Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Kaymakam Arslan Bu Hafta Akçalı Köylülerini Dinledi..

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Kaymakam Arslan Bu Hafta Akçalı Köylülerini Dinledi..
Bu içerik 392 kez okundu.

Her hafta bir mahalleye giderek vatandaşların sorunlarını dinleyen ve çözüm için girişimlerde bulunan Milas Kaymakamı Eren Arslan, beraberindeki daire amirleri ve STK temsilcileriyle,  Kaymakam Arslan’ın bu hafta Akçalı Mahallesindeydi.

Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Milas Milli Eğitim Şube Müdürü Akın Coşkun, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, ADM Milas Müdürü Atilla Uzunoğlulları’nın da hazır bulunduğu toplantıda, Akçalı halkının su, elektrik, altyapı konusunda yaşadıkları sorunlar ilgili birim temsilcileri tarafından kayda alındı.

Muhtar Ferhat Sertbaş mahallenin sorunları hakkında bilgi verdi.  Kaymakam Arslan, vatandaşların dile getirdiği sorunları dinleyerek, ilgili birimlere gerekenler için talimat verdi.

Altyapı, su gibi bazı konularda yaşanan sıkıntıların yatırım programına alındığı bilgisini mahalleliyle paylaşan Kaymakam Arslan, zeytincilik ve bal üretimi ile ünlü olan Akçalı halkına hitaben şunları söyledi: “Milas Zeytin Hasat Şenliği, ilçemize çok önemli bir değer kattı. Hem zeytinimizin, zeytinyağlarımızın piyasanın aranan ürünleri olmasını sağladı. Coğrafi işaretin de alınmasıyla zeytinyağımızın revaçta olmasını sağladı ve ürünümüzün piyasada aranmasına katkı sundu. Bu çalışmalar devam edecek, neticesinde kazanan sizlersiniz. Hep birlikte şenliğimize iyi bir şekilde hazırlanıyoruz. Şenliğimizde bilgilendirmeler olacak, eğlenceli etkinliklerimiz olacak. Yarışmalar olacak. Zeytinyağlı yemekler üzerine sizler de hazırlanıp katılabilirsiniz. Böylelikle birlik içerisinde hem zeytinyağımızı hem de ilçemizin değerlerini en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. 3-4 Kasım’da hepinizi Milas Zeytin Hasat Şenliğimize bekliyoruz.”

“MAHALLELİ YOL ÇALIŞMASINA DESTEK VERMELİ!”

Akçalı Muhatarı Ferhat Sertbaş’ın girişimleriyle, zeytinlik arazilerde başlatılan yol çalışmalarına yöre halkının da destek vermesi gerektiğini söyleyen Arslan, “Muhtarımızın burada güzel bir çalışması var. Bu anlamda kendisini tebrik ediyorum. Hem de sizlerin ona destek olmasını bekliyorum. Sizlerin daha rahat, daha kolay üretim yapabilmesi için zeytinlik arazilerde yol çalışması konusunda bir gayret gösteriyor. Lütfen sizler de destek olun. Bu güzel çalışmayı hep birlikte nihayete erdirerek inşallah üretiminizi artırırsınınız. Bu kamusal bir hizmet, herkesin yararına olacak.” diye konuştu.

AKÇALI ÇİFTÇİSİ 3 YILLIK ÇALIŞMANIN MEYVESİNİ ALIYOR

Milas Ziraat Odası olarak Akçalı’daki 60 çiftçiye tarımsal yayın ve danışmanlık hizmeti sunduklarını ifade eden Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçinin bu çalışmanın meyvesini almaya başladığını belirterek, “Çok değerli Akçalı mahallesi, üreticisi çiftçi arkadaşlarımız hepinizi saygıyla selamlıyorum. Milas Ziraat Odası olarak, ziraat mühendislerimizle 3 yıldan bu yana toplam 60 çiftçimize tarımsal yayın ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu yıl çalışmalarımızı tamamladık. Tarımsal danışmanlık yapmakla birlikte gece gündüz eğitim çalışmalarımız oluyor. Bazen de Milas Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle beraber çalışmalarımız oluyor. Akçalı Muhtarımız Ferhat Sertbaş, Oda Temsilcimiz Sadettin Kırcı bu konuda işbirliğinin sağlanması noktasında büyük katkılar sunuyor. Onlara şahsen teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar, bu 3 yıldır yapılan çalışmalarımız Akçalı’da meyvesini verdi. Akçalı mahallemiz, Şenköy’den sonra zeytin kalitesinde ve zeytincilikte ileri bir noktaya erişti. Bu tablo bizleri memnun ediyor. Ürünlerin paraya çevrilmesiyle de çiftçimizin memnuniyeti de yükseldi. Bu yıl 5.’sini düzenleyeceğimiz Milas Zeytin Hasat Şenliği hazırlıklarımızı tamamladık. Hepinizi, Akçalı halkını şenliğimize davet ediyorum ve sizleri orada görmek istiyorum. Çünkü bu şenlik üreticilerin şenliği, sizler için yapılıyor. Bu yıl zeytin rekoltemiz düşük ancak yinede morallerimizi bozmaya gerek yok. Ağaçlarımıza iyi bakacağız, üretimimizi artırmak için elimizden gelen gayreti hep birlikte göstereceğiz.” dedi.

ARI ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR

Arıcılık faaliyetinin yoğun bir şekilde yapıldığı kırsal mahallelerden biri olan Akçalı’da yaşanan arı ölümlerine dikkat çeken Başkan Atıcı, “Akçalı’da ayrıca arıcılık üst seviyede yapılıyor. 5 yıl önce Akçalı’da büyük bir afet oldu. Yoğun bir şekilde yağan dolu, zeytin ağaçlarında ve arı kovanlarında ciddi hasarlar meydana getirdi. Tarım İlçe Müdürlüğümüzle birlikte mağdur olan çiftçimizin yanında olmak adına zarar-ziyan tespit çalışması için Akçalı’ya gelmiştik. Bu çalışma sırasında hasar gören kovanları da incelerken arıların saldırısına uğradık. Milas’a zor yetiştik. Böylede bir anımız var Akçalı’da… Ancak şimdi bir haber duydum, arılarımızda ciddi ölümler yaşanıyormuş. Bu duruma gerçekten çok üzüldüm. Milas Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli arkadaşlar gerekli numuneleri almış, ölümlerin sebepleri araştırılıyor. Durum Arıcılar Birliğine iletilmiş. İnşallah kısa sürede bu ölümler sonlanır, üreticilerimizin eskiden olduğu gibi bal üretimini en üst seviyede sürdürmelerini temenni ediyorum. Bu konuda bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Umarım gelip-geçici bir durumdur.” diyerek arıların ekosistem ve canlı yaşamı için büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yaptı.

Arı ölümlerinin ülke genelinde yaygınlaştığına dikkat çeken Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan da, arı ölümlerinin mercek altına alındığını ve toplanan numunelerin titiz bir şekilde incelendiğini belirtti.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X