Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Veterinerlik Fakültesi’nin gerçek sahibi Milaslılardır”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

“Veterinerlik Fakültesi’nin gerçek sahibi Milaslılardır”
Bu içerik 907 kez okundu.

Bu sene kapılarını eğitim-öğretime 40 öğrencisiyle açan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veterinerlik Fakültesi’nin akademik ve idari kadrosu, Milas basını ile sabah kahvaltısında buluştu. Üniversite Rektörü ve aynı zamanda Fakülte Dekan Vekili olan Prof. Dr. Hüseyin Çiçek adına, fakültenin; amacı, vizyonu ve misyonuna değinen Doç. Dr. Abdülkerim Deniz; “Bizler bugün buradayız, yarın emekli olur veya başka bir yere, başka bir göreve gideriz ama dünya durdukça Milas Veterinerlik Fakültesi burada olacaktır. Dolayısıyla bu fakültenin gerçek sahibi Milaslılardır. Doğal olarak kendi fakültelerine sahip çıkmalıdırlar” diyerek, fakültenin Milas için gelecekte çok önemli olacağına vurgu yaptı.

 

Fakülte Dekanlık binasında gerçekleşen kahvaltılı buluşmaya; Fakülte Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülkerim Deniz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kır, aynı zamanda Yüksekokul’da öğretim üyesi olan Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, Veterinerlik Fakültesi Sekreteri Hasan Kocabıyık, fakülte öğretim görevlileri ve basın mensupları katıldı.

Fakültenin, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’na 40 öğrenci ile başladığını, bu süreçte akademik ve idari kadronun şekillendirilmeye çalışıldığını belirten Doç. Dr. Abdülkerim Deniz; “150 dönümlük bir alana sahip fakültemizin bugün fiziki anlamda çok ciddi altyapı sorunları var ancak bunlar üniversite yönetimi ve Milas halkının birlik ve beraberlik içerisinde kısa zamanda çözebileceği sorunlardır. Başlangıçta ilçedeki tüm kamu kurumlarından, Milas Belediyesi ve Milas Meslek Yüksekokulumuzdan ciddi katkılar alıyoruz. Henüz Milas halkının çok az bir bölümü fakültemizin kuruluşundan, bu sene eğitim-öğretime açılışından haberdar. Eminim kısa bir zaman sonra Milas halkı da bizim burada olduğumuzdan haberdar olacaktır.

Fakülte olarak henüz yolun başındayız. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte, klinikleri, tam teşekküllü hayvan hastanesi ve hatta uluslararası boyutta kongrelerin yapılabileceği bir noktaya ulaşma hedefimiz ve planlarımız var. Şimdilik bu düşüncelerimiz bir hayal olarak görülebilir, insanlara ütopik gelebilir ancak üniversite yönetimi, fakülte ve Milas halkı el ele verdiğinde bunların hayal olmadığı görülecektir.

Bizler bugün buradayız, yarın emekli olur veya başka bir yere, başka bir göreve gideriz ama dünya durdukça Milas Veterinerlik Fakültesi burada olacaktır. Dolayısıyla bu fakültenin gerçek sahibi Milaslılardır. İnanıyoruz ki Milas halkı kendi fakültelerine sahip çıkacaklardır” diyerek, fakültenin Milas için önemine ve geleceğine ilişkin hedeflerini anlattı.

 

“10’ncu sırada tercih edildik”

 

Ülke genelinde 29 Veterinerlik Fakültesi’nin bulunduğunu belirten Doç. Dr. Deniz; “Milas Veterinerlik Fakültesi olarak öğrencilerimiz tarafından 10’sırada tercih edildik. İlk yılı olduğu düşünülürse bu bizler için sevindirici ve gelecek için çok daha umutlu olmamızı sağlayan bir sonuçtur. Gelecekteki hedefimiz, ilk 5’in içinde yer almaktır.

Bu sene 40 öğrencimiz var, önümüzdeki yıl bu sayı 60 olacaktır. İlerleyen yıllarda Milas, adeta bir öğrenci kentine dönüşecektir. Bu da kentin, ekonomik-sosyal ve kültürel yapısına önemli bir katkı sunacaktır” dedi.

 

“Milas’ta ‘eşyalı ev’ sayısı çoğalmalı”

 

Tayin yoluyla ilçemize gelen akademik ve idari kadronun yanı sıra, kimi öğrencilerin de yurt yerine ev ortamını tercih ettiğine dikkat çeken Doç. Dr. Deniz; “Şu anda öğrencilerimizin büyük bir bölümü ilçemizde yeni hizmete açılan KYK yurdunda kalıyor ancak birkaç arkadaş bir araya gelerek ev kiralayanlar da var. Elbette kiralık evde kalmak isteyenler de içinde eşyaları olan konutları tercih ediyor. Fakat hem personelimiz, hem de öğrencilerimiz eşyalı ev bulma konusunda problem yaşadıklarını belirtiyorlar. Dolayısıyla ilçe merkezinde eşyalı ev sayısının artması, kent ekonomisine de ciddi katkı sunacaktır” dedi.

 

“26 Ekim’de ‘Beyaz Önlük Giyme’ törenimiz yapılacak”

 

Türkiye’de ilk Veterinerlik Fakültesi’nin 176 yıl önce kurulduğunu söyleyen Doç. Dr. Abdülkerim Deniz; “Dolayısıyla biz de o tarihte beyaz önlük giyme töreni yapacağız. Bu tören aynı zamanda eğitim-öğretimin resmen başlaması anlamına geliyor. O gün ilçedeki tüm protokolü ve halkı fakültemizdeki törene bekliyoruz” dedi.

Tam teşekküllü Hayvan Hastanesi’nin ilçeye ve bölgeye çok önemli ekonomik katkı sağlayacağını belirten Doç. Dr. Deniz; “Buradaki hedefimiz özel sektörün çözemediği klinik vakalara müdahale etmek, bu anlamda tedavi edilmesi gereken canlıları sağlıklarına kavuşturmaktır. Bölge, hayvancılık konusunda son derece gelişmiş; özellikle balıkçılık, arıcılık ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği son derece yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Milas Veterinerlik Fakültesi olarak hizmet vereceğimiz geniş bir alan var” dedi.

 

 

“Tarih var, kültür var, eksik olan bilimi de biz tamamlayacağız”

 

“Milas, tarihi ve kültürel dokusuyla çok özel bir ilçe… Bir kentin gelişmesi adına son derece önemli olan bu zenginliğe bilim de eklendiğinde, dünyanın gıpta ile bakacağı bir yer haline gelir. İşte biz açığı kapatmak için buradayız. Önümüzdeki süreçte çok değerli akademisyenler fakülteye gelerek, eğitim-öğretimin dışında kentin gelişimi ve tanıtımı için önemli bir işlevi yerine getireceklerdir.

Buna örnek olarak az önce belirttiğim, uluslararası boyutta bilimsel kongrelerin yapılmasıdır. Bugün uluslararası bir havalimanına sahibiz ve ilçe merkezine sadece 17 km uzaklıktadır. Bunun yanı sıra Bodrum gibi tüm dünyanın tanıdığı bir turizm cennetinin hemen yanı başındayız. Bunlar, Milas için çok önemli avantajlardır. Bu avantajı kullanmak gerekiyor” diyen Doç. Dr. Deniz ve tanışma toplantısına katılan akademisyenler; deniz ve kış turizmine alternatif olarak bu alanda da ilçeye ciddi ekonomik yarar sağlanabileceğini vurguladılar.

Bunun için de en kısa sürede tam teşekküllü bir hayvan hastanesinin Milas’a inşa edilmesi gerektiğini belirttiler.

 

“Fakülteyi halkla bütünleştireceğiz”

 

Bugün hayal olan birçok şeyin gelecekte gerçeğe dönüşmesi için sadece üniversite yönetiminin çabalarının yeterli olmayacağına dikkat çeken Doç. Dr. Abdülkerim Deniz; “Milas halkı da bu fakülteye sahiplendiğinde, gelecekte burası bir öğrenci kampusuna dönüşecektir. Her şeyi devletten beklemek, ilçenin geleceği adına doğru bir yaklaşım değildir. Halkı da bu işin içine katmak, fakültemizle, yüksekokulumuzla bütünleştirmek gerek. Milaslı kurumlara ve özellikle işadamlarına ve Milaslılara, Fakültemizin hayvan hastanesi, klinikleri, laboratuarlarıyla kısa zamanda tam teşekküllü bir hale gelmesi için önemli görevler düşüyor. Bizler bu süreçte bunu sağlamaya çalışacağız” dedi.

İlerleyen günlerde sık sık basın mensuplarıyla bir araya geleceklerine vurgu yapan Doç. Dr. Abdülkerim Deniz, Fakülte Sekreteri Hasan Kocabıyık, Milas Meslek Yüksekokulu Müdürü Mehmet Kır ve akademisyenler, toplumsal birliktelik için işbirliğinin önemini vurguladılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X