Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

16 yıllık sağlık kabini kapatıldı

ÖNDER HABER - Adem KANKAYNAR

16 yıllık sağlık kabini kapatıldı
Bu içerik 940 kez okundu.

Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından yaklaşık 16 yıl önce Milas Sanayi Sitesi’nde kurulan Sağlık Kabini, şikâyet üzerine Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kapatıldı. Oda Başkanı Celal Devrim, 10 gün önce kapatılan sağlık kabininin yeniden açılması için resmi girişimlere başlanıldığını söyledi.

Milas Sanayi Sitesi esnafına, sanayide işi olan yurttaşlara ve çevredeki semt sakinlerine yıllarca küçük çaplı sağlık hizmeti sunan; enjeksiyon, tansiyon-şeker ölçme, küçük çaplı yaralanmalarda ilk müdahale, pansuman gibi sağlık hizmetinin ücretsiz olarak sunulduğu sağlık kabini, bir vatandaşın mesai saatleri içerisinde ‘kapalı’ olduğu gerekçesiyle şikâyet etmesi üzerine, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tutulan tutanakla kapatıldı.

Tüm giderleri Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından karşılanan, emekli bir sağlık personelinin de maaş bağlanarak istihdam edildiği Sağlık Kabini’nin yeniden açılarak, kaldığı yerden sağlık hizmeti sunması adına, Esnaf Odası Başkanı Celal Devrim tarafından resmi girişimlere başlanıldı.

Oda Başkanı Devrim, sağlık kabininin bulunduğu hizmet binasında yaptığı açıklamada, biraz da sanayi esnafına sitemde bulunarak; “Aslında burası kapatıldığında esnaf arkadaşlardan daha yüksek sesli bir tepki beklerdim; ancak sağlık kabini kapatılalı 10 gün oldu, bugüne kadar kapatılmasına yönelik esnaftan çok ciddi bir tepki gelmedi. Oysa yılda ortalama 2500-3000 kişiye ücretsiz olarak küçük çaplı sağlık hizmeti veriliyor. Hem zaman kaybı önleniyor, hem de devlete ait diğer sağlık kuruluşlarının işgücü azaltılıyordu. Örneğin küçük çaplı bir yaralanmada vatandaş buraya geliyor, pansumanı yapılıyor ve yarası temizlenerek sarılıyor. Kısa bir zaman dilimi içinde bu işlemler bitiyordu. Oysa böyle bir durumda hastane ya da bir sağlık ocağına gitmesi demek, en az iki saat zaman kaybı demektir. Esnaf Odası olarak bir anlamda devletimize ait sağlık kuruluşlarının iş yükünü azaltıyor, gönüllülük esasıyla vatandaşımıza hizmet veriyorduk.

Eminim şu anda ‘kapalı’ diye şikâyetçi olan vatandaşımız da, sanayi esnafının yaşadığı mağduriyetin farkına varmış ve pişman olmuştur” dedi.

“Yeniden açılması için resmi işlemleri başlattık”

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kapatılan sağlık kabininin yeniden açılması için resmi işlemlerin başlatıldığını belirten Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Devrim şöyle devam etti:

“Umarız resmi prosedürler uzun sürmez veya yetkililer işi yokuşa sürmezler. Çünkü bizim böyle bir hizmeti sunma zorunluluğumuz yok. Böyle bir durum söz konusu olursa kabini açmaktan vazgeçebiliriz. Bu durumda da esnafımız büyük bir mağduriyet yaşar; fakat bunun da sorumlusu biz olmayız.

Oda olarak bizler büyük bir ekonomik yükün altına giriyor, tüm malzemeleri kendimiz karşılıyor, üstelik bir de sağlık görevlisi bulundurarak maaş ödüyoruz. Bir anlamda kamu yararına bir faaliyette bulunuyoruz. Şikâyet eden vatandaşımız gerekçe olarak saat: 13.40’ta sağlık kabininin kapalı olduğunu ileri sürmüş. Doğrudur; ancak burada bulunan sağlık memurumuzun da insan olduğunu, kendisi ya da ailesi ile ilgili bir sorun nedeniyle görevi başında olamadığını hesaba katmak gerekir. Kaldı ki tek başına çalışan bir personeldir ve resmi daire gibi çalışma şartı da yok.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
birisi     2018-09-27 senin böyle tepinmeni anlamıyorum bırak 3250 dolmus gidiş3250 dönüş ve 7 tl muayene üçreti 5 tl recete parası versinler akıllanırlar boşversene yahu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X