Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘SARI KONAK’ MİLAS’A YAKIŞIR BİR BİNA OLACAK”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

‘SARI KONAK’ MİLAS’A YAKIŞIR BİR BİNA OLACAK”
Bu içerik 1285 kez okundu.

Yıllarca Milas’a ‘Tüccarlar Kulübü’ olarak hizmet veren, ardından atıl durumda bırakılan tarihi binayı satın alan Kahramanmaraşlı işadamı Celalettin Güçlü, yaklaşık bir yıl süren restorasyon çalışmasının ardından binayı, aslına uygun olarak restore ederek, yeniden Milas’a kazandırdı. 4 milyon lirayı aşan bir bütçe ile restore edilen ve bundan sonra ‘Sarı Konak’ olarak anılacak olan binada özel bir diş polikliniğinin yanı sıra kafeterya da ilçe halkına hizmet sunacak.

Bir yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından tamamlanan bina, bundan sonra ‘Sarı Konak’ adıyla anılacak. Kısa bir süre sonra resmi açılışı da yapılacak olan konakta, özel bir diş polikliniği ve kafeterya, Milaslıların hizmetinde olacak.

Yaklaşık bir yıl önce restorasyon çalışmalarının başladığını söyleyen işadamı Celalettin Güçlü; “Anıtlar Kurulu ve diğer ilgilerle ortak bir çalışma yürütülerek, gerçekten çok emek ve zaman isteyen bir işi nihayet tamamladık. Bu süreçte ülkemizden çok kıymetli mimarların yanı sıra dünyaca tanınan bir mimar kadrosuyla birlikte çalışıldı.

Yıllarca “Tüccar Kulübü” olarak ilçemize hizmet veren, ancak daha sonra atıl durumda bırakılan böyle bir binayı yeniden şehrin ticari hayatına sunmanın yanı sıra, kent kimliğinin önemli bir simgesi olan eski tüccarlar kulübünün, yeni haliyle aynı işlevini sürdürmesini amaçladık.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarih ve kültür açısından son derece zengin bir kent olan ilçemiz aynı zamanda tarihi yapılarıyla da öne çıkmış bir kenttir. İlçe geneline bakıldığında onlarca kent kemliğini yansıtan yapıları görmek mümkün... Bu bina da o yapılardan biridir. Böyle bir binanın atıl bir durumda kalmasına açıkçası gönlüm razı olmamıştı. Uzun bir uğraşın ardından binayı satın almayı başardık. Sonrasında ilgili makamlardan izin alma sürecinin ardından, Anıtlar Kurulu ve diğer ilgili birimlerle ortak bir çalışma yürütülerek, aslına uygun bir şekilde bina restore işini tamamladık. Bundan sonra da ilçe halkına, geçmişten farklı bir alanda hizmet verecek” dedi.

  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mahmut çaylı     0000-00-00 Atıl vaziyette idi değerlendirilmiş oldu ilgilenlere çok teşekkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X