Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Güvenli eğitim konusu detaylı bir şekilde ele alındı

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Güvenli eğitim konusu detaylı bir şekilde ele alındı
Bu içerik 252 kez okundu.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlamasına sayılı günler kala, eğitimde güvenlik konusu ele alınmış, öğrencilerin güvenli bir şekilde evinden okula, okuldan evine nasıl döneceği tartışılmıştı. Milas Kaymakam Eren Arslan başkanlığında ikinci kez Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda bu kez konu, daha detaylı olarak ele alındı.

 

Eğitimde güvenlik konusunun detaylı bir şekilde ele alındığı toplantıya; Milas Kaymakamı Eren Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, İş Güvenliği Uzmanı Hasan Onur ve Milas Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Yavuz Yıldırım katıldı.

Toplantının başında İş Güvenliği Uzmanı Hasan Onur, sinevizyon gösterimi eşliğinde okullarda ne tür güvenlik önlemleri alınacağı, okulların teknik ve fiziki durumu, öğretmen ve öğrenci sayıları gibi çeşitli konularda bilgi verdi.

Özellikle anne-baba ayrılmış, öksüz ve yetim öğrenciler başta olmak üzere, öğrencilere yönelik; ihmal, istismar ve taciz konularında neler yapılması gerektiği, öğrencinin bu konuda kendi haklarını öğrenmesi konusunda özel bir sunum yaparken, emniyet ve jandarma tarafından okul önlerinde ve çevresinde alınan tedbirlere de değindi.

İş Güvenliği Uzmanı Onur’un ardından söz alan Milas Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Yavuz Yıldırım ise; kötü alışkanlıklar, madde bağımlılığı ve istismar konusunu çeşitli verilerle anlattı.

RAM Müdürü Yıldırım; “Her şeyden önce eğitimde güvenlik konusu velilerden başlar. Anne-baba olarak bu konuda çok daha duyarlı davranmalı” diyerek, sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmayacağına dikkat çekti.

Toplantıda konuya ilişkin görüşlerini açıklayan Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, farklı bir açıdan konuyu değerlendirdi. Özellikle okul müdürlerine seslenen Kaymakam Arslan; “Her gün okula gittiğinizde değişik bir bakış açısıyla okula ve çevresine göz gezdirin. Bir-iki gün önce başka bir ilde, bir ilkokulda, okul giriş kapısı öğrenciler oynarken üzerlerine devrildi ve ne yazık ki bir çocuğumuz hayatını kaybetti. Böyle bir olayı ‘Takdir-i İlahi’ diyerek geçiştiremeyiz. Hele olayın bir okulda olması asla kabul edilemez. Dolaysıyla sizlerden isteğim, geleceğimiz dediğimiz yavrularımız evinden okula geldiği andan itibaren, yeniden evlerine dönünceye kadar sorumlu olduğunuzu unutmamanızdır.

Belki okullarınızda sizin çözemeyeceğiniz fiziki sorunlar veya başka problemler olabilir, bunları da biliyoruz, ancak çocuklarımızın her konudaki güvenliği için; velilerle, okul aile birliği, kolluk kuvvetleri ve diğer kurumlarla işbirliği içinde olmanız kaçınılmazdır. Daha önceden de belirttiğim gibi çocuklarımızın ve okullarımızın güvenliği sadece polisiye tedbirlere bırakamayız. A’dan Z’ye bu konuda hepimiz sorumluyuz.

Bu tür toplantıları önümüzdeki günlerde de yapacağız. Bunun yanında sürekli okullarda denetim yapacağım. Hangi konularda denetim yapacağımı da sizlere bir formla gönderdim. Yani Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz. Yapacaklarımız belli” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılan okul müdürlerinin soruları olup olmadığı soruldu, her hangi bir soru gelmeyince toplantı sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X