Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban: GÖKGEDİK’TE DOĞA KATLİAMINA GEÇİT YOK

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban: GÖKGEDİK’TE DOĞA KATLİAMINA GEÇİT YOK
Bu içerik 217 kez okundu.

 

 

 

 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Yatağan İlçesine bağlı kırsal Gökgedik mahallesinde, feldspat madeni çıkarmak amacıyla, köylülerin tek geçim kaynağı olan asırlık çam fıstığı ağaçlarının kesilmek istenmesi girişimine karşı köylülere destek oldu. CHP’li Alban, “sermaye uğruna doğanın talan edilmesine, köyün tek geçim kaynağı olan çam fıstığı ağaçlarının kesilmesine geçit vermeyeceğiz” dedi.

Yatağan ilçesine bağlı kırsal Gökgedik mahallesinde yaşayanlar, geçim kaynakları olan çam fıstığı ağaçlarının bir maden firması tarafından kesilip yok edilmesine karşı direnişe geçti.Yaklaşık olarak 4 yıldır köyde sınırlı bir alanda faaliyet gösteren maden firması, saha genişletme çalışması adı altında köydeki ağaçları kesmek istedi.Köylülerin direnişine, önceki gün köyü ziyaret ederek konuyu yerinde gören CHP’li Alban’dan destek geldi.

KÖYLÜNÜN HAKKINI

SAVUNACAĞIZ

Köylünün tek geçim kaynağı olan fıstık ağaçlarının, maden firmasının genişleme çalışması adı altında yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Alban, sermayeye karşı köylünün haklarını sonuna kadar savunacaklarını ifade etti.

AKP iktidarının, rant odaklı ekonomi programları nedeniyle, maden ve yapı malzemesi çıkarımı yüzünden ülkenin her karış toprağının tahrip edilmesine izin verdiğini, bu politikalarından dolayı en çok zarar gören bölgelerin başında Ege Bölgesi’nin geldiğini vurgulayan Alban, “AKP’nin ekolojik dengeyi bozan yağma ve talan politikalarına karşıyız. Bunun için hukuk çerçevesinde, köylülerimizle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

SUYUMUZA VE

TOPRAĞIMIZA GÖZ DİKTİLER

AKP döneminde, toprak kanunlarında yapılan değişikliklerle verimli tarım alanlarının imara açıldığını ve tarımsal üretimin gerilediğini belirten Alban, “dünyada besin stokları kendine yeten ülkelerden biri iken, Türkiye buğday gibi temel tarım ürünlerini bile ithal etmeye başladı. Ekolojik alanlar, önemli doğa alanları, orman alanları, yaylalar, meralar ve sulak alanlarda HES, termik santral, nükleer santral, maden ocağı, taşocağı vb. her türlü yatırımın yapılabilmesine olanak tanındı. 16 yıldır ciddi bir yağma ve talan bilançosu ortaya çıkmıştır” dedi.CHP’li Alban, konunun her şart altında takipçisi olacaklarını kaydetti.   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X