Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas’a, Bilim ve Sanat Merkezi Açılıyor

ÖNDER Haber / Mustafa KARATAŞ

Milas’a, Bilim ve Sanat Merkezi Açılıyor
Bu içerik 484 kez okundu.

Yıllarca TEKEL Binası olarak hizmet veren ancak yurt genelinde TEKEL Fabrikalarının kapanmasıyla işlevselliğini kaybeden ve atıl durumda bırakılan ilçemizdeki eski TEKEL binası, Muğla il genelindeki okullarda eğitim ve öğretim gören ve özel yetenekleri bulunan öğrencilerin ders müfredatı dışında eğitim göreceği ve kısa adı BİLSEM olan Bilim Sanat Merkezi’ne dönüşüyor.

Birkaç yıl öncesine kadar ülke genelinde sadece 30 ilde açılan, geçtiğimiz yıl ilimizde de açılarak ilk öğrencileriyle bu sene eğitim-öğretime başlayan Muğla Bilim Sanat Merkezi’nin bir benzeri de ilçemizde açılacak. İlçemizde yıllarca TEKEL Binası olarak hizmet veren, ancak tütüne konulan kota sonrası kapanan TEKEL fabrikalarının ardından işlevselliğini yitiren ve atıl durumda kalan bina, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün girişimleriyle yeni bir kimlik kazandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen ve bakanlık bütçesinden bir milyon lira bütçesi ayrılan bina, kısa adı BİLSEM olan, Muğla il genelindeki okullarda eğitim ve öğretim gören ve özel yetenekleri bulunan öğrencilerin ders müfredatı dışında eğitim göreceği bir merkez haline dönüşüyor.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, il genelinde sadece Muğla merkezde olan okulun ikincisinin ilçemizde açılacak olmasının, ilçemiz okullarında eğitim-öğretim gören ve özel yetenekleri bulunan öğrenciler için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekerek;

“İlçemiz, adeta yaşayan tarihi mekânların merkezi görünümünde ve bu kentsel sit alanında bulunan tarihi mekânlarda öğrenciler kendi kültür ve medeniyetlerini yerinde görecek, tarihi ve mimari bakış açıları değişecektir. Öğrencilerimiz Merkezimize Bilim ve Sanat içerikli eğitim almak için gelecekler ve kendi alanlarında özgün çalışmalar yapabilecekler.  Ülkemizin bilim ve sanat insanına ne kadar çok ihtiyaç duyduğunu hepimiz biliyoruz. Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz yavrularımızın, gençlerimizin biran önce yetişmesi ve ülkemizin nitelikli bilim ve sanat insanları arasına katılarak ülkeleri için üretim yapmaları için ilçemizde açılacak olan Milas Bilim Sanat Merkezi, adeta tarihi bir fırsat olacaktır.

Bakanlığımızla yaptığımız yazışmalar, sonrasında yerinde yapılan incelemeler olumlu sonuçlar verdi ve hatta binanın güçlendirilmesi ve yeniden kullanılabilir hale gelmesi için de bir milyon lira bütçesi ayrıldı. İnşallah kısa zamanda atıl durumdaki binada gerekli çalışmalar başlatılacak ve ilçemizin ve gençlerimizin geleceği adına çok önemli bir eğitim yuvasına kavuşacağız” dedi

Bütçeden 1 milyon lira ödenek ayrıldı…

Muğla Valililiği’nce hakkında yıkım kararı bulunan binanın güçlendirilmesi ve yeniden kullanılabilir hale gelmesi için bir milyon liralık ödeneğin bakanlık bütçesinden ayrıldığını belirten Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal;

“Atıl durumdaki TEKEL Binası’nın kurumumuza kazandırılması ve bakanlık bütçesinden bir milyon lira ödenek ayrılması için yoğun bir çaba harcayan Muğla milletvekilimiz Sayın M. Yavuz Demir’e de özellikle teşekkür ediyoruz. İlçemiz, gelecek yıllarda bilim ve sanatta adından sıkça söz edilen bir kent olacaktır” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X