Başvurular bugün sona eriyor

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Zeytinyağı Kalite Yarışması”na son katılım tarihi bugün son eriyor.

Başvurular bugün sona eriyor

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu” projesi kapsamında Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Zeytinyağı Kalite Yarışması” düzenlendi. Yarışmaya katılmak için eksiksiz olarak doldurulmuş katılım formu ile birlikte 2 tane 500 ml. şişe içindeki zeytinyağı örneğinin bugün saat 17.00’ye kadar Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekiyor.
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarışmaya ülkemizde yetişen tüm zeytin çeşitleriyle katılmak mümkün olacak. Yarışmada organik sertifikası olan zeytinyağları kendi arasında ayrıca yarışacak.
Yarışmaya katılmak isteyenlerin, ürünleri piyasada fiilen satılmakta olan tescilli marka sahibi olmaları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca verilmiş Kayıt Belgesine sahip olmaları veya söz konusu izne sahip bir işletmede fason üretim yaptıran ya da ihraç eden üretici, yağhaneci, tüccar, sanayici, firma veya İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’nde çiftçi kayıt sistemine girmiş ve en az 3 dekar zeytin alanına sahip üretici ya da kişilerden olmaları ve durumlarını gösterir belgeleri de başvuru sırasında teslim etmeleri veya göndermeleri gerekiyor.
Yarışmada öncelikle, örnek zeytinyağlarının duyusal analizleri yapılacak ve başarılı olanlar kimyasal analize alınacak.  Yarışmaya katılan zeytinyağları 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve duyusal ve kimyasal analizde 85 – 100 puan alan zeytinyağlarına altın madalya beratı, 70 – 84 puan alanlara gümüş madalya beratı ve 55 – 69 puan alanlara ise bronz madalya beratı verilecek. Yarışmada duyusal analiz sonucu en yüksek puanı almış olan altın madalyalı katılımcı, ayrıca jüri özel ödülü ile de ödüllendirilecek.


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık