Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Başkan Tokat aday adaylığı için resmen müracaat etti

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Başkan Tokat aday adaylığı için resmen müracaat etti
Bu içerik 428 kez okundu.

İki dönem Milas Belediye Başkanlığı yapan Muhammet Tokat, 3’ncü dönem aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Arasta Park’ta kalabalık bir partili grubun önünde yaptığı başvuru ile resmen aday adayı olan Tokat; “Genel merkezin kararı ne olursa olsun, benim de içinde yer alacağım sandığın, partililerimizin önüne konulmasını istiyorum” dedi.

Parti binası önünde saat: 12.00’de düzenlenen bir başvuru töreniyle resmen adaylığını duyuran Muhammet Tokat, 3’ncü dönem için yeniden Milas halkından destek istedi.

CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, partililere kısa bir konuşma yaparak; “Bugün saat:17.00’ye kadar aday adaylarımız gelebilir ve başvurularını yapabilirler. Biz o saate kadar partide bekliyor olacağız.

Bununla birlikte birazdan aday adaylığı başvurusunu yapacak olan Belediye Başkanımız Muhammet Tokat’a başarılar diliyor, bugüne kadar ilçemize ve partimize yaptığı sayısız hizmetler için de teşekkür ediyorum” diyerek sözü, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a bıraktı.

Konuşmasına, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlayarak başlayan Belediye Başkanı Tokat şöyle devam etti:

“Samimiyetle ifade etmem gerekirse, aslında böyle bir ortamı tasarlamıyordum. Bugün sadece partimize gelip, belediye başkanı aday adaylığı formunu verecektim ama benim tasarrufum dışında olay farklı gelişti. Şunu da belirtmek isterim ki insanlar, böyle güzel, onurlu ve mutlu olduğu anlarda mutlaka, yanlarında birilerini görmek ister. Bu anlamda ben bugün gerçekten çok şanslıyım. İşinizi-gücünüz bıraktınız ve bugün burada bu mutluluğumuza ortak oldunuz. Bu nedenle herkese çok teşekkür ediyorum.

2009’da çıktığımız yolda, yaklaşık 9,5 yılımızı geride bıraktık. Bu süre içerisinde topluma karşı sorumluluklarımız çerçevesinde çok önemli adımlar attık.  Her şeyden önce ilçemizde; resmi kurumlar, sivil toplum örgütleri, dernekler, kulüpler, odalar, muhtarlarla, bir uzlaşma kültürü ve ortak akıl ile güzel bir işbirliği ve karşılıklı katkılar oldu. Bu ortak akıl kültürünün geliştirilmiş olması ilçemizde, çok önemli bir sinerji yaratmıştır. Bunun ötesinde, altyapısından üst yapısına, eksikliği hissedilen birçok yatırıma, ilçemizin tanıtımına ve hak ettiği yeri alması konusunda atılması gereken adımlara varıncaya kadar birçok noktada önemli adımlar atıldı.

Bu süreçte iki farklı belediyecilik ile hizmet vermek durumundaydık. 2009’da yola çıktığımızda Milas merkez ve mücavir alanı ile sınırlı bir belediyecilik, 2014’te büyükşehir olmakla birlikte kapanan beldeler ve bütün köyler, Milas Belediyesi’nin hizmet alanına girmiştir. Elbette 2014’ten sonraki süreçte ilçe belediyelerinin karşı karşıya kaldığı ekonomik tablolar ve Türkiye’de kırsalı ve mahalle sayısı en fazla olan Milas gibi ilçeler için getirilen 5 yıllık vergi muafiyeti, ekonomik anlamda belediyeleri çok zor bir durum ile karşı karşıya bırakmıştır. 2020’ye kadar devam edecek bir geçiş sürecindeyiz. Bu geçiş sürecinde 18 mahalleden alınan vergi ile 132 mahalleye hizmet götürme gayreti içerisinde olduk. Bu durum elbette bütçesel anlamda sıkıntılar yaşamamıza neden oldu. Bu bir geçiş dönemi ve 2020’de muafiyetler kalktığında ekonomik tablo daha iyi olacak.

2009’da ilçemiz için koyduğumuz bazı hedefleri, ikinci dönemimizde değiştirmek zorunda kaldık. Çünkü Milas merkezinde hedeflediğimiz bazı çalışmalarla ilgili, bazı alanlarda yetkiler bizden alındı ve büyükşehir belediyesine devredildi. Bu süreçte Milas, tarihi bir altyapı sorununu çözdü ve üstüne de tarihi bir üstyapı sorununu çözdü. 65 milyon lira altyapı için harcanırken, her karışı bozulan ilçenin üst yapısını düzeltmek için de 75 milyon lira harcandı. Sağlam bir altyapı ve üzerine de çağdaş bir kent görünümü kazandırmak için yoğun bir çaba ve emek harcandı. Bunun yanında eskiden belde olan 5 yerleşim biriminde ve eskiden köy olan, şimdilerde mahalleye dönüşen 114 yerleşim biriminde de çok önemli çalışmalara imza atıldı.

Aslında 2014-2019 döneminde, imkânsızlıklar içerisindeki bir belediyenin, nasıl belediyecilik yaptığını da göstermesi bakımından çok önemli bir sınav olduğunu söylemek gerekir. Milas Belediyesi bu konuda parmakla gösterilen bir belediye olma onurunu da sizlerle beraber yaşadı.

Özellikle bu kısıtlı imkânlar içinde yoğun hizmet temposu içinde çalışmamız sebebiyle önümüzü görememe noktasında da bazı sıkıntılarımız oldu. Yeni dönemde düzgün bir ekonomiye sahip olacak olan Milas Belediyesi’nin çok güzel hizmetler yapacağını bugünden görüyoruz. Sizlerden aldığımız gücü, toplumun bize emanet ettiği güven duygusunu en iyi şekilde yerine getirme konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiğimizi özellikle belirtmek istiyorum.

Bugün itibariyle, 2019’da yapılacak belediye başkanlığı seçimlerinde, Milas Belediye Başkanlığı görevi için resmen aday adaylığı başvurumu yapıyorum. Önümüzde, yapacak daha çok işimiz var. Özellikle yıllardır hizmet alamayan kırsal mahallelerimizde, öteden beri hiç dikkate alınmayan talep ve isteklerin bizim dönemimizde yapıldığını gören insanların daha fazla istek ve taleple karşımıza çıktığını görüyoruz. Belki de 10 yıldır, 20 yıldır yapılmamış işlerin birkaç yılda yapılmasını da kimse beklememeli ancak bu konuda çok önemli adımların da atıldığını ve bundan sonra yapılacağını da insanlar görüyor. Çünkü bunlar bir planlama işi ve bu plan doğrultusunda yapılacaktır.

Zaten kırsal yerlerdeki insanlarımız da bazı işlerin yapıldığını görünce, üst yapıya dönük daha fantastik işlerin de yapılmasını istemeye başladı. Yani insanlarımızın talepleri değişti. İlçe genelinde eksikliği duyulan tüm işler, büyükşehir belediyemiz ile birlikte bu planlama doğrultusunda hizmet olarak halkımıza sunulacaktır.

Milas, tarihinde görmediği kadar, yaklaşık 350-400 milyon liralık bir yatırım aldı. Bu anlamda buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Osman Gürün’e de şahsım ve ilçem adına teşekkür ediyorum.

Buradan; tüm çalışma arkadaşlarıma, ilçemizdeki tüm kurum ve kuruluşların yönetici ve çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine, oda ve derneklerin yönetici ve çalışanlarına, bu süreçte bana en büyük desteği veren aileme, partimizin ilçe yönetim kurulu üyelerine, kadın ve gençlik kollarımıza çok teşekkür ediyorum.

Hangi yaşta, hangi görüşte olursanız olun; sizler bize güven gösterdiniz, destek verdiniz. Bizler de bu güveni boşa çıkarmadık. Sizlerin başını daima dik tutmanız için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. Bundan sonra da boşa çıkarmayacağımız konusunda, ilk gün verdiğimiz sözü unutmaksızın aynı kararlılıkla, aynı düşünce ile söz veriyoruz. Yeni dönemde, altyapı ve üst yapı sorununu çözmüş, yeni hedeflere koşan bir Milas olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Bugüne kadar ben değil, biz dedik. Bu nedenle bugün bir kez daha bunun altını çiziyorum. Başarı hepimizin olsun.”

Konuşmasının sonunda başta CHP’den aday adayı olacaklar olmak üzere, ilçemizdeki diğer siyasi partilerden aday olacaklara da başarılar dileyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı, aday adaylığını açıkladığı gün; tüm CHP’li belediye meclis üyeleri, ilçemizdeki sivil toplum kuruluşu, oda ve derneklerin yöneticileri, çok sayıda mahalle muhtarları ve partililer yalnız bırakmadı.

Açıklamanın ardından uzun süre Başkan Tokat, parti binasının önünde tebrikleri kabul etti.     

 

           

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X