Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Knidos’ta ‘Muğla Flüt Konçertosu’

ÖNDER Haber / A.Kemal KAŞKAR -

Knidos’ta ‘Muğla  Flüt  Konçertosu’
Bu içerik 640 kez okundu.

 

2’nci Datça-Knidos Arkeoloji Günleri etkinlikleri 12 Ağustos Pazar günü yapıldı.

İlimizin dört bir yanında, adeta her karış toprağında süren Arkeolojik çalışmaların halkla buluşması, bu konuda da farkındalıklar oluşturulması anlamında son dönemlerde giderek artan etkinliklerden biri de Datça-Knidos Arkeoloji Günleri …

İlki geçen yıl yapılan bu etkinliğin ikincisinde, gün boyunca Knidos kazı alanında bilgilendirici turlar düzenlenip, çalışmalar ve buluntularla ilgili katılımcılara çeşitli bilgiler verilip sunumlar yapıldıktan sonra, akşam da çok özel bir konser düzenlendi.

Şef Münif Akalın yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, bu kez Besteci-Flütist Halit Turgay’a eşlik etti.

Konservasyon çalışmalarının sürdürüldüğü Knidos Antik Tiyatro’daki etkinlik Knidos Kazısı Başkanı, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertekin Mustafa Doksanaltı ve Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ın, selamlama, hoş geldiniz ve teşekkür içerikli konuşmalarının ardından, Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın Mozart’ın 25’inci Senfonisini seslendirmesiyle başladı.

Daha sonra, alkışlar arasında sahneye gelen Halit Turgay, Knidos-Stratonikeia ve Efe/Kerimoğlu bölümlerinden oluşan ‘MUĞLA FLÜT KONÇERTOSU’nu ilk kez seslendirdi.

Konçertonun Efe/Kerimoğlu bölümü sırasında Bale Sanatçısı Ergani Mahmut Akyol’un gösterisi de izleyicilerden çok büyük alkış aldı.

Knidos Antik Tiyatro’yu dolduran izleyicilerin, beğenilerini yoğun ve uzun süreli alkışlarla ifade ettikleri konserin bitiminde Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin Mustafa Doksanaltı ve Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Şef Münif Akalın ve Flütist Halit Turgay’a çiçek takdim ettiler. Bu sırada yapılan konuşmalarda da, bir yıl sonra 3’üncü Datça-Knidos Arkeoloji Günleri’nde buluşma dilekleri dile getirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X