Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

19 Eylül Gaziler Günü Gururla kutlandı…

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

19 Eylül Gaziler Günü Gururla kutlandı…
Bu içerik 260 kez okundu.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik ve gazilik unvanının veriliş yıldönümü olan ve her yıl 19 Eylül’de kutlanan ‘Gaziler Günü’, ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de törenlerle kutlandı.Atapark’ta gerçekleşen törenin ilk bölümünün ardından ikinci bölüm, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’nin önünde devam etti.

Atapark’ta saat: 11.20’de başlayan törende; Milas Kaymakamlığı, İlçe Garnizon Komutanlığı, Milas Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şube Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapıldı ve ardından saygı duruşu ve İstiklâl Marşımız okundu.

“Her zaman ve her yerde şehit ve gazi olmaya hazırız”

Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban Yaptı. Sarban;

“Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı, vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği için, vatan ve millet yolunda canlarını, kanlarını vermiş, başta Mustafa Kemal Atatürk’ümüz olmak üzere tüm şehitlerimizi anmak, sağ olan gazilerimize saygı ve şükranlarımızı belirtmek amacıyla düzenlenen gaziler gününü anmak için toplanmış bulunuyoruz.

‘Hürriyet ve İstiklâl benim karakterimdir’ diyerek Milli mücadeleyi başlatan devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, Sakarya Meydan Savaşı’ndan sonra 19 Eylül 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce ‘Gazilik’ unvanı verilmiş ve her yıl 19 Eylül’de kutlanmasına karar verilmiştir. Bu karar, devletimizin ve milletimizin gazilerimize verdiği önemi, onlara duyulan minnet ve şükran duygularının ifadesidir.

Ülkemiz topraklarının bulunduğu bölge, stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca daima düşmanların hedefi haline gelmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız olarak yaşamış olan yüce Türk milleti canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını hedef alan her saldırıya binlerce şehit verme ve gazi olma pahasına korunmasını bilmiştir.

Dün Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta ve 15 Temmuz’da vatanın müdafaası ve dünya barışı için şahadete ulaşan ve gazi olarak dönen evlatlarımız, bugün ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak için fırsat arayan dış güçlerin desteklediği kanlı terör örgütüne karşı ülkenin Güneydoğu Bölgesi’nde yürütmektedir. Bu mücadelede yüzlerce evladımız şehit olurken, yüzlercesi de gazilik unvanına ulaşmaktadır. Herkes bilmelidir ki, her ne şekilde olursa olsun vatanımızın bütünlüğünü hedef alan güçler, kahraman ordumuz ve güvenlik güçlerimiz karşısında yok olmaya mahkûmdur. Dış güçlerin maşası haline gelen hainler, yüce Türk adaleti karşısında mutlaka hesap verecektir.

Halkımızın birlik ve beraberliği ile büyük Atatürk, bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onun gösterdiği hedeflere ilerleyerek, dünyanın en güçlü ülkesi olarak sonsuza kadar yaşayacaktır.

19 Eylül Gaziler Günü, Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye koşan, bu güzel yurdu düşmandan temizleyip bizlere emanet eden İstiklâl Savaşı gazilerimizin; dünya barışı ve insanlık uğruna savaşan Türk’ün gücünü dünyaya bir kez daha ilan eden Kore gazilerimizin, Kıbrıslı soydaşlarımızı katliamdan kurtaran, adadan Enosis’in askerlerini Akdeniz’in karanlık sularına gömüp, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kuran Kıbrıs gazilerinin, 15 Temmuz’da cumhuriyet ve millet düşmanlarının giriştiği darbe teşebbüsünde, başta ordumuzun vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin içinden çıkan 15 Temmuz Demokrasi gazilerinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm malul gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür.

Gazi, bir milletin çocukları olarak gazi rütbesi almış biz muharip gaziler, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü, ay yıldızlı bayrağı için, Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve

Denizde, her zaman ve her yerde şehit ve gazi olmaya hazır olduğumuz gibi, hazır olan evlatlar yetiştirmeye devam edeceğiz.

Ne Mutlu Türk’üm diyene” diyerek, tüm gazilerin, gaziler günü kutladı, törene katılanlara teşekkür etti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şube Başkanı Mehmet Sarban’ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Milas Kaymakamı Eren Arslan ise şunları söyledi:

“Şehitlerimiz ve gazilerimizden emanet aldığımız bu meşaleyi daha da yükseklere taşımak amacı ile her geçen gün daha çok çalışacağız”

“Bugün, Sakarya Meydan Savaşı’nın kazanılmasının ardından devletimizin kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşal Rütbesinin’ veriliş yıl dönümü ve vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü, milli birlik ve beraberliğimiz uğruna canlarını seve seve feda etmeyi göze almış, Türkiye Cumhuriyeti’nin “ilelebet payidar kalmasının” en büyük teminatı olan Gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Tarih boyunca hür yaşamış olan Aziz Türk milleti, esarete asla boyun eğmeyen, asil bir millettir. Bu uğurda düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, vatan, millet ve bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek bu savaşlardan kadim gaza anlayışımız sayesinde yüzünün akıyla çıkmıştır. Şehitlik ve gazilik unvanları, hiçbir dünyevi payeyle ölçülemeyecek derecede büyük bir onur kaynağıdır.

Gaziliğin devlet ve millet nezdindekini önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım” diyerek belirtmiştir.

Bizler devletimizin ve milletimizin bekası için, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış nesiller yetiştirerek şehitlerimiz ve gazilerimizden emanet aldığımız bu meşaleyi daha da yükseklere taşımak amacı ile her geçen gün daha çok çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu toprakları bizlere vatan kılan, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuzbaşta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; hayatta olan gazilerimizi minnet, sevgi ve saygıyla selamlıyor, aileleri ile birlikte sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler diliyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Atapark’taki tören sona erdi ve törene katılanlar, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’nin bulunduğu Arasta Park’a geçti.Burada hazırlanan öğle yemeği birlikte yenilirken, şehit ve gazilerimiz için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.

19 Eylül Gaziler Günü için düzenlenen törene; AKP Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar ve Faik Karagöz, İlçe Garnizon Komutanı Hv. Albay Emel Demiryakan, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, AKP Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, İYİ Parti adına Belediye Meclis Üyesi Kasım Özkan, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Zafer Özkan ve Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş, CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, siyasi partilerin ilçe yönetim kurulu, kadın ve gençlik kolları başkan ve üyeleri, oda-dernek ve tüm sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve çok sayıda mahalle muhtarı, gaziler ve ilçemizdeki resmi kurumların amirleri katıldı.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X