Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Veteriner Hekim Barış Saylak’tan ‘Şarbon’ uyarısı…

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

Veteriner Hekim Barış Saylak’tan ‘Şarbon’ uyarısı…
Bu içerik 316 kez okundu.

Veteriner Hekim Barış Saylak, yetkilerden aldığı bilgide şu anda Milas’ta herhangi bir tehlikenin bulunmadığını belirtiyor ancak yine de halkımızın dikkatli olması uyarısında bulunuyor.

Veteriner Hekim Barış Saylak’ın kendi sosyal medya hesabından paylaştığı konuya ilişkin açıklama şöyle:

“Yetkililerden aldığım bilgilere göre ilçemizde ve ilimizde tespiti yapılmış bir şarbon vakası yoktur ama dikkatli olmakta da fayda var.

Ülkemiz ve insanımızın bulaşıcı hayvan hastalıklarından korunmasının 3 temel yolu vardır.

1’nci yol tüketime sunulan büyükbaş ve küçükbaş hayvan etlerinin resmi mezbaha ve kombinalarda veteriner hekimlerinin kontrol ve denetiminde kesimlerinin yapılmış olması,

 

2’nci yol hayvancılık politikalarının; celeplerin, 5-10 büyük yetiştiricinin ve ithalatçıların istediği şekilde değil de; veteriner hekimlerinin, akademisyenlerin, veteriner araştırma enstitülerinin ve veteriner hekim odalarının katılımlarıyla belirlenmesiyle halk sağlığını koruyabiliriz.

3’ncü yol ise, Veteriner Koruyucu Hekimlik ve Veteriner Halk Sağlığı uygulamalarının süratle arttırılıp aşıların hastalık çıktıktan sonra değil çıkmadan önce milli bir seferberlikle süratle yapılmasıdır.

 

Paniğe gerek yok zira hastalık insandan insana bulaşmıyor.Hasta hayvanlarla temasla, etlerinin ve sütlerinin tüketilmesi yoluyla, açık yara bulunan uzuvlarımızın anthrax basili ile enfekte olmasından ve solunum yoluyla bulaşmaktadır.Hastalığın semptomlarından şüphelendiğiniz takdirde erken evrede Hekiminize ivedilikle başvurunuz çünkü erken teşhiste antibiyotiklerle tedavisi mümkün olan bir zoonoz hastalıktır.

 

Tüketeceğiniz et ve et ürünleri ihtiyaçlarınızın aldığınız kasap ve marketlerden Tarım ve Orman bakanlığı Onaylı bir kesimhanede kesildiğine dair en büyük kanıt olan Veteriner Sağlık Raporu ‘nu ısrarla talep ediniz. Çünkü Resmi Kontrolleri ve Et muayenesi işinin ehli Hekimler tarafından yapılan ‘Muğla Büyükşehir Belediyesi Mezbaha Tesisleri gibi onaylı ve ISO22000 Dünya Kalite Standartlarında üretim yapan tesislerden gıda güvenliğine aykırı bir ürün çıkması mümkün değildir. Milas, Bodrum, Menteşe ve Marmaris gibi turizmin başını çeken ilçelerimizde halkımız rahat bir şekilde (yine kesim yerine ait belgeyi ısrarla talep ederek) et tüketebilirler. Kesinlikle mezbahalar dışında kesim yapılan etlere itibar etmeyiniz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X