Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Muğla Milletvekili Metin Ergun: “Kitap’ta KDV Kaldırılsın..”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Muğla Milletvekili Metin Ergun:  “Kitap’ta KDV Kaldırılsın..”
Bu içerik 185 kez okundu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM Başkanlığı’na bir kanun değişikliği önergesi vererek, kitapta KDV’nin sıfırlanmasını istedi.

Metin Ergun’un verdiği kanun değişikliği önergesinin gerekçesi ve kanun metni şöyle:

Ülkemizde, içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar nedeniyle, geçim derdine düşmüş vatandaşın kitap fiyatlarının alım gücüne görepahalı olması sebebiyle kitap alma ve okuma alışkanlığı oranı oldukça düşüktür.Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86’ıncı sırada yer alıyor. TÜİK’inyayınladığı verilere göre Türkiye’de kitaplar, ortalama bir vatandaşın ihtiyaç listesinin 235’inci sırasında yer almaktadır.Ayrıca TÜİK’in 2007 yılında yayınladığı bir başka rapora göre ise, insanlarımızın bilgiye erişim kaynakları arasında kitaplar % 6.3 oranında yer tutarken, bu konudaki son araştırmanın yapıldığı 2012’de ise bu rakam %5.7’ye düşmüş durumdadır.

            Ekonomik gelişme/kalkınma bilgi ve üretimi/tüketimi arasında doğru orantı olduğu şüphe götürmez bir gerçekliktir. Ayrıca ülkemizin fikir, sanat, kültür ve edebiyat alanında hak ettiği gelişmişliğe erişmesi bakımında da kitap fiyatlarının etkisini azımsamamak gerekir. Öğrencilerimize, gençlerimize, kadınlarımıza ve bütün toplumumuza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak ve içeriği ne olursa olsun her türlü kitaba erişimi kolaylaştırmak devletimizin önemli sorumluluklarından birisidir. Ayrıca, kitap okuma oranını yükseltmek gelişmişliğimize çok önemli bir katkı sağlayacaktır.Eğitimli, bilinçli ve kültürlü bireyler yetiştirebilmek için bilimsel, kültürel, edebi ve her türlü esere erişimikolaylaştırmak; toplumumuzun eğitim ve kültür düzeyini yükseltmek bizim en önemli önceliklerimizdendir.Kitap fiyatlarında KDV oranlarının kaldırılması sonrasında oluşacak makul fiyatlar, insanlarımızın kitap edinebilmelerini kolaylaştıracak ve bilgi erişim kaynakları arasında kitapları kullanma oranlarını artıracaktır.

            Sonuç olarak, belirttiğimiz bu sebeplerle 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına dair teklifimizde herkesin bu kategorideki kitaplara ve benzeri yayınlara erişimini kolaylaştırmak amacıyla KDV oranlarının kaldırılması gerekmektedir.

KATMA DEĞER VERİGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/10/1984 tarihli 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17 inci maddesinin (4) numaralı fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“aa) İlköğretim ve ortaöğretim de kullanılan ders kitapları ve bu seviyede kullanılan sınavlara yönelik kitaplar hariç, kitap, sesli kitap ve elektronik kitap (e-kitap) satışından kaynaklanan teslimler”   

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X