Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yörükler, 2’nci kez Çamlıca’da buluştu…

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Yörükler, 2’nci kez Çamlıca’da buluştu…
Bu içerik 335 kez okundu.

Geçen yıl ilki düzenlenen Çamlıca Sonbahar Yörük Şöleni, yoğun bir katılımla 2’nci kez düzenlendi. Çamlıca Mahalle Muhtarlığı ve Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen şenlik, ilçemizdeki siyaset dünyasının da buluşma noktası oldu.

12 Ekim 2018 Cuma günü Çamlıca Mahallesi’nde 2’nci kez düzenlenen Çamlıca Sonbahar Yörük Şöleni, hafta sonunda Milaslılar başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen konuklar için renkli görüntüler oluşturdu.

Çamlıca Mahalle Muhtarlığı ve Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından düzenlenen Yörük Şöleni, temsili Yörük Göçü ile başladı. Davul-zurna eşliğinde gerçekleşen temsili göçün ardından konuklara, akşam yemeği verildi. Yemeğin ardından kısa bir konuşma yapan Çamlıca Mahalle Muhtarı Süleyman Öz, tüm konuklara ‘hoş geldiniz’ dedikten sonra sözü Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut’a bıraktı.

Dernek Başkanı Erkan Turgut, şenliğe ev sahipliği yapan Çamlıca Mahalle Muhtarı Süleyman Öz, etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Çamlıca halkına ve şölenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Başkan Turgut; “Biz Yörük kültürünü yaşatmak için yola çıkanlardanız. Bizim derneğimizde siyaset yok. Her siyasi görüşe saygımız var. Bizim amacımız birlik ve beraberlik içinde, sen-ben kavgasına girmeden kültürümüzü yaşatmaktır. Hepinize etkinliğimize katıldığınız için teşekkür ediyor, iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Dernek Başkanı Turgut’un ardından CHP Milas İlçe Başkanı olan ancak önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde Milas Belediye Meclis Üyesi Aday Adaylığı için görevinden istifa eden Hüseyin Çöllüoğlu, AKP Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, Milas Belediye Başkan Vekili Faik Karagöz, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun da yaptıkları konuşmada, Yörük kültürünün önemine değinerek birlik-beraberlik mesajları verdiler.

Yapılan konuşmaların ardından sahneye ilk olarak Kültür Bakanlığı sanatçısı ‘Kerimoğlu’ lakaplı İsmail Uzunoğlu çıktı. Uzunoğlu’nun Türkülerine Yörük Halk Oyunları ekibi de eşlik ederken, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Sanatçısı Mehmet Topçuoğlu sahneye çıktığında ise Bodrum Yörük Obaları Derneği Başkanı Perihan Tırınç ve eşi Mehmet Ali Tırınç karşılıklı olarak, Topçuoğlu’nun türküleri eşliğinde oynadılar.

Renkli ve coşkulu geçen şöleni yağmur böldü ve yağmur sebebiyle diğer davetli sanatçılar sahne alamadılar. Yağmurun dinmesinin ardından şölen alanına dönen Çamlıca halkı davul zurna eşliğinde geç saatlere kadar eğlenmeye devam etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X