Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas Gençlik Merkezi’nden 2 proje…

ÖNDER HABER / Adem KANKAYNAR

Milas Gençlik Merkezi’nden 2 proje…
Bu içerik 821 kez okundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde ülke genelinde kurularak faaliyet gösteren 300’ü aşkın gençlik merkezi arasında Milas Gençlik Merkezi, geçtiğimiz yaz dönemindeki yoğun programlarını birbiri ardına başarıyla uygulaması nedeniyle bakanlık tarafından 2 proje ile ödüllendirildi. Diğer gençlik merkezlerine bakanlık sadece birer proje gönderirken, Milas Gençlik Merkezi, ‘Öğrendiklerimi Uyguluyorum’ ve ‘10 Parmağında 10 Marifet’ adlı iki proje için kolları sıvadı.

Milas Gençlik Merkezi’nde düzenlenen bir kahvaltı etkinliği ile iki projeyi basın mensuplarıyla paylaşan kurum amiri Aşkın Binbir, kurum olarak henüz faaliyete geçeli bir yıl gibi bir zaman olmasına rağmen, özellikle içinde bulunduğumuz yılın yaz aylarında, 600 öğrenci ile çok yoğun bir program uyguladıklarını söyledi.

Basın mensupları ve kurum çalışanlarıyla birlikte yapılan kahvaltının ardından, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, merkezi gazetecilere tanıtarak, faaliyet alanları hakkında bilgi verdi.

Milas Gençlik Merkezi’nin çalışmalarını geniş bir şekilde ve sinevizyon gösterimi ile anlatan Merkez Müdürü Binbir, toplantının sonunda bakanlık tarafından uygulanması için gönderilen 2 projeyi anlattı.

Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir; “Bu projelerden ilki, ‘Öğrendiklerimi Uyguluyorum’, diğeri ise ’10 Parmağında 10 Marifet’ adlı projeler. Her iki projenin de ortak amacı; ilk, orta, lise ve üniversite öğrencisi gençlerin, Gençlik Merkezi’ndeki eğitimlere katılımlarını sağlayarak, edindikleri kazanım ve tecrübelerini gerek Gençlik Merkezi ve gerekse Gençlik Merkezi dışında aileleri ile birlikte gerçekleştirebilmelerini planlamaktadır. Proje kapsamında en az 15 adet kulüp açılarak toplumsal iletişim becerileri yüksek bireyler yetişecek, bireylerin kendini tanıması,  yeteneklerini keşfetmesi ve bu yeteneklerini hayatlarında doğru ve faydalı bir şekilde kullanmaları sağlanacaktır.

‘Öğrendiklerimi Uyguluyorum’ adlı projenin süreci 3 ay olarak belirlenirken, 12-29 yaş arası gençler, projeden yararlanabilecekler.

Projenin hedef kitlesi ise, öncelik olarak dezavantajlı ve gençlik merkezinde aktif olan gençlerdir. Gençlerin sosyal, kültürel, zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamak; kültürler arası farklılıkların zenginlik olduğu bilincini artırmaktır.

Projenin bölümleri ise şöyle:

Kitap Okuma Halkaları; Kur’an-ı Kerim Okuma Halkaları, Tematik Okuma Halkaları, Yazar Okuma Halkaları, Kıraathaneler Aslına Dönüyor, Diğer Kitap Okuma Halkaları:

Medeniyetimizin Keşfi; Kudüs, Sanal Hayatta Kaybettiğimiz Gerçekler, Yenilikçi Düşünceler Tarihi, Biz Değerliyiz, Salon Programları, Çaya Geliyoruz, Gençler Sabah Namazında Buluşuyor.

Bilim Ve Teknoloji Kulübü; Kod Adı: 2023, Tasarım, Sosyal Medya, Medya, Robotik, Bilim ve Teknoloji Dünyası, Yenilikçi Uygulamalar, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi.

Güzel Sanatlar Kulübü; Fotoğrafçılık, Resim, Müzik, Tiyatro, Karikatür ve Mizah, El Sanatları, Sinema.

Sağlıklı Yaşam ve Spor Kulübü; Sportif Faaliyetler, Sağlıklı Yaşam Faaliyetleri, Bisiklet Etkinlikleri, Bağımlılıklarla Mücadele, Doğa Yürüyüşü.

Bakanlığımız tarafından uygulanması için merkezimize gönderilen, ‘10 Parmağında 10 Marifet’ adlı projenin uygulama süresi ise, 14-29 yaş grubuna 1 yıl olarak belirlendi.

Projenin amacı gençlerimize günlük hayatta lazım olan temel bilgi ve becerilerin kısa sürede, uygulamalı eğitimler ile kazandırılmasıdır.

Proje kapsamında açılacak Beceri Programları ise şunlar olacak; Sıhhi Tesisat İşleri Beceri Programı (Kombi, Şofben ve Petek İşleri Beceri Programı), Elektrik İşleri Beceri Programı,

Mutfak İşleri Beceri Programı, Otomobil, Motosiklet ve Bisiklet İşleri Beceri Programı (Çocuk Bakımı Eğitimi Beceri Programı), Bilgisayar İşleri Beceri Programı, İlk Yardım Eğitimleri Beceri Programı, Boyama İşleri Beceri Programı, Cep Telefonu Beceri Programı, Marangozluk İşleri Beceri Programı, Anten ve TV işleri Beceri Programı, Terzilik İşleri Beceri Programı.

Bu programları, çalışma arkadaşlarımla birlikte başarıyla uygulayacağımız konusunda hiçbir şüphem yok. Bu noktada, başta Milas Kaymakamı Sayın Eren Arslan olmak üzere, Belediye Başkanımız, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İlçe Halk Eğitimi Merkezimiz ve diğer kurum ve kuruluşlar ile ilçemizdeki tüm sivil toplum kuruluşları, oda ve derneklerden her zaman gereken desteği de alacağımızı biliyoruz. Ben şimdiden destek verecek herkese teşekkür ederken, yukarıda belirtilen yaş gruplarındaki tüm gençlerimizi de bekliyoruz” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X