Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

MİZO Başkanı İsmail Atıcı: “Zeytin Ağacına Küsülmez”

ÖNDER HABER - ADEM KANKAYNAR

MİZO Başkanı İsmail Atıcı: “Zeytin Ağacına Küsülmez”
Bu içerik 350 kez okundu.

Henüz yeni başlamış olan zeytin hasat dönemine ilişkin Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, özellikle üreticiyi yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Mevsimsel değişiklikler, düzensiz yağış ve küresel ısınma nedeniyle her yıl bozulan ekolojik dengenin zeytin ağacını da etkilediğini belirten Başkan Atıcı; “Her şeye rağmen bizim, zeytin ağacına küsmemiz gibi bir anlayışımız olamaz. Üreticimiz sürekli yapılması gereken bakımı, ilaçlamayı aksatmadan yapmalıdır” dedi.

Güney Ege Bölgesi’nin zeytin başkenti konumundaki ilçemizde, zeytin hasadı kısmen de olsa başladı. İlçemizin değişik bölgelerinde başlayan hasat, geçen yıla göre rekoltenin daha az olacağının bir göstergesi olsa da, elde edilecek zeytin ve zeytinyağının kalite açısından önceki yıllardan daha üstün olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Erken hasat, kısa zamanda plastik kaplarla fabrikaya ulaştırma, soğuk sıkım ve krom kaplarda saklanmasının kalite açısından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı; “Rekolte hangi boyutta olursa olsun, Memecik Zeytini’nin başkenti olan Milas’ta, kaliteden asla ödün verilmemelidir” dedi.

“Bu sene rekolte geçen yıla göre çok daha düşük olacak”

Oda Başkanı İsmail Atıcı; “Geçen yıl gerçekten üreticinin yüzünü güldüren bir oranda zeytin elde edildi. Doğal olarak bu oran zeytinyağına da yansıdı, ancak bu sene, ilçe genelinin büyük bir bölümünde oldukça az miktarda zeytin var. Dahası, var olan daneler de çeşitli hastalıklar nedeniyle dökülüyor. Bunun da önüne geçilemiyor. Bu konuda her gün birçok üreticimiz Ziraat Odası’na gelerek ne yapacağını soruyor, dökülmenin önüne nasıl geçeceğini soruyor. Ancak bizim de yapabileceğimiz bir şey olmadığını söylüyoruz. Ancak tüm sorunlara rağmen bakımdan, ilaçlamadan, aralamadan ve toprak analizi işleminden vazgeçmemeliyiz. Rekolte az diye zeytin ağacına küsmek olmaz” dedi.

“Makine ve ekipman desteği devam etmeli”

“2015 yılına kadar devletin, Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında zirai ekipman ve makine için yüzde 50 hibe desteği vardı ve Milaslı çiftimiz de bu destekten önemli ölçüde yararlanıyordu. Örneğin zeytin hasat makinesi de bunlardan biriydi. Yüzde 50’sini devletten destek olarak alan çiftçi, geriye kalanını da taksitle ödeme imkânı buluyordu. Doğal olarak ekonomik yönden sıkıntı çeken küçük çiftçi, bu destek sayesinde makine ve ekipman sahibi olarak, günün koşullarına uygun tarım yapma fırsatı buluyordu.

Ne yazık ki 2015 yılından sonra bu destek kaldırıldı. Ziraat Odaları ve Odaların bağlı olduğu birlik olarak bizler bu desteğin yeniden çiftçiye verilmesinden yanayız. Nitekim geçtiğimiz Eylül ayında Muğla Ziraat Odaları olarak Ortaca’da yaptığımız toplantıda bu konu bir kez daha gündeme geldi ve bakanlığa iletilmek üzere rapor haline getirildi ve birlik başkanlığına gönderildi.

Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik darboğaz ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle, geçen yıl 1.500 ila 4.000 lira arasında olan zeytin hasat makinesinin fiyatı, 7-8 bin liraya çıkmış durumda. Bu fiyatlarla küçük çiftçinin bu makineyi alma şansı yok. Sadece zeytin hasat makinesi de değil, hijyenik koşullarda modern yöntemlerle soğuk sıkım yapılan zeytinyağının, daha sonraki süreçte nasıl saklanacağı da son derece önemli. Dolayısıyla devletin, krom-çelik saklama kapları için de destek sağlaması gerekiyor” diyen Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, açıklamanın sonunda 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde 5’ncisi düzenlenecek olan Zeytin Hasat Şenliği ve önümüzdeki yıl Mart ayında düzenlenecek Tarım Fuarı’na da Milaslı üreticilerin gereken desteği vermesini istedi.

Başkan Atıcı; “Bu organizasyonlar her şeyden önce üreticilerimizin binbir emekle yetiştirdiği ürünleri ve dolayısıyla ilçemizi tanıtmak için düzenleniyor. Yani bu organizasyonların gerçek sahipleri üreticilerimizdir. Onlar bu konuda daha hassas olmalı ve gerek katılım sağlayarak ve gerekse kurulacak standlarda yer alarak organizasyona sahiplenmelidirler” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X