Başkan Tokat; “Bilinçli, çevreyi ve doğayı koruyan bir belediyeyiz…”

Milas Belediyesi, son 4 yılda hayata geçirdiği projelerle doğayı korumak, yaşanabilir temiz bir çevre oluşturmak için önemli çalışmalara imza attı.

Başkan Tokat; “Bilinçli, çevreyi ve doğayı koruyan bir belediyeyiz…”

Çevre ve doğayı korumak için geri dönüşüm ve sıfır atık konularına önem veren Milas Belediyesi, temiz çevre kavramını vatandaşlara benimsetmek amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarına aralıksız devam etmekte, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalarla da ivme kazandırmaktadır.

“Bilinçli, çevreyi ve doğayı koruyan bir belediye olarak biliyoruz ki doğayı korumanın temelinde yaşamımızı sürdürdüğümüz, parçası olduğumuz çevreyi korumak büyük önem taşımaktadır.” diyerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; temiz bir Milas, temiz bir doğa, bilinçli bir toplum oluşturmak için yapılan çalışmaları şöyle sıraladı:

“İlçemiz genelinde çeşitli noktalara yerleştirdiğimiz toplama ekipmanları vasıtasıyla ambalaj atıkları kaynağında ayrı toplanarak lisanslı tesislere gönderilmektedir. Böylelikle ambalaj atıkları geri dönüştürülmekte sonuç olarak hem çevrenin korunmasına katkı sağlanmakta hem de kaynak israfının önüne geçilmektedir.

ATIK TEKSTİL GİYSİ KUMBARASI…

Tekstil atıklarının ayrı toplanması için lisanslı bir firma ile sözleşme imzalanarak Milas genelinde 150 noktaya kumbaralar yerleştirilmiş olup; toplanan tekstil atıklarının, malzeme türü ve kalitesine göre ayrıştırılarak tekrar hammadde olarak kullanılması suretiyle geri dönüştürülmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca bitkisel atık yağ, atık pil, atık ilaç vb. atıklar için çeşitli noktalara toplama ekipmanları yerleştirilerek kaynağında ayrı toplanması sağlanmaktır. İlçemizde bu ve benzeri ayrı toplanan atıklar, geri dönüştürülmekte ya da mevzuatın öngördüğü şekilde bertaraf edilmesi için lisanslı tesislere teslim edilmektedir.

YERÜSTÜ ÇÖP KONTEYNERLERİ İLE KOKU VE SİNEK OLUŞUMUNUN ÖNÜNE GEÇİLECEK…

2023 yılı itibariyle İlçemizde pilot bölge olarak seçilen mahallelerde akıllı sistem yerüstü çöp konteyneri projesi hayata geçirilmiştir. Yerüstü çöp konteynerlerine yerleştirilen sensörler vasıtasıyla konteyner doluluk oranları yazılım sistemi üzerinden uzaktan takip edilmekte olup, böylelikle hem koku, sinek oluşumu ve çevre kirliliğinin önüne geçilmekte hem de akaryakıt, personel gideri hususlarında tasarruf sağlanmaktadır.

ATIK GETİRME MERKEZİ…

Vatandaşlarımızın evlerden kaynaklı atıklarını getirebileceği Atık Getirme Merkezi’nin, Belediyemizin kendi kaynakları ile inşa edilmesi sağlanmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden gerekli izinler alınarak kullanıma açılan Atık Getirme Merkezimiz vatandaşlar tarafından 14 tür atığın getirilebileceği bir merkez özelliği taşımaktadır.

MOBİL ATIK GETİRME MERKEZİ…

İlçemizde sıfır atık bilincini geliştirmek amacıyla mobil atık getirme merkezi yerleştirilmesi sağlanmıştır. Kâğıt, metal, plastik, cam, bitkisel atık yağ ve atık piller kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme katkı sağlanmaktadır.

Ayrıca 30 Mart-2 Nisan 2023 tarihleri arasında düzenlenen Milas Tarım Fuarı kapsamında Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından stant açılarak sıfır atık, geri dönüşüm ve atık toplama konularında fuara gelen misafirlere broşür dağıtılarak bilgilendirme yapılmak suretiyle farkındalık yaratılması sağlanmıştır.

Önümüzdeki süreçte ise sıfır atık, geri dönüşüm ve iklim değişikliği konularında projeler geliştirilmeye devam edecek olup, çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm bilincinin geliştirilmesi amacıyla yeni projeler üretmeye, Milas İçin Aşkla çalışmaya devam edeceğiz.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık