Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

CHP’li gençlerden ‘Karma Eğitim’ için kampanya…

Adem KANKAYNAR –

CHP’li gençlerden ‘Karma Eğitim’  için kampanya…
Bu içerik 175 kez okundu.

CHP Milas İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı, yeni başlayan eğitim-öğretim yılında kız ve erkek öğrencilerin birlikte okuduğu ‘karma Eğitim Sistemi’nin kaldırılmak istenmesine tepki gösterdi.CHP’li gençler, tepkilerini Atapark’ta 3 gün boyunca düzenledikleri imza kampanyası ile duyurdular.

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Gençlik Kolları Başkanlığınca, kız ve erkek öğrencilerin birlikte okuduğu ‘karma Eğitim Sistemi’nin kaldırılmak istenmesine tepki olarak bir imza kampanyası başlatıldı.

Atapark’ta üç gün boyunca devam eden kampanyaya Milaslılar yoğun bir ilgi gösterirken, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar ve İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu ile birlikte kadın ve gençlik kolları üyeleri de açılan standa gelerek, imza attılar.

CHP Milas İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur, düzenlenen kampanya ile ilgili şunları söyledi:

“ Gerici eğitimin panzeri; laik, bilimsel ve aydınlanmacı eğitimdir. AKP, siyasal iktidarı boyunca gençliği; düşünmeyen, sorgulamayan ve memlekete karşı sorumluluğun en yüce erdemi olan politik katılımın karşısına, biatçı bir gençlik kültürü olarak kurguladı.Köy Enstitüleri’ni kapatan, zorunlu din derslerini topluma dayatan, vakıf, cemaat, dernek üçgeninde ensarcılığın ve dinci gericiliğin gençliğe dayatılmasının tarihsel referansı dünden bugüne aynı işbirlikçi ve gerici zihniyettir.

AKP’nin 24 Haziran karşı devrimi, ilk icraatını 12 Eylül’ün darbeci paşaları gibi gençliğin politazasyonunun önüne engeller çıkararak gerçekleştirmek istemiştir.Mevcut tüketim kültürü ile Anadolu’nun erkek ve kadınlarının dişiyle-tırnağıyla savaşarak kazandığı aydınlanmacı bütün değer ve birikimler gençliğe yabancılaştırıldı. Siyasetin dönüştürücü ve devrimci gücüne, doğa bilimlerinin ve felsefenin insanlığı daha ileri mevzilere taşıma iradesinin karşısına koyulan set, bugün açık ve seçik kendini ‘Karma Eğitim’in yeniden sorgulanması noktasına taşıdı.

Evren’den Erdoğan’a emperyalist tüketim kültürünün içine hapsedilmeye çalışılan gençliğe son darbeyi, Cumhuriyet devrimlerinin kuşatılmamış son mevzilerine saldırarak yapmaya çalışıyorlar. 2018-2019 eğitim-öğretim yılına haremlik-selamlık uygulaması ile girilerek, saray rejiminin yukarıdan aşağıya çürümüş bir toplum projesi yaratma heveslerini gençlik kursaklarında bırakmalı!

Bilimsel ve laik eğitimin karşısına kümelenen bu gerici ittifakın toslayacağı duvarı, biz istibdat rejimine karşı tıbbiyeli İbrahim Temo’larla ördük. O duvarın harcı sağlam olduğu gibi suyunu da radikal aydınlanmacılıktan alır.

Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nden çıkıp Anadolu’nun yoksul köy çocuklarına harf devrimi öğretmeye giden Ayşe öğretmenlerin soluğu bu kavgadadır.

Harun Karadeniz’in bilimsel, parasız ve laik eğitim mücadelesi uğruna; sağ kolunu omzundan keserek, yurtseverlik borcunun diyeti olarak gericilerin üzerine fırlattığı bu mücadelede, bizim geri duracağımızı düşünenler çok büyük bir yanılgı içerisindedir.

Karanlığın üzerine doğan aydınlığa kızlı-erkekli yürüyeceğiz. Memleketin tüm yurtsever, cumhuriyetçi ve devrimci öğrencileri görev başına!..”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X