Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Başkan Tokat’tan, ‘Labranda Su’ artışlarına dair açıklama: “Suyu pahalı satanların bayilik sözleşmelerini iptal ederiz!”

ÖNDER HABER - Adem KANKAYNAR

Başkan Tokat’tan, ‘Labranda Su’ artışlarına dair açıklama:  “Suyu pahalı satanların bayilik sözleşmelerini iptal ederiz!”
Bu içerik 1037 kez okundu.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, son günlerde artan Labranda Su satış fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Fabrikadan çıkış fiyatı, bayii satış fiyatı ve marketlerin perakende satış fiyatlarını belirleme yetkisinin sadece belediyede olduğunu belirten Başkan Tokat; “Bu konuda denetimler sıklaştırıldı. Rayiç fiyatlara uymayan bayilere sözleşmelerin iptaline varan pek çok yaptırım uygulanacak” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, makam odasında düzenlediği basın toplantısında, son günlerde Labranda Su satış fiyatlarındaki fahiş fiyat artışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Tokat; “Son aylarda meydana gelen dövizdeki artışlar doğal olarak fabrikadaki şişelemede kullanılan hammadde fiyatlarına yansıdı. Durum böyle olunca Milas Belediyesi olarak iki defa encümen kararı ile fiyat ayarlaması yapıldı. Ayarlama yapılmadan önce damacananın fabrikadan bayilere satış fiyatı 2 lira iken, yapılan zam sonrasında 2 lira 70 kuruşa çıkarıldı. Ancak bugün piyasada damacanalar, 7 ila 9,5 lira arasından vatandaşa satılıyor. Vatandaş haklı olarak bu zammın nedenini sorduğunda ise ‘Bize değil, Belediye Başkanına sorun. Zammı o yaptı, biz de uyguluyoruz’ gibi doğru olmayan ifadelerde bulunuluyor. Bir anlamda kendi kendilerine yaptıkları zammı, belediyenin üzerine atıyorlar.

Milas Belediyesi ile su satışı yapan bayilerin arasında yapılan sözleşme hükümleri çok açık… Bayilerin marketlere, marketlerin de tüketiciye ne kadara satacağına sadece Milas Belediyesi karar verebilir. Burada sadece, eğer bayii ya da market, ev veya işyerine servis yapıyorsa, belirlenen fiyatın üzerine bir miktar mesafe farkı koyabilir. Bunun dışında yapacağı zam sözleşmeye aykırıdır. Milas Belediyesi olarak son günlerde bayii ve perakende satış yapan marketlere yönelik denetimleri sıklaştırdık. Fahiş fiyattan satış yapanların tespit edilmesi durumunda, sözleşmenin iptaline kadar varan yaptırımlar uygulanacak.

Basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyuna duyurmak istiyoruz: Fabrikadan bayilere, bayilerden marketlere, oradan da tüketiciye satış fiyatları şöyle belirlenmiştir:

0,5 litre su 12’lik koli halinde fabrikan bayilere 4 lira 32 kuruştan veriliyor. Yani bir adet küçük şişenin fabrika çıkış fiyatı 36 kuruştur. Bayiler bu koliyi marketlere satış fiyatı ise 5 lira 75 kuruştan satacaklardır. Yani bir adet küçük şişenin satış fiyatı 0,48 kuruş olarak belirlenmiştir. Marketler ise 12’lik koliyi 9 liradan tüketiciye vereceklerdir. Yani bir adet küçük su şişesinin tüketiciye satış fiyatı 0.75 kuruş olarak belirlenmiştir.

1,5 litrelik pet su şişesinin 6’lı koli halinde fabrikadan bayilere satış fiyatı 4 lira 86 kuruştur. Yani bir şişe suyun fabrika çıkış fiyatı 0,81 kuruştur. Bayiler koli halinde marketlere 6 liradan satacaktır. Yani bir şişe suyun bayii çıkış fiyatı 1 liradır. Marketler ise 6’lı koliyi tüketiciye 9 liradan satacaktır. Tüketiciye bir şişe su 1,5 liradan satılacak demektir.

5 litrelik 4’lü Labranda Su, fabrikadan bayilere 6 lira 48 kuruştan veriliyor. Yani 5 litrelik suyun bir şişesi 1 lira 62 kuruştur. Bayiler ise bu 4’lü koliyi marketlere 8 liradan satacaktır. Bu durumda bir adet 5 litrelik su şişesi 2 lira demektir. Marketler ise bu 4’lü koliyi tüketiciye 10 liradan satacaktır. Bu durumda da tanesi 2,5 liraya denk geliyor.

Son olarak ve en çok fiyatı konusunda spekülasyon yapılan büyük damacanaların fabrika çıkış fiyatı 2 lira 70 kuruştur. Bayilerin marketlere ya da doğrudan tüketiciye satış fiyatı 4 lira 59 kuruştur.

Burada bir ayrıntıyı da belirtmek istiyorum. Eğer bayii ya da market, damacanayı ev ya da işyerine servis yapıyorsa, bu fiyatın üzerine sadece belli bir miktar mesafe farkı koyacaktır. Oysa bize gelen duyumlara göre bir damacana su, 7 ila 9,5 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Bu fahiş zammın sorumlusu olarak da Milas Belediyesi gösteriliyor. Bu doğru değil” dedi.

“Allah’ın suyunu para ile satıyorlar” diye sağda-solda bazı yaygara çıkaranlara sizler aracılığıyla seslenmek istiyorum… Bir kaynak suyunun başına gidersiniz, avucunuzla veya bir kap ile o sudan alır içersiniz. Bunun için kimseye ödeme yapmanız gerekmiyor ancak, o kaynak suyu kiralar ve bir fabrikaya getirir, sonra da onu işleyerek satışa hazır hale getirirseniz bunun bir bedeli olacaktır. Sonuçta Labranda Su İşletmesi bir ticari kuruluştur. Kullanılan bütün hammaddeler dövizle satın alınıyor. Personel, vergi ve diğer giderleri de üzerine koyduğunuzda elbette ortaya bir maliyet çıkıyor ve bunun üzerine bir de kâr payı ekliyorsunuz. Her şeye rağmen piyasadaki diğer membaa su fiyatlarının içerisinde en ucuz fabrika çıkışı Labranda’dır” diyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, sıkça sorulan ‘Halk Çeşmesi’ için de şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği gibi bölgemiz, çeşitli madenlerin yoğun olarak çıkarıldığı bir bölgedir. Kimi zaman düzensiz patlatmalar, kimi zaman yağış miktarlarındaki azalma, kuraklık gibi nedenlerle kaynaklarımızdaki suyun debisinde bir azalma söz konusudur. Durum böyle olunca fabrika olarak bayilerle yapılan sözleşme gereği yerine getirilmesi gereken yükümlülüğünüz var. Biz, şu aşamada bu yükümlülüğü bile yerine getirmekte zorlanıyoruz.

Öte yandan fabrikanın fiziki açıdan yenilenmesi, makinelerin günün koşullarına uygun olarak yenilenmesi gerekiyor. Fakat her fırsatta dile getirdiğimiz gibi şu anda Milas Belediyesi olarak böyle bir bütçeyi fabrikaya ayırmamız söz konusu değildir. Ancak fizibilite çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki dönem mutlaka bu işletmeyi, günün koşullarına ve teknolojik yeniliklere sahip olacak şekilde yenileceğiz.

Bu koşullar oluşturulduğunda ve suyun debisinde artış meydana geldiğinde elbette halkımıza, geçmişte olduğu gibi halk çeşmesi aracılığıyla ücretsiz su verebiliriz.”

   

 

     

 

   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X