Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Muhtarlar Günü’ Kutlandı…

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

 ‘Muhtarlar Günü’ Kutlandı…
Bu içerik 389 kez okundu.

2015 yılından itibaren ülkemizde kutlanmaya başlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Atapark’ta ve devamında Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda bir tören düzenlendi. 132 Mahalle muhtarının bulunduğu ilçemizde, Atapark’taki törende katılımcı sayısı daha fazla iken, toplantının ikinci bölümünde bu sayı düştü.

Atapark’taki Atatürk Anıtı önünde dün sabah saat: 10.30’da başlayan çelenk sunma programına, başka bir programı nedeniyle Milas Kaymakamı Eren Arslan katılmazken; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar, Faik Karagöz, eski dönem CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, İlçe Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, AKP Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, Milas Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban, Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, 153 Nolu Milas Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, çok sayıda ilçemizdeki remi kurumların daire amiri, siyasi partilerin, oda ve derneklerin yönetim kurulu üyeleri, gaziler ve mahalle muhtarları katıldı.

Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla törenin ilk bölümü sona erdi ve ikinci bölüm için Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’na geçildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban; “Günümüzde olan şekli ile muhtarlık birimlerinin temelleri, ilk olarak 1829 senesinde İstanbul’da atılmıştır. 2’nci Mahmut döneminde muhtarlık teşkilatı kurulmuş, 1944 yılında ise 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri’nin Teşkiline dair kanun ve kanunun uygulama şekil ve esaslarına dair 1945 tarihli tüzük çıkarılmış olup, bugünkü şeklini almıştır.

1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’dir. Aydın’ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağı’nda muhtar seçilen Esin’i, muhtarlık yaptığı dönemde Atatürk, ödüllendirmiştir.

Muhtarlar, köy ve mahalle halkı tarafından 5 yıllığına seçilen mahalle tüzel kişileridir. Muhtarlar halk ile devlet arasında güzel bir köprüdür. Seçildiği mahalleyi temsil eden kişidir. Muhtarın görevleri arasında, bölgesinde ikamet edenlerin kanunlarla gösterilen; nüfus, yer değiştirme, seçim gibi çeşitli işlere bakmak, bölgesinde dirlik ve düzenin sağlanmasına yardımcı olmak, ayrıca mahallesinde bulunan ihtiyaç sahiplerine yardıma koşan kişilerdir. Kısaca muhtarlar, demokrasinin temel taşıdır.

Bize bu değerli günü armağan eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederken, katılımlarınız için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca tüm muhtarlarımızın, muhtarlar günü kutlu olsun” dedi.

Muhtarlar Derneği Başkanı Çoban’ın ardından kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, 12 yıl muhtarlık yapan bir babanın oğlu olduğuna, bu süreçte aile olarak da halkla iç içe olduklarını ve bir muhtarın yöre halkı için ne anlama geldiğini iyi bildiğini belirterek şunları söyledi:

“Muhtarlık, gerçekten önemli bir görevdir. Ailemizin de içine girerek, yaşamımızı etkileyen bir noktada olmuştur. Çok sıkıntılı bir dönemde muhtarlık görevini üstlenen babamız, kendi adına değil ailemiz adına da büyük bir sorumluluk örneği verdi ve o sorumluluğu yerine getirmek için de büyük bir çaba harcadı. Bu nedenle muhtarlık kurumuna karşı önemli bir hassasiyetimiz var. Aynı zamanda, yaptığımız görev icabı da muhtarlarımızla sürekli bir arada oluyoruz. Onların isteklerini, taleplerini alarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Omuz omuza vererek, sorumlulukları birlikte yüklenme duygusuyla hareket ediyoruz. Aranızda; kardeşim diyebileceğim, ağabeyim diyebileceğim, amca-dayı ve hatta baba diyebileceğim, gerçekten çok büyük saygı duyduğum muhtarlar var.

Son dönemlerde, yetkileri ve işlevsellikleri değişmiş olsa bile, muhtarlık kurumunun çıkışı itibariyle, mahallesinde/köyünde; bir kanaat önderi, sayılan ve sevilen bir kişilik, yeri geldiğinde nikah memuru, devleti o yörede en üst noktada temsil eden kişi, bazen de bir hâkim-savcı gibi karar verici biridir muhtarlar. Miras hukukundan anlayan, uzlaştırmacıdır. Sosyal olarak da görev yaptığı bölgede ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan biridir.

Sorumlulukları, yetkileri bir yana, gerçekten bizler için yeri doldurulamaz bir kurumdur muhtarlık. Sizler, çok onurlu ve kutsal bir görevi üstleniyorsunuz. Bu anlamlı gününüzü yürekten kutluyorum.”

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen törende son konuşmayı ise Milas Kaymakamı Eren Arslan yaptı. Kaymakam Arslan, muhtarlar gününü kutlayarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti.
“19 Ekim, 3 yıldır muhtarlar günü olarak kutlanmakta ve ülkemizin demokratik kurumlarının en üst noktasında diyebileceğimiz muhtarlık müessesesi, Osmanlı’dan bugüne kadar taşıdığı çok kıymetli bir idari geleneğimizdir.

Az önce başkanımızın da dediği gibi muhtar, aslında mahallesinde, köyünde her şeydir. Kanun, kanunun takipçisi, yeri geldiğinde uygulayıcısı, mahalle halkının doğumundan ölümüne kadar her türlü iş ve işlemlerini hem resmi olarak, hem de o muhitin en büyük temsilcisi olarak her daim vatandaşa hizmette bir başlangıç noktasıdır. Eğer bir iş veya işlem muhtardan yanlış başlarsa, sonucu da olumsuzlukla noktalanır. Kelimenin tam anlamıyla sizler, demokrasinin temel taşı, başlangıç noktasısınız. Sizden başlayan işlemler, daha sonra devletin diğer kurumlarında devam etmektedir. Bu anlamda mahallenin, köyün sevilen-sayılan-saygı duyulan kişisi olmak, muhtar seçilmenin de ilk şartıdır. Çünkü muhtarlar, bir siyasi partinin adı altında değil, kendi isimleriyle seçimlere katılırlar. Halkın teveccühü ile de seçilir ve bulunduğu yörenin sorunlarını, taleplerini kamu kurumlarına bildirerek çözüme ulaşmasını sağlar.

Geçmişten bugüne kadar ülkemizin her bir köşesinde vatana, millete hizmet etmiş, bugün aramızda olmayan muhtarlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün görevde olan, başta ilçemizde bizlerle birlikte, vatandaşın huzuru, mutluluğu ve refahı için gayret gösteren muhtarlarımızın, muhtarlar gününü kutluyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen tören, katılımcılara aşure ikramı ile son buldu.

 

   

  

   

   

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X