Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Eğitimde güvenlik konusu görüşüldü

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Eğitimde güvenlik konusu görüşüldü
Bu içerik 284 kez okundu.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlamasına sayılı günler kala Milas Kaymakam Eren Arslan başkanlığında Halk Eğitim Merkezinde bir toplantı yapıldı.Eğitimde güvenlik konusunun ele alındığı toplantıya, ilgili kurumların yanı sıra okulun bulunduğu mahallerin muhtarları katıldı. Kaymakam Arslan; “Eğitim konusu son derece önemli ve ciddi bir iştir. Elbette eksiklerimiz var ve bunları akşamdan sabaha yok etmek için de elimizde sihirli bir değnek yok.Ancak hedefimiz, ilçemizdeki eğitim seviyesini en üst noktaya taşımak ve bunun için de hepimiz taşın altına elimizi koymaktan, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayacağız” dedi.

Milas Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’ndaki toplantıya; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal başta olmak üzere, ilçe jandarma komutanlığı ve ilçe emniyet müdürlüğü adına görevlendirilen personel ve okulun bulunduğu mahallelerin muhtarları katıldı.

Toplantıda, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nda alınan güvenlik önlemleri masaya yatırılırken, uzun bir yaz tatilinin ardından başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde, öğrencilerin ve okulların güvenliğini tam anlamıyla sağlamak adına bir dizi önlemin alındığını belirten Milas Kaymakamı Eren Arslan;

 “2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı, 17 Eylül’de, tüm yurdumuzda olduğu gibi ilçemizde de başlayacak. Bütün çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde okullara taşınması, okullarda güvenli bir şekilde eğitim almaları, gerek okul içerisinde bulundukları zaman içinde ve gerekse okul çevresinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları için gereken önlemler alındı, ilave önlemler de alınmaya devam edecek.

Öğrencilerimizin, ulaşımdan tutun da tüm zararlı alışkanlıklardan korunması için ‘Okul Güvenliği Şemsiyesi’ altında hepsinin bir bütün olarak değerlendirilmesi için bugün bu toplantı düzenlendi.

Başta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm kamu-kurum ve kuruluşlarımız, okul müdürlerimiz ve muhtarlarımız bu değerlendirme ışığı altında yeni eğitim-öğretim yılında, görülen aksaklıkların düzeltilmesi için koordineli bir şekilde çalışacaktır.

Yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan böyle bir değerlendirme toplantısı yaparak, yıl boyunca bir aksaklık yaşanmaması için alınacak tedbirleri şimdiden ele almak ve yaşanması muhtemel sıkıntıları ortadan kaldırmak için gayret göstermeyi hedefledik.

Şimdiden, yeni eğitim-öğretim yılının; öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ülkemize hayırlı-uğurlu olmasını, sağlıklı ve geleceğimizi güçlü kılacak nesiller yetiştirmesini temenni ediyorum.

Elbette ki, yaklaşık 22-23 bin öğrenci potansiyeli olan, bir ucundan bir ucuna 200 km mesafe bulunan, bu anlamda dağınık bir coğrafya yapısına sahip ilçemizdeki eğitim-öğretimde her şey dört dörtlük, bütün tablolar tozpembe demek mümkün değil. Üstelik bunu, akşamdan sabaha, bugünden yarına değiştirecek bir sihirli değnek de yok elimizde. Bugüne kadar olduğu gibi hemen her konuda açık ve şeffaf bir şekilde bir araya geliyoruz ve paydaşlarıyla-taraflarıyla her konuyu masaya yatırıp, mevcut durumun fotoğrafını çekiyoruz. Bir anlamda aynaya bakıp kendimizi değerlendiriyoruz.Bundan dolayı gocunacak hiçbir şeyimiz yok.Bu konuda tüm taraflar, daha iyisi için taşın altına elini koyma, yükümlülüğünü yerine getirme noktasında üzerinde düşeni yapacaktır.

Bütün bu söylediklerim, konunun tek boyutlu olmadığını anlatmak içindir.Öğretmen, ben sadece dersime girer-çıkarım dememeli.Öğrencilerinin sosyal problemleri, ailevi sıkıntılarıyla da uğraşmalıdır.Mahalle muhtarı olarak sizler, denetmen görevinizi en iyi şekilde yapmalısınız.Derdimiz, daha iyiye nasıl ulaşabilirizdir.Hele eğitim konusunu akşamdan sabaha çözmüş hiçbir ülke yoktur. Hiçbir il ve ilçe bunu bir günde değiştirememiş. Ancak niyet, hedef ve gitmek istediğimiz yer önemli.Bu manada niyetimiz en iyi yere ulaşmaktır.Her anlamda çocuklarımızı sağlıklı bir şekilde eğitebilmektir.

Geçen yıl yeni sınav sistemine göre yüzde 10’luk baraj puanı uygulamasıyla yapılan yerleştirmede ilçemiz, 5’nci sırada yer aldı.Bu sonucu geçiş süresi açısından iyi bir netice olarak değerlendirsek de en iyisi olmak gibi bir hedefimiz olmalı.Bunu da süreci en alttan alarak değerlendirmek gerek.30 tane birleştirilmiş sınıfı bulunan ilçe genelinde okulumuz bulunuyor. Buradan yetişen çocuklarımız, ilk-orta ve lise eğitiminde akademik anlamda eğer eksik bir yeri kalmış ise, bu eksikliği bütün süreçte hissediyor.Bu eksiklik, hem ortaokulda hem de lisedeki başarısını etkiliyor.Dolayısıyla bu problemi bir kere çözmemiz lazım; ancak hem mevzuat hükümleri, hem şartlar bazen izin vermiyor.Sizler de mahallelerinizdeki okulun açık kalmasını, yeterli öğretmen ve diğer personel ihtiyaçlarının giderilmesini, okulun fiziki şartlarının daha iyi olmasını istiyorsunuz.Bunda da son derece haklısınız ama bazen bunları yapmak mümkün olmuyor. İşte bu şartlarda eğitim alan bir öğrenciyi de, eğitim hayatı boyunca bu eksiklikler takip ediyor, başarısını etkiliyor.

Bu noktada, okullarında birleşik sınıf bulunan muhtarlarımızdan, okullarıyla daha fazla ilgilenmesini, varsa yapılacak bir yardımı yapmalarını, bir anlamda denetmen görevini en iyi şekilde yerine getirmelerini istirham ediyorum. Çünkü mukayese ettiğinizde il genelinde hiç bu kadar birleştirilmiş sınıfı bulunan okul yok. Mesleki eğitim veren bu kadar okul, başka bir ilçede yok. Yani ilçemizin öğrenci çeşitliliği ve dağınıklılığın aslında tabloya farkı da yansıyor.Ancak her şeye rağmen bu durumu iyileştirmek zorundayız.

Hepimizin ortak amacı; çocuklarımıza güvenli bir eğitim vermek, onları her türlü zararlı alışkanlıktan korumak, her türlü zararlı faktörlerden uzak tutacak bir eğitimi onlara vermek zorundayız.Bunu yaparken de sadece polisiye tedbirlerle veya sadece cezalandırmayla düzelmeyeceğini de hepimiz biliyoruz” diyerek, tüm tarafların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Kaymakam Arslan, konuşmasının ardından diğer yetkililerin ekleyeceği bir şey olup olmadığını sordu. Toplantıya katılan yöneticiler, kendi sorumluluk alanında her şeyin hazır olduğunu söylediler.Bunun üzerine Kaymakam Arslan sözü, muhtarlara bıraktı.

Mahallelerindeki özellikle okullarla ilgili sorunları olan muhtarlar söz alarak, sıkıntılarını aktarırken, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Emniyet ve Jandarma personelleri de iletilen sorulara cevap verdiler. 

Toplantının sonunda Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Bugün burada, iletilen sorunları veya sonradan ilave edilecek konuları kayda alıp, ilgililerle yazışarak, daha sonra da takibini yapacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X