Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milaslılar yeni bir etkinlikle tanıştı

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Milaslılar yeni bir etkinlikle tanıştı
Bu içerik 327 kez okundu.

1991 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan, bizim ülkemizde ise henüz bilinmeyen 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinliği, ilçemizde ilk kez düzenlendi. ‘Harket Edivcez Gari’ sloganıyla gerçekleşen etkinliğe, Milas Kaymakamı Eren Arslan, ilçemizdeki bazı resmi kurumların yöneticileri de katıldı.

 

İlçemizde ilk kez düzenlenen etkinlikte yürüyüş korteji, Atapark’tan başladı ve kentin bazı caddelerinde devam ettikten sonra başladığı noktada sona erdi. Milas Kaymakamı Eren Arslan ve bazı daire amirlerinin de katıldığı Dünya Yürüyüş Günü etkinliği ile ilgili İlçe Sağlık Müdürü Ergun Kırova şunları söyledi:

“Bulaşıcı olmayan hastalıkların (kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet) altında yaygın, önlenebilir risk faktörleri yatmaktadır. Bulaşıcı olmayan hastalıkların çoğu, dört belirli davranışla yakından ilişkilidir. Bu faktörler tütün kullanımı, alkol, sağlıksız beslenme ve hareketsizliktir.

Yetersiz fiziksel aktivite, ölümlülük için başlıca dördüncü risk faktörüdür. Her yıl yaklaşık 3.2 milyon ölüm ve 32.1 milyon sağlıklı yaşam yılı kaybı (DALY) yetersiz fiziksel aktiviteye bağlıdır. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika orta şiddet yoğunlukta fiziksel aktivite yapan insanlarla karşılaştırıldığında, yetersiz fiziksel aktivitede bulunan insanların yüzde 20-30 oranında, tüm nedenlere bağlı ölüm riski artmaktadır.

Her hafta 150 dakikalık orta şiddetli fiziksel aktiviteye katılımın iskemik kalp hastalığı riskini yaklaşık yüzde 30, diyabet riskini yüzde 27, meme ve kolon kanseri riskini yüzde 21-25 azalttığı bilinmektedir. Ayrıca fiziksel aktivite felç, hipertansiyon ve depresyon riskini de azaltır.

Tüm dünyada 15 yaş ve üzeri yetişkinlerin yüzde 31’i yetersiz fiziksel aktivitede bulunmuştur. (Erkekler yüzde 28, kadınlar yüzde 34). Toplumda yaygınlaşacak fiziksel aktiviteyi artırma teşvikleri, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrolünde etkili bir yöntemdir. Okullarda, işyerlerinde ve toplumun her düzeyinde hareketliliği teşvik eden uygulamalar, sağlıklı toplumun oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.

5 ila 17 yaş arası çocuk ve gençler her gün ortalama en az 60 dakikalık orta dereceli ve yüksek derece yoğun fiziksel aktivite için bir araya gelmelidir. 65 yaşındakiler ve daha yaşlıların da dâhil olduğu 18 yaş üzeri erişkinler ise hafta boyunca en azından 150 dakikalık fiziksel aerobik hareket ya da 75 dakikalık yüksek derece yoğun fiziksel aerobik hareket veya bunların eşit kombinasyonunu yapmalıdır.

Yaşlı erişkinler, sağlık şartlarından ötürü tavsiye edilen miktarda aktiviteyi yerine getiremiyorlarsa, fiziksel halleri ve şartları el verdiği ölçüde olmalıdır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X