Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milaslı Yörükler, Şehitler Diyarı Çanakkale’de…

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN

Milaslı Yörükler, Şehitler Diyarı Çanakkale’de…
Bu içerik 392 kez okundu.

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği üyeleri, Türk kurtuluş tarihinin altın sayfalarının yazıldığı topraklarda Çanakkale ruhunu yaşamak için, geçtiğimiz hafta sonunda anlamlı bir gezi düzenlediler.

2 gün süren geziye dernek üyeleri ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte katılan

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Mevlüt Kiriş; “Ülkemizin her köşesinden yurdun bağımsızlığı için yan yana çarpışan, bir dakika sonra şehit düşeceğini bilmesine rağmen vatan uğruna, gözünü kırpmadan ölüme giden ecdadımızı mezarı başında ziyaret etmek, onlara bir Fatiha da biz okumak için bu geziyi düzenledik.

Çanakkale’de ülkemizin her yerinden şehidimiz var. Ülkenin tek başına kazanılmadığını, Mardinli Mehmet ile Muğlalı Mehmet’in aynı cephede; bu vatan, bu bayrak için yan yana toprağa düştüklerini ve mezarlarının yan yana olduklarını gördük. Şehitliği, Conk Bayırını, 57. Alay şehitliği, Nusret Mayın Gemisi, Seyit Onbaşı, Seddülbahir Kalesi duvarındaki patlamamış top mermisini gördük. Meçhul askerin mezarını, havada çarpışan ve metrekareye 6 bin merminin düştüğü o anları yaşadık sanki… Çanakkale ruhunu yaşamak, o manevi havayı herkesin teneffüs etmesi gerekli. Her öğrencinin ders olarak oraya götürülüp o duyguları yaşaması sağlanmalı. O gün imkânsızlık, açlık, yoksulluk vardı ama iman gücüyle, vatan-bayrak aşkıyla yanan Türk Milleti vardı. Hepsinden Allah razı olsun. Şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bizlere şefaatçi olsunlar inşallah.

Her karışında şehitlerimizin ve gazilerimizin kanının olduğunu bu toprakları görmek, geziye katılanlar için son derece anlamlı oldu. Aramızda, daha önceden gidenler olduğu gibi ilk kez Çanakkale’yi görenler de vardı.  Geziye katılan üyelerimize, bizlere o günleri, anlatımlarıyla yaşatan rehberlerimize ve tur şirketimize teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki günlerde Anıtkabir ziyareti gerçekleştireceğiz. Yörük Türkmen Kültür Derneği olarak, bu tür ziyaret ve programlarla vatan, millet, bayrak sevgisi aşılamayı amaçlıyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X