Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Yaşam İçin Kısa Bir Mola’ projesi tanıtıldı

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

‘Yaşam İçin Kısa Bir Mola’ projesi tanıtıldı
Bu içerik 268 kez okundu.

İçişleri Bakanlığı tarafından 100 günlük Eylem Planı kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yurt çapında başlatılan ‘Yaşam İçin Kısa Bir Mola’ adlı proje, ilçemiz Bölge Trafik Denetleme İstasyonu’nda sürücülere ve basın mensuplarına tanıtıldı.

8 Ağustos-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 100 günlük eylem planı kapsamında uygulamaya konulan projenin amacı, meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını azaltmak.  Sürücü ve araç içerisindeki yolcuların emniyet kemeri takma alışkanlığı edinmesi, diğer taraftan da motosiklet sürücülerinin kask kullanma alışkanlığını edinmesini sağlamak üzere, ilçemiz Bölge Trafik Denetleme İstasyonu’nda kurulan ve ‘ Yaşam Tüneli’ adı verilen platformda uygulamalı olarak anlatıldı.  Emniyet kemerinin takılı olduğu kazalar ile takılı olmayan kazalar arasındaki fark, yaklaşık 10 dakikalık video gösterimi ile sunuldu.

Projenin tanıtımına; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla İl Trafik Denetleme Şube Müdürü Naşit Tosun, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri İbrahim Yolcu, istasyonda görevli trafik polisleri ve basın mensupları katıldı.

Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri İbrahim Yolcu tarafından yapılan kısa bir bilgilendirmenin ardından emniyet kemeri kullanımının ne kadar önemli olduğunu gösteren , İçişler Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 10 dakikalık video izlendi.

Sunumun ardından Milas-Bodrum Karayolu, Bölge Trafik Denetleme İstasyonu önünde trafik polisleri, kemer takmayan sürücüleri durdurarak, ceza yazmak yerine, aracıyla birlikte ‘Yaşam Tüneli’ne alarak, 10 dakikalık videoyu izlettirdi.

Hazırlanan ve ‘Yaşam İçin Kısa Bir Mola’ adlı projenin amacını, meydana gelen ölümlü ve yaralamalı tarfik kazalarını en aza indirmek olarak açıklayan Milas Kaymakamı Eren Arslan;  “Bugüne kadar gerek polis ve gerekse jandarma trafik ekipleri, karayolu üzerinde sürekli denetimler yapıyor ve bu denetimlerde özellikle hız ve emniyet kemeri uygulamasına özen gösteriliyor. Bugüne kadar yapılan tüm bilimsel açıklamalarda meydana gelen kazaların yüzde 98’nin sürücü kaynaklı olduğunu biliyoruz. Bunların başında da, alkollü araç kullanmak, hız limitini aşmak, hatalı sollamak geliyor.İşte bu durumlarda meydana gelen kazalarda sürücü ve yolcular emniyet kemeri takmış ise kazadan kurtulabiliyor, aksi halde ölüm ve yaralanmalar, bu tür kazalarda daha fazla görülüyor.İşte bu oranı düşürmek için Bakanlığımız tarafından 100 günlük eylem planı çerçevesinde ilimiz genelinde ilk uygulama ilçemizde başlatıldı.Amaç, bütün sürücülere emniyet kemeri takma alışkanlığını kazandırmak, motosiklet sürücülerinin de kask kullanımını alışkanlık haline getirmelerini sağlamak.

Burada bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum; sürücülerimiz genellikle uzun yolda emniyet kemeri takıyor, oysa şehir içinde veya kısa mesafeli araç kullanımında da mutlaka emniyet kemeri takılmalı” diyerek, sürücülerin trafik kurallarına uymalarının, kendi hayatları başta olmak üzere araç içindeki diğer yolcuların ve trafikteki diğer araçlarda bulunan insanların can güvenliği açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

  Ülkemiz genelinde yüzde 2 oranında kazaların azaltılması, hız ve emniyet kemerinin etkin bir şekilde kullanımının sağlanması için planlanan proje kapsamında, daha sonra karayolu üzerinde emniyet kemeri uygulaması yapıldı. Araçlara herhangi bir cezai işlem uygulanmazken, araç sürücülerine ve araç içindeki yolculara ‘yaşam Tüneli’ içinde hazırlanan video izlettirildi.

Tünelden çıkan sürücüler hatalarının farkında olduklarını,  izledikleri video görüntülerinden sonra kesinlikle emniyet kemeri takacaklarını belirttiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X