Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

METİN ERGUN, “EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR” KONUSUNDA SORU ÖNERGESİ VERDİ

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

METİN ERGUN, “EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR” KONUSUNDA SORU ÖNERGESİ VERDİ
Bu içerik 575 kez okundu.

Muğla Milletvekili Metin Ergun, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ınn sorununun çözülmesi halinde kamu maliyesine altından kalkılamayacak bir yük getireceği iddialarının yanlış olduğunu belirterek, bu konudaki bilgilerin kamuoyuna açıklanmasını istedi. Metin Ergun, bu amaçla, TBMM Başkanlığı’na, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrük Selçuk’un yazılı olarak yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Ergun’un soru önergesi şöyle:

“Kamuoyunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT’liler) olarak bilinen, 8 Eylül 1999’da İşsizlik Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden önce çalışma hayatına başlayan ve işe başladığı dönemin kanunlarına göre ödenmesi gereken prim gün sayısını tamamlayan ama yaş bekleme süresinden dolayı emekli olamamış çalışanlarımızın sayısı ve maliyeti konusunda yanlış olduğunu düşündüğümüz birçok bilgi kamuoyunda dolaşmaktadır.

Bu bilgi kirliğinin önüne geçilmesi; hem iktidar, hem muhalefet, hem de kamuoyu açısından politika belirlemek ve bu çalışanlarımızın emeklilik sorununa gerçekçi çözümler üretebilmek için elzemdir.

Bu kapsamda;

  1. 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayan, prim gün sayısı itibariyle emeklilik şartlarını sağlayan fakat yaş şartından dolayı emekli olamamış çalışanlarımızın sayısı kaçtır?
  2. Günümüz itibariyle, bu durumda bulunan vatandaşlarımızın lehine bir kanun çıkması halinde ilk anda emekli olabilecek kişi sayısı ne kadardır? İlk anda emekli olabilecek vatandaşlarımızın kamu bütçesine ekonomik maliyeti ne kadar olacaktır?”
  3. Bu çalışanlarımızın tamamına emeklilik hakkı verilmesinin kamu bütçesine getireceği yıllık ekonomik maliyet ne kadardır?

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X