Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Kooperatif Başkanı Gül’den üreticiye uyarı!...

ÖNDER HABER / Adem KANKAYNAR

Kooperatif Başkanı Gül’den üreticiye uyarı!...
Bu içerik 388 kez okundu.

Bu sene 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde 5’ncisini düzenleyeceğimiz Zeytin Hasat Şenliği’ne bir aydan daha az bir süre kala bölgemizde, hasat dönemi başlayan zeytin ile ilgili TARİŞ 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, çeşitli açıklamalarda bulundu.

“Bu sene rekolte beklenenin çok altında olacak”

Güney Ege Bölgesi’nde zeytinin başkenti olarak kabul edilen ilçemizde yaklaşık 10 milyon kökün üzerinde zeytin ağacı bulunuyor. Bünyesinde bulundurduğu aroma ile özel bir yere sahip olan Memecik cinsi zeytinin yurt içinde ve yurtdışında tanıtılması adına başlatılan ve bu sene 3-4 Kasım 2018 tarihleri arasında 5’ncisini düzenleyeceğimiz Zeytin Hasat Şenliği öncesinde TARİŞ 153 Nolu Milas Zeytin Ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatif Başkanı Kamil Gül, açıklamalarda bulundu.

“Rekolte beklenenden az olacak”

“Geçtiğimiz yıl beklenenin üzerinde bölgemizde zeytin hasadı yapıldığını ve dolayısıyla bu miktarın zeytinyağına da yansıdığını belirten Kooperatif Başkanı Gül; “Geçen yıl sadece TARİŞ olarak bize 3250 ton dane zeytin giriş yaptı. Buna paralel olarak da 645 ton zeytinyağı elde edildi. Bu oranın büyük bir bölümü ise soğuk sıkım dediğimiz yöntemle sıkıldı. Doğal olarak ortaya kaliteli bir ürün çıktı.

Bu sene ise yaptığımız araştırmalar ve üreticimizden gelen bilgilere bakılırsa, ilçemiz genelinde bazı bölgeler hariç, zeytin yok denecek kadar az. Doğal olarak geçen yıl elde edilen hasat bu sene olmayacak” diyen Başkan Gül, bu sene üreticinin elindeki stokları değerlendireceğini söyledi.

“Hijyen, Kalite ve Tanıtıma Önem Vermeliyiz”

TARİŞ 153 Nolu Milas Zeytin Ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatif Başkanı Kamil Gül, son yıllarda markalaşmaya verilen önemin ilçemiz adına sevindirici olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“İşi ciddiye almalıyız. Tarladaki hasattan başlamak kaydıyla; sırıkla değil, makine ile toplamalıyız. Toplanan zeytinleri çuval yerine kasalarda tutmalı ve bekletmeden fabrikaya ulaştırmalıyız. Sonrasında modern yöntemlerle sıkılan yağları yine plastik bidonlarda değil de krom kaplarda ve güneş görmeyecek ortamlarda saklamalıyız. Satışa sunulacak yağlarımızı da yine plastik kaplarla değil, cam şişelerle satışa sunmalıyız. Bütün bunları, çok özel bir cins olan ve besin değeri yüksek Memecik cinsi zeytin ve ondan elde edilen zeytinyağına verdiğimiz değeri göstermek ve gerek yurt içinde ve gerekse yurtdışında bizim için çok önemli olan ürünümüzün hak ettiği değeri bulması için yapmalıyız.”

“Çalışanların belgeli olmasına önem vermeliyiz”

TARİŞ 153 Nolu Milas Zeytin Ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatif Başkanı Kamil Gül,  ilçemiz genelinde ruhsatlı 70 civarında zeytinyağı fabrikası bulunduğunu, son yıllarda da bu fabrikalarda ciddi makine ve ekipman yenileme çalışmalarının olduğunu belirterek; “Bu çalışmalar güzel ve sevindiricidir. Öte yandan sezonda fabrikada çalışacak personelin de giderek eğitimli olmasına önem veriliyor. Bu noktada çalışanların belgeli olmalarına, işletme sahipleri dikkat etmeli, belgeli personel çalıştırmayı önemsemelidir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X