Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yörüklerden şehitler için aşure…

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Yörüklerden şehitler için aşure…
Bu içerik 259 kez okundu.

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği, geçtiğimiz günlerde hain bir pusuda şehit düşen 8 şehidimiz başta olmak üzere, geçmişten günümüze tüm şehitlerimiz için Milaslılara, dernek binası önünde aşure ikramında bulundu.

Muharrem ayı olmasının da fırsat olarak gördüklerini ancak geçtiğimiz günlerde Batman’da şehit olan 8 askerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimiz için Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından gerçekleşen etkinliğe; Milas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Kızılca, dernek yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikle ilgili kısa bir açıklama yapan Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş; “Vatan savunması için şehit olan 8 askerimiz başta olmak üzere, geçmişten bugüne genç yaşta toprağa düşen evlatlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz. Bizler bugün bu topraklarda özgürce yaşayıp, nefes alabiliyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz.

Gazi ve şehitlerimiz hepimizin hassas olması, onlara karşı görevlerimizi eksiksiz yerine getirmemiz gereken milletimizin ortak değerleridir. Dernek olarak içinde bulunduğumuz Muharrem Ayı’nı da fırsat bilerek aşure etkinliği düzenledik.

Derneğimizin kuruluşundan bugüne, Yörük-Türkmen kültürünü yaşamak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için birçok etkinlik düzenledik, bundan sonra da farklı etkinlikler düzenleyerek, topluma bir sosyal aktivite olarak sunacağız. Çünkü bizim bugün, her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bunu sağlamanın yollarından biri de bu tür etkinliklerdir” dedi.

“Çanakkale gezimizle bu düşüncemizi pekiştireceğiz”

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş, 12 Ekim 2018 Cuma günü dernek yöneticileri ve Milaslıların birlikte katılacağı Çanakkale Turu düzenlediklerini belirterek şöyle devam etti:

“Çanakkale, Türk tarihinin şekillendiği, bütün dünyada örnek gösterilen bir vatan savunmasının adıdır. Orada binlerce vatan evladı yan yana toprağa düşmüşler. Adeta kanlarıyla bir hürriyet savaşı vermiş ve tarihe altın harflerle geçmişler. Onlar hepimizin ecdadı… O atmosferi yakından görmek ve bu ülkenin kurtuluşu için nasıl bir mücadelenin verildiğini bir kez daha anlamak üzere bu geziyi düzenledik. Katılmak isteyen herkesin de bizimle irtibata geçmesini istiyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından dernek binası önünde önce dua edildi, ardından da halka, aşure ikramında bulunuldu.   

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X