Eğitim-Sen Muğla Şubesi “OKULLARDA SİYASAL İSTİSMAR KABUL EDİLEMEZ!”

Geçtiğimiz hafta, Türk Eğitim Sen ile Milas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Ataya Selam Olsun’ isimli proje kapsamında, okullara 7 Bin 400 adet, Ülkü Ocakları tarafından bastırılan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüz eseri Nutuk dağıtılmıştı.

Eğitim-Sen Muğla Şubesi “OKULLARDA SİYASAL İSTİSMAR KABUL EDİLEMEZ!”
  • 15 Ocak 2020, Çarşamba 14:54

Nutuk’un kapağında ve giriş bölümünde Ülkü Ocakları’nın logosunun kullanılması ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye atıfta bulunulması ile ilgili olarak Eğitim Sen Muğla Şubesi, yazılı bir basın açıklaması yaparak, “okullarda siyasal istismar kabul edilemez!” dedi. 
Eğitim Sen Muğla Şubesi’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Ülkü ocakları, Türk Eğitim Sen ve Milas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından işbirliğinde ‘Ataya Selam Olsun’ isimli proje düzenliyorlar. Proje; ortak değerimiz olan ve kimsenin itiraz etmeyeceği Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unu 7 Bin 400 ortaokul öğrencisine dağıtmak ve okunmasını sağlamak. Projenin buraya kadar olan kısmına hiç bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının itirazı olamaz.
Ancak gerek kitabın kapağında bir siyasi partinin gençlik kolları işlevindeki örgütün logolarının kullanılması, gerek ön sözdeki yazının içeriği ve gerekse bir siyasi partinin genel başkanına atıfta bulunularak övülmesi; Atatürk’ün Nutku’nun okunmasının sağlanmasından öte, bir siyasi partinin yan kuruluşu olan Ülkü Ocaklarının propagandasına dönüşmüştür. Dolayısıyla okullarda çalışan öğretmen ve eğitim çalışanlarında, velilerde ciddi rahatsızlık yaratmıştır.
Bu davranış daha önce gündeme gelen dinci vakıf ve derneklerin okullardaki faaliyetlerini başka bir aşamaya taşımış, başka siyasi faaliyetlerin okullarda yapılmasına davetiye çıkarmaktadır. Okullara bu tür siyasi faaliyetler kesinlikle sokulmamalıdır. Ulu önderin kitabı Nutuk’un öğrencilere ulaştırılmasında pek çok başka alternatif yol ve yöntem değerlendirilebilecekken bu projeyi Ülkü Ocaklarının okullarda faaliyet ve propaganda yapmasının aracı haline getirmek, en hafif ifadeyle iyi niyetli bir girişim değildir. Bu faaliyetin adı açıkça çocukların siyasal olarak istismar edilmesidir.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık