Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

1800 yıllık anıt ağaçtan zeytin hasadı…

ÖNDER HABER / Adem KANKAYNAR

1800 yıllık anıt ağaçtan zeytin hasadı…
Bu içerik 485 kez okundu.

İlçemize bağlı Kazıklı Mahallesi’nde Prof. Dr. Selçuk Aktürk’e ait zeytinlik arazide bulunan ve yapılan ölçümlerde yaklaşık 1800 yıllık olduğu belirlenen zeytin ağacından hasat yapıldı. Milas Kaymakamı Eren Arslan ve Zeytindostu Derneği Muğla Şube Başkanı Feridun Kaykı’nın katıldığı etkinlikte, temsili hasat yapılırken, 3-4 Kasım’da düzenlenecek 5’nci Zeytin Hasat Şenliği için de asırlık ağacın görselleri çekildi.

Dün sabah saatlerinde; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Zeytindostu Derneği Muğla Şube Başkanı Feridun Kaykı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan Kazıklı Mahallesi’ne ulaşarak, hasat yapılacak zeytinlik araziye geçtiler.

Kazıklı Mahalle Muhtarı Necdet Özşahin, Gürçamlar Mahalle Muhtarı Mustafa Er ve Bozbük Mahalle Muhtarı Şener Koç tarafından karşılanan protokol ve basın mensuplarına, arazinin işletmecisi Hatice Aktürk tarafından hasat yapılacak zeytin ağacı hakkında bilgiler aktarıldı.

Gövde çapı 12 m. olan ve yapılan ölçümlerde 1800 yıllık olduğu belirlenen ağaçtan temsili olarak zeytin hasadı yapılırken, 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde 5’ncisi düzenlenecek olan Zeytin Hasat Şenliği için de görseller çekildi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Bu sene 5’ncisini düzenleyeceğimiz Zeytin Hasat Şenliği’nin önemini belki de en iyi anlatan bu anıt ağaçtır. Uzmanlar tarafından birkaç gün önce yapılan ölçümlerde, verimlilik ve elde edilen ürünün sağlık açısından değeri, Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı. Bu anlamda buradan elde edilecek üründen sıkılacak zeytinyağı da sağlık açısından son derece kıymetli olacaktır.

Öte yandan Kazıklı Mahallesi ve çevresinde bu tür anıt ağaçların çok fazla olması nedeniyle, önümüzdeki süreçte bir rota belirleyerek, buraya kültür turları da düzenlemeyi planlıyoruz” derken, etkinliğe katılan Zeytindostu Derneği Muğla Şube Başkanı Feridun Kaykı da, geçen yıl bu bölgedeki ağaçlarla ilgili bir çalışma yaptık. O çalışmanın içerisinde bu ağaç da bulunuyor. Bu çalışmanın tamamlanmasıyla ağacın tescil edilme işlemi gerçekleşecek” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından etkinliğe katılanlar tarafından 1800 yaşındaki anıt ağaçtan temsili zeytin hasadı yapıldı.

 

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X