Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Ören Çok Programlı Lise’de ilk ders zili çaldı

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Ören Çok Programlı Lise’de ilk ders zili çaldı
Bu içerik 427 kez okundu.

İlçemiz Ören Mahallesi’nde bu yıl eğitim-öğretime başlayan Ören Çok Programlı Lise’de ilk ders zili çaldı. Yeni ders yılının başlaması nedeniyle düzenlenen törene, ilçe protokolünün yanı sıra bölge milletvekilleri de katıldı.

Bu sene eğitim-öğretime başlayan Ören Çok Programlı Lise’de düzenlenen törene; AKP Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz,  Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal,  İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, AKP Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, oda, dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Ören Mahalle Muhtarı Bekir Keser, okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra Örenli yurttaşlar katıldı.

Ören Mahallesi’nde mevcut olarak iki adet termik santral (Kemerköy/Yeniköy), TKİ kömür işletmeleri, yat limanı, iki adet büyük çekek (yat yapım ve onarım yeri) bulunduğuna dikkat çekilerek, iş gücü ve ara eleman yetiştirilmesi için Çok Programlı Lise kazandırıldığı belirtildi.

Ören’de aynı zamanda kalabalık bir yerleşimin olduğu ve tersane açıldıktan sonra da yoğun iş gücünün olacağı ön görüldüğünden açılan lisenin yöre için son derece önemli olduğu belirtilerek, merkez mahallenin dışında, çevredeki yerleşim birimlerinden ilçe merkezine taşımalı olarak gelen öğrencilerin yarısının Ören’de eğitim göreceği vurgulandı.

Ören merkez ile birlikte civardaki; Alatepe, Kultak, Türkevleri, Çökertme, Bozalan, Gökbel, Çamlıca, Pinar, Kalem, Dereköy, Yoğunoluk, Çakıralan, Sek, Bayır, Gürceğiz ve Akçakaya mahallerindeki öğrenci potansiyelinin 600 olduğu dile getirilirken, bölgenin ekonomik ve coğrafi yapısı göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilerin eğitime daha kolay erişebilmeleri için okulun öğrenci alımı yaparak eğitim-öğretime başladığı vurgulandı.

Yapılan konuşmaların ardından okulun ilk ders zili çalındı ve törene katılanlar okul binasını gezdiler.

Milli Eğitim yetkilileri, Çok Programlı Lise’nin, şimdilik eski Ören İlkokul binasının düzenlenerek eğitim-öğretime alındığını,  bugün için 36 öğrenci ile eğitime başlandığını, bunun kısa bir süre içinde 50’yi bulacağının tahmin edildiğini belirterek, Ören Çok Programlı Lisesi’nin asıl binasının ise, Milli Eğitimin Milas’taki 2019 programının başında olduğunu ve 2019 yılında yapıldıktan sonra eğitim-öğretimin yeni binasında süreceğini belirttiler.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X