45. Yılında Maraş Katliamında Hayatını Kaybedenler Anıldı

​​​​​​​Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin Maraş Katlimı’nın yıldönümü ile ilgili hazırlanan yazılı basın açıklamasını Milas Şube Başkanı Seyfettin Metin yaptı. Metin, "19 Aralık 1978 günü başlayıp tam bir hafta süren ve insanlık tarihinin en kara günlerinden biri olarak tarihe geçen Maraş Katliamının üzerinden 45 yıl geçmesine rağmen, hiçbir şey değişmemiştir. Bundan tam 45 yıl önce, devlet Maraş’ta Alevilere karşı suç işlemiştir.” dedi.

45. Yılında Maraş Katliamında Hayatını Kaybedenler Anıldı
  • 22 December 2023, Friday 15:35

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi bugün Milas Atapark’ta Maraş katliamının yıl dönümü sebebiyle açıklamalarda bulundu. Saygı duruşu ile başlayan açıklamaya CHP Milas Belediye Başkan aday adayları Süleyman Koç, Servet Evran, CHP Milas Meclis Üyesi aday adayları katıldı.

Seyfettin Metin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

YÜZLERCE İNSAN SADECE ALEVİ OLDUKLARI İÇİN HUNHARCA KATLEDİLDİ

“Bundan tam 45 yıl önce, devlet Maraş’ta Alevilere karşı suç işlemiştir.

Tüm Alevi katliamlarında olduğu gibi, uzun süren hazırlıkların ardından, o gün de camilerden anonslar yapılarak Aleviler hedef alınmıştır. Önceden hazırlanmış silahlar, baltalar, benzin bidonları katil sürüsüne dağıtılmış ve kentte Alevi katliamı başlatılmıştır. Bu katliamda tıpkı diğer Alevi katliamları gibi devletin gözetiminde gerçekleşmiş, şehirdeki kolluk kuvvetleri herhangi bir müdahalede bulunmayarak katliama ortak olmuştur. Maraş'ta yaşlı, genç, çocuk yüzlerce insan sadece Alevi oldukları için hunharca katledildi.

Tüm bunlar ve daha fazlası o dönemde, "Allah için savaşa" diye slogan atan ve bugün AKP ile birlikte ülkeyi yöneten MHP öncülüğünde, devlet gözetiminde yapılmıştır.

Alevilere bu kadar düşman olmak, kin duymak hangi aklın ve inancın ürünüdür. Yıllarca komşuluk yaptıkları insanları, çocukları vahşice katletmek hangi vicdana sığar. 90 yaşındaki Cennet anayı işkenceyle katletmek hangi ahlakın ifadesidir. Alevilere kin ve nefret duyanlar nasıl bir psikoloji içindedir? Biz biliyoruz ve onun için örgütleniyor, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve laiklik mücadelesi veriyoruz.

Aradan geçen bunca zamana karşın hiçbir şey değişmemiş, tam tersi bu 45 yılın 21 yılında iktidar olan AKP'de Alevi düşmanlığının odağı haline gelmiştir. Herkesin Türk ve Sünni olduğunu iddia eden ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı devletin merkezine alanlar, tüm itirazlarımıza rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Alevi Bektaşi Cemevi Başkanlığı’nı kuranlar huzurdan, adaletten, eşitlikten bahsedemezler.

ALEVİLERİ KATLETME VE ASİMİLE ETME PEŞİNDELER

Bugün ülkede tek bir bakan Alevi değilken, ordu komutanı yokken Alevi güzellemesi yapılması tam da AKP pişkinliği ve yüzsüzlüğüdür. Tarih boyunca Alevileri katledenler, bugün dedelere maaş, cemevlerine ise "kültür merkezi" gömleğini giydirerek Alevileri katletme ve asimile etme peşindeler. Bu vesileyle belirtelim ki, devletten maaş alan ya da alacak olan dedeler, Kerbela’da Ali Askeri, Maraş'ta Ali Traş'ı, Madımakta Koray Kaya'yı katledenlerle el sıkışmış sayılacaktır.

23 ARALIK CUMARTESİ GÜNÜ MARAŞ'TA OLACAĞIZ

6 Şubat 2023 sabahı ise tam on bir ilde AKP hükümetlerinin gerici, faşist, yobaz tarikat ve cemaatleri güçlendirmek için kamu kaynaklarından bu tarikat ve cemaatlere hortum çekmesi, Oy deposu olarak gördükleri yoksul halk kitlelerinin hayatlarını hiçe sayan imar affları çıkartıp büyük bir ihmale neden olması nedeniyle adını DEPREM koydukları bir büyük katliam daha yaşadık. Yüzbinlerce yurttaşımızı kefensiz bir şekilde toprağa sırladık. Biliyor ve haykırıyoruz….

Katliam Katliamdır.

Milliyetçi ve siyasal İslam'ın ülkeyi getirdiği yer ortadadır. Kan, gözyaşı, açlık, sürgün ve yok saymaktır.

Biz Aleviler, her türden tekçiliğe ve ırkçılığa karşı 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz.

Biz Aleviler, şeriata, ırkçılığa ve her türlü gericiliğe karşı Laikliği savunmaya devam edeceğiz.

Başta Alevi katliamları olmak üzere hiçbir katliamı unutmadık, unutturmayacağız.

23 Aralık Cumartesi günü Maraş'ta olacağız.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık