Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Törenlerle Başladı..

Adem KANKAYNAR

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Törenlerle Başladı..
Bu içerik 379 kez okundu.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı, ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen resmi törenle başladı. Atapark’ta çelenk sunumu ve saygı duruşunun ardından Milas Belediye Toplantı ve düğün Salonu’nda devam eden tören ile 146 eğitim kurumu, 22.639 öğrenci ve 1750 öğretmenle yeni eğitim-öğretim yılı başladı.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle Atapark’taki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk sunumu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından törenin ikinci bölümü, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda devam etti.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, S.S. 153 Nolu Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Gül, çok sayıda mahalle muhtarı, okul müdürlerinin yanı sıra öğrencilerin katıldığı törenin ikinci bölümü, saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklâl Marşı ile başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal yaptı. Bal konuşmasında şunları söyledi:

“2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının başta çocuklarımız olmak üzere tüm Milli Eğitim Camiasına, ailelerimize, Milas’ımıza, vatanımıza, milletimize ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.

 Uzun bir tatilden sonra yeni bir eğitim yılının ilk gününde, siz değerli misafirlerimizle, Türkiye’nin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla ve ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte, Hepimiz; başarılarla anılmak istediğimiz yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın farklı coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu heyecanın öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize dalga dalga yayılacağına inanıyoruz.Eğitim öğretim yılı boyunca heyecanımızı ve coşkumuzu kaybetmeden sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde azimle kararlılıkla çalışacağız.Çünkü omuzlarımızdaki yük büyük, emanet büyük, sevdamız hepsinden büyük.Yetimin duası, öksüzün vefası, Yavuzlar, Süleymanlar, fatihler bize emanet.

Böyle kutsal emanetler içinde erdemle yoğrulan bir ekiple birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bizim ortak gayemiz ve hedefimiz;  evlatlarımızın iyi yetişmesidir. Bu asır ve gelecek asır bize ait olsun diye; ülkeye, bayrağa sevdalı, milletin değerlerine bağlı gençler yetiştirmeye devam edeceğiz.Eğitimin millet hayatındaki yeri, inkârı mümkün olmayan bir gerçektir.Eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağı yakalayabilen hatta aşan toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir.Bunu başarabilen toplumlar, toplumsal kalkınmayı çağdaşları olan toplumlara göre daha önce başarabilmişlerdir.Her alanda yeteneklerine güvendiğimiz bu aziz milletin çocukları, sağlam bir eğitimle çağlar ötesine seslenebilecek sesi, okullarımızda bulacak, bu olağanüstü hamleyi gerçekleştirme becerisini okullarımızda kazanacaktır.

183 eğitim kurumumuz, 2250 öğretmen ve 23 bin öğrenci ile 2018 -2019 eğitim öğretim yılına hazır bulunmaktayız. Türkiye’de birçok ilde sağlanan tekli öğretime geçme hedefi Milas’ta yakalamak üzereyiz.Fatih ilkokulu, Semiha Altunkan İlk/Ortaokulu ve Güllük İlkokulumuz ikili eğitim vermekte.Kampüs alanına inşa edilen Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatürk Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi yeni binalarımızın açılışını yarın yapacağız. Bunun yanında Ören Çok programlı Lisesinin açılışını 19 Eylül Çarşamba günü, Meşelik Hacı Bahattin Aydın Ortaokulunun açılışını 21 Eylül Cuma günü yapacağız. Eğitim öğretime açılan yeni binalarımız olduğu gibi, ihaleleri hazır olan, yapılması planlanan binalarımız var. 4 bir koldan hem arsa arayışı hem de ihalelerin hazırlık çalışmaları içerisindeyiz. “Ben bir işte nasıl başarılı olacağım diye düşünmem; o işe neler engel olur, diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı, iş kendi kendine yürür.”  Diyor Atatürk. Biz de bu bağlamda eğitimdeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz.Bu bizim sorumluluğumuz ve görevimizdir.Hedefimiz bir günü bir gününe eşit olmayan olmaktır.Bundan sonra daha iyisini yapmak noktasında bu imkânlarımızı olabildiğince zorlayıp sizlerin fiziki ortamlarınızı iyileştirmemiz lazım.Eğitim camiasının da mevcutta en iyisini yapabilme kabiliyeti, isteği ve iştirâkı içinde olduğuna yürekten inanıyorum.

Tüm bunların yanında eğitimde yürüttüğümüz iyi örnekler gibi çalışmalarımız devam edecek.Ara sınıflarda okuma yazma bilmeyen öğrencilere dokunacağımız projeler, özel eğitimde aylık farkındalık etkinlikleri ile özel eğitime ihtiyacı olan engelli ve özel yetenekli öğrencilere karşı ortak bir hassasiyet göstermeye devam edeceğiz.Okullarımızda her öğrencimizin mutlaka bir spor, sanat ve müzik alanında karşılık bulacağı, kendini yetiştireceği kurs ve etkinlik merkezi oluşturacağız.Her öğrencinin başarı hikâyesi yazabileceği farklı alanlar açmaya çalışacağız.Her öğrencinin öğrenme hızının, türünün, kapasitesinin birbirinden farklı olduğuna inanarak, çocuklarımızı bu bağlamda çok yönlü yetiştirmeye gayret edeceğiz.Öğrencilerimize yüzümüzü biraz daha dönmemiz lazım.Çünkü eğitim gönülden gönüle olan bir faaliyettir.Mekanik şekilde birtakım bilgilerin aktarıldığı yer değildir sınıflar. Çocuklarımızın, bilimsel bilgilerin yanında değerler ve duygularla da teçhiz edilmesi (donatılması)  lazım. Empati yapabilen, sorgulayan, yanlışa itiraz edebilen nesiller yetiştirmemiz lazım. Bizim için şu an kapıyı açan anahtar öğretmenlerimizdir. Bu nedenle Öğretmenlerimizden istirhamımız öğrenciyi kendine daha fazla yaklaştırmasıdır.

Sevgili Öğrenciler, yarınlarımızı güvenle teslim edeceğimiz siz sevgili çocuklarımızı okullarımızda anne-baba şefkatindeki öğretmenlerinizle, dağıtılmaya hazır durumda ücretsiz ders kitaplarınızla, okullarınız sizleri bekliyor.Çocuklarımız her şeyin üstündedir.Bu eğitim öğretim yılında derslerinize daha etkili çalışarak, sosyal ve kültürel yanınızı geliştirerek, sizlere güvenen bizleri mahcup etmeyeceğinize inanıyorum.Eğitim hayatında her birinizin ayrı ayrı başarılı olmanızı gönülden istiyor, hepinizin gözlerinden öpüyorum.

Değerli veliler; sizleri çocuklarımızın eğitim sürecinde her zaman yanı başımızda görmek istiyoruz.Sizlerin de desteğiyle öğrencilerimizin başarılarını daha da artıracağımıza yürekten inanıyorum.Şimdiden maddi-manevi yardım, ilgi ve desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum.

Kıymetli ve saygıdeğer meslektaşlarım; sizler her zaman yepyeni bir ruh ve heyecanla çocuklarımızın karşısına çıkmakta, onlara öğrenme isteğini aşılayarak yarınlara hazırlamak için çaba sarf etmektesiniz.Sizler de yaz tatilinin ardından çok sevdiğinize inandığım mesleğinizi icra etmek üzere yuvalarınıza yeniden döndünüz.Hepinize tek tek hoş geldiniz diyorum.Bu öğretim yılında da ilk günden başlayarak işimizi severek ve isteyerek, performansımızı sürekli yüksek tutarak yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz.Öğrencilerimizin aklına, yüreğine, ruhuna dokunarak doğru adımlar atmalarına, yollarını bulmalarına rehberlik ederken onlara zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin.Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilsinler.

Tüm bunların yanında Öğretmenlik bir meslek olmanın ötesinde bir aşk işidir.Eğer öğretmeyi, öğrenciyi, bu ülkeyi, bayrağı seviyorsanız ve bu milletin geleceğiyle ilgili birtakım endişeleriniz, hedefleriniz varsa ve ayağınız bu toprağın değerlerine basıyorsa, bu mesleği en iyi şekilde yaparsanız.Çünkü ülkemizin ve Milas’ımızın geleceği siz değerli meslektaşlarımızın fedakârca çalışmalarına bağlıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının ilçemiz ve ülkemiz için başarı ve mutluluklar getirmesi temennisiyle öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, öğrencilerimize ve ailelerine sevgi ve başarı dileklerimi sunarım.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’ın ardından kürsüye gelen Milas Kaymakamı Eren Arslan ise yaptığı konuşmada;

“Güzel ülkemizin aydınlık yarınlarının, Aziz Milletimizin istikbalinin emanet edileceği çocuklarımız için yeni bir eğitim-öğretim yılı, ilçemizdeki tüm okullarımızda bir şenlik havasında başlamış bulunmaktadır.

Eğitim, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, toplumun değerli ve saygın bireyleri olmaları için gerekli olan erdemli davranışları, milli ve manevi değerlerimizi ve bunların yanında bilimsel düşünme yeteneğini kazandırdığımız; titizlikle yürütülmesi ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık ve süreklilik gerektiren meşakkatli bir süreçtir.

İlköğretim, bu sürecin ilk ve en önemli adımıdır. Bu adım ne kadar sağlam atılırsa geleceğe de bir o kadar ümitle ve güvenle bakabiliriz. Bu yolda, hepimize düşen sorumluluklar vardır ve eğitim için herkes bir şeyler yapabilir.Veli, öğretmen ve okul yönetimi iş birliğini tam olarak sağlamak, eğitim öğretimde başarının en önemli hazırlayıcısıdır. Bu sebeple birlik, beraberlik ve işbirliği içerisinde; Devletimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir.

‘Dünyada milletlerarası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevî unsurlara sahip olmayan kişilere ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur’ anlayışı doğrultusunda her geçen gün daha da güçlenerek büyüyen bir Türkiye için, eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilimsel ve teknolojik donanımları almış ve bilgiyi üreten, bilgiye yön veren bireyler olarak yetiştirmektir.

Emeğinin Karşılığı Hiçbir Zaman Maddi Değerlerle Ölçülemeyen Kıymetli Öğretmenlerimiz,

Geleceğimizin teminatı, umudumuz olan öğrencilerimiz, gücünü, enerjisini sizden almaktadır.Onlar için, çağdaş medeniyetler düzeyini aşacağımız bu yolda, ışığıyla yol gösterici olan sizlersiniz.Sizlere bu meşakkatli fakat kutsal olan görevinizde başarılar diliyorum.

Değerli Velilerimiz, kıymetli evlatlarınızın ilk eğitmenleri sizlersiniz. Hedeflediğimiz medeniyetin inşasında okullarımızda öğretmenlerimizin yol göstericiliği yanında sizlerin desteği de çok önemlidir.

Ve Umudumuz, Geleceğimiz, Sevgili Öğrencilerimiz,

Gelecek sizlersiniz… Hayatınızın en önemli safhalarından biri olan eğitim hayatınızda yeni bir sayfa daha açmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadığınızı biliyorum.İnanıyorum ki Ülkemizi ve Milletimizi bugün bulunduğu konumdan çok daha ileri seviyelere taşımak için çok fazla çaba sarf edeceksiniz.Sevgi, saygı ve paylaşma duygularını pekiştireceğiniz arkadaşlıklarınız ve dostluklarınızın başlangıcı olan eğitim hayatınızda ayrı ayrı her birinize üstün başarılar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilçemize, ülkemize ve eğitim camiamıza hayırlı olması temennisiyle, öğrenci ve öğretmenlerimizin İlköğretim Haftası’nı kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmalarından ardından öğrenciler tarafından okunan şiir ve sergilenen gösterilerin yanı sıra düzenlenen resmi tören, Milas Folklor Araştırmaları Derneği (MİFAD) ve Milas Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan karma halk oyunları ekibi tarafından sunulan halk oyunları gösterisiyle son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X