabilir. Üretilen ürünler ön plana çıktığı taktirde satış yapma adına köy pazarları kurulabilir, hemen arkasından ev pansiyonculuğu teşvik edilebilir. Köy hayatı ile Turizm birbirine entegre edilebilir.Böylece köylü kendi ürünlerini direk kendi satma ve para kazanma olanağı sağlayacaktır. Ekolojik Turizm adına seçilecek pilot bölge olarak Kapıkırı köyü uygun görünüyor. Zaten burada önemli bir turizm potansiyeli var. Buradan başlayarak bunu Çomakdağ, Gökçeler, Kıyıkışlacık (İasos ) gibi Milas’ın diğer köylerinde de yaygınlaştırabiliriz” dedi.

Toplantıda söz alan Latmos Travel Turizm sahibi Mithat Serçin ise “Kapıkırı’nda Motel işletiyoruz ve bu işin içinde 30 yıldan fazladır varız. Kapıkırı’nda Turizm potansiyelini arttırma adına önemli çalışmalarda bulunup değişik organizasyonlar yapıyoruz.Ekolojik Turizm hamlesini buradan başlatmak doğru bir seçim olacaktır.Ancak hedeflerin yüksek tutulması gerekli.1000 kişi getirmektense 500 kişi getirip daha fazla para kazanma hedeflenmeli.Bunun için Kapıkırı’nda ufak dokunuşlar yapmak gerekli.Şu anda gelen turistlere satış yapan bayanlarımız var. Öncelikle bunları bir araya toplama adına hemen köy pazarı kurulmalı.Herkes istediği yerde piknik yapıp çöplerini bırakıp gidiyor, bunu önleme adına da piknik alanları, kuş gözlem kulübeleri gibi yerler belirlenmeli.Bir de, bilindiği gibi Kapıkırı önemli yürüyüş rotaları arasında. Gerek Yediler Manastırı gerekse 8 bin yıllık kaya resimlerinin bulunduğu alana çeşitli yürüyüşler düzenlenmekte. Bu yürüyüşler denetimsiz biçimde yapılmakta ve yürüyüşe katılan kişiler tarafından manastır ve kaya resimleri tahrip edilmekte.Bunların önüne geçme adına gerekli denetimlerin sıklaştırılıp Alan Kılavuzları görevlendirilmeli” dedi.

 

Toplantı esnasında kendisine anlatılan ve önerilen konuları not alan Kartal Kent Konseyi Başkanı Demet Sungur Tekin, notları rapor haline getirip Milas Belediye Başkanlığına ve toplantıya katılanlara sunacağını belirtti.

Tekin ayrıca, “Geçtiğimiz yıllarda Muğla’da Ekolojik Turizmin geliştirilmesi adına AB tarafından 30 milyon avro kaynak ayrıldı. Ancak zamanında gerekli projeler hazırlanıp sunulmadığı için bu kaynak Yunanistan’a aktarıldı.Konusunda uzman kişilerle işbirliği içerisinde hazırlanacak projeler ile bu kaynağı tekrar ülkemize almamız mümkün” dedi.

Komisyon üyeleri, toplantının ardından Kapıkırı’na giderek alan çalışmasında bulundu ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X