Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘ERASMUS’ PROJESİ BU KEZ MİLAS’TA HAYAT BULDU

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNR

‘ERASMUS’ PROJESİ BU KEZ MİLAS’TA HAYAT BULDU
Bu içerik 368 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından ERASMUS Gençlik Programı kapsamında kabul edilen ve hazırlık safhası ve sonuçlarının açıklanması da yaklaşık bir yıl süren ‘Sanatla Bağlan Hayata’ adlı proje tamamlandı. Projenin nihai durumu düzenlenen bir törenle sunulurken, proje kapsamında özel bireylerin el emeği-göz nuru üretimleri olan ürünler, düzenlenen bir sergide tanıtıldı.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Milas Mehmet Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde, AB ERASMUS Gençlik Programı kapsamında ‘Sanatla Bağlan Hayata’ adlı proje tamamlandı. Hazırlık safhası ve sonuçlarının açıklanması yaklaşık bir yıl süren ve Türkiye’nin yanı sıra; Ukrayna, Portekiz, Hırvatistan, Bulgaristan ve İspanya ile ortaklaşa yürütülen projenin uygulaması ise bir hafta sürdü.

Yabancı ülkelerden gelen konuk öğrenciler, bir hafta süre ile ilçemizde konaklayarak, M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki özel bireylerle proje kapsamında takı-tasarımı üzerinde atölyede çalıştılar ve elde edilen ürünleri düzenlenen bir sergi ile tanıttılar.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İlçe Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli-Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım, Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İlkay Türkoğlu, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, CHP Milas İlçe Başkan V. İlgin Göktepe, Milas Mehmet Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdiresi Sevim Seringen, Milas Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Ömer Gülter, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Kızılca, projenin paydaşları olan ve yabancı ülkelerden gelen konuk öğrenciler ve Milas Mehmet Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı.

AB Dış İlişkiler Daire Başkanlığı ERASMUS Proje Sorumlusu Serap Bilal tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yapılan sunumda, projenin nasıl başladığı ve sonraki süreçte neler yaşandığı slayt gösterimi eşliğinde aktarıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli-Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım, bu tür projelerin son yıllarda ülke genelinde ve farklı alanlarda yürütüldüğünü belirterek; “Milas’ta da böyle bir projenin gerçekleştirilmesi son derece önemliydi. Çünkü bu tür projelerin amacı, sadece özel bireyleri yaşadıkları yerlerden alıp farklı illere ya da farklı ülkelere gönderip, gezmelerini-eğlenmelerini sağlamak değildir. Bu tür projeler, özel bireyler olarak gördüğümüz ve kabullendiğimiz çocuklarımızın kendilerini ifade etmelerini, içine kapalılıktan kurtulup daha fazla sosyalleşmelerini, sürekli toplumun içerisinde olmalarını sağlamaktır.

Nihayetinde bu projenin son safhasında gelip burada gördük ki proje tam olarak amacına ulaşmış. Sayın Kaymakamımız ve Sayın Belediye Başkanımdan bir isteğimiz var. Bu çocukların sadece bu proje kapsamında değil, farklı zaman dilimlerinde yaptıkları ürünleri satabilecekleri, bunun yanında bir kafeterya gibi bir iş yerinde çalışmalarını sağlamak, böylelikle sürekli toplum ile iç içe olmalarını sağlayıcı bir alan istiyoruz. Umarım bu konuda gereken desteği sağlarsınız” diyerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Muğla İl Müdürü İlkay Türkoğlu ise il genelinde bugüne kadar farklı projeleri uyguladıklarını belirterek; “Farklı Avrupa ülkeleriyle bir araya gelerek ilimizde böyle bir projeyi hayata geçirmek, hem kurum adına hem de bu alanda eğitim gören özel bireylerimiz için son derece mutlu edici bir gelişmedir. Eminim bu projeler önümüzdeki yıllarda artarak devam edecektir” dedi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, birçok ülkeyi gezdiğini, ülkemizdeki özel bireylere sağlanan imkânların hiçbir ülkede olmadığını belirterek; “Bu anlamda Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Yerelde zaten biz özel bireylerimizle bir aradayız. Her fırsatta onlarla buluşuyor, her konuda onlara gereken desteği sağlıyoruz. Bugüne kadar birçok buna benzer projeyi tanıdık ancak hiçbiri beni bugünkü proje kadar heyecanlandırmamıştı. Ben de projede emeği geçen herkesi kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise kürsüye çıkan son isim oldu. “Aslında konuşma talebim olmamıştı ancak projenin detaylarını gördüğümde iyi ki bu programa katılmışım dedim. Milas Belediyesi olarak ilçemizdeki rehabilitasyon merkezi ile gerçekten iyi bir diyalog içerisindeyiz. Kimi zaman birbirimize, neden daha sık görüşmüyoruz diye sitem dahi ediyoruz. Bu diyalog, iki kurum arasındaki işbirliğinden öte karşılıklı sevgi-saygı ve hoşgörüye dayalı bir diyalogdur” diyerek, projede görev alan herkese teşekkür ederek, ilçemize gelen yabancı konukları da burada ağırlamaktan mutlu olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından bu kez, yabancı ülkelerden gelen konuklara ve Milas Mehmet Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler, proje ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlattılar.

SERGİ AÇILIŞI VE PASTA…

Konuşmaların ardından proje kapsamında üretilen ürünlerin sergilendiği serginin açılış kurdelası kesildi. Günün anlamına uygun olarak Milas Mehmet Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından hazırlanan pasta, protokol üyeleri ve öğrencilerle birlikte kesildikten sonra, sergide yer alan ürünler gezildi.

 

      

 

   

       

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X