Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

“Festival yasaklayan anlayış ekoloji kılıfı ile örtülemez !”

Fethiye Kaymakamlığı’nın 1-4 Eylül arasında Fethiye’de düzenlenecek konseri yasaklaması sonrasında Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi, yazılı biraçıklama yaparak, “Festival yasaklayan anlayış ekoloji kılıfı ile örtülemez” dedi.

“Festival yasaklayan anlayış ekoloji kılıfı ile örtülemez !”
  • 25 August 2022, Thursday 10:26

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Ülke genelinde valiliklerin festivalleri yasaklama furyasına en son Fethiye’de İnlice Koyunda 1-4 Eylül tarihleri arasında planlanan Milyonfest isimli müzik festivali eklendi. Fethiye Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, festival alanının Muğla Valiliği tarafından Fethiye -Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi, Doğal Karakteri Korunacak Alan ve Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kaldığı gerekçesi ile festivale izin verilmediği ifade edildi. Bununla birlikte birçok ilde valilikler ve kaymakamlıklar eliyle alınan festival ve etkinlik yasağı kararlarında olduğu gibi bu yasaklama kararının arkasında da gerici yapılanmaların olduğu basına yansımıştır.

Temmuz ayı içerisinde Gökçe Mahallesinde Nitelikli Doğa Koruma Alanı statüsündeki bir bölgede başka bir festivalin yapılmasına ekolojik kaygılarla karşı çıkan ve iptal edilmesini sağlayan Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi olarak Valiliğin İnlice’de yapılması planlanan festivale aynı gerekçe ile izin vermemesini doğru ve tutarlı bulduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Festival sahipleri de festivalin ekolojik kaygılarla iptal edilmesini anlayışla karşıladıklarını ve uygun bir yer bularak festivalin yapılması için yeniden başvuracaklarını açıklamışlardır. Umuyoruz ki uygun alan bulunarak bu festivalin gerçekleşmesi sağlanır.

Bununla birlikte, Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi olarak Muğla Valiliği’nin festivali iptal ederken gösterdiği ekolojik duyarlılığın samimiyetinden kuşkulu olduğumuzu da kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Örneğin aynı duyarlılığı Akyaka’da kesin korunacak hassas alan içerisinde kendi başına aldığı kararla ormanı katlederek başlattığı çevre yolu projesinde görmek isterdik. Muğla Valiliği ne yazık ki birçok rant projesine “çed gerekli değildir” kararları ile aslında doğanın yanında değil sermaye sahiplerinin yanında olduğunu ortaya koymuştur. Güncel bir örnek vermek gerekirse, Muğla Valiliği Marmaris Kızılbük’te Sinpaş’ın Milli Park alanı içerisinde başladığı otel inşaatına “çed gerekli değildir” kararı vererek korkunç bir doğa katliamına yol açmıştır.

Bu vesile ile Muğla Valiliğine bir kez daha seslenmek istiyoruz; ekolojik kaygılarla aldığınız kararlarda samimiyetinizi görmek istiyoruz. Sinpaş’ın Kızılbük’te mahkeme kararına rağmen milli parkı halka kapatarak sürdürdüğü yasaya aykırı inşaatı durdurup parkı yeniden halkın serbest girişine açarak başlayabilirsiniz.

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi olarak doğanın korunması için belirlenmiş kurallara uyularak, doğanın zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alındığı her türlü sanat etkinliğinin özgürce yapılabilmesini desteklediğimizi, gerici bir anlayışla sanatı, eğlenceyi tümden yasaklayan anlayışı protesto ettiğimizi kamuoyuna saygı ile ile duyururuz.

Bu vesile ile açık havada etkinlik organizasyonu yapmak isteyen kuruluşlara da bir çağrı yapmak istiyoruz. Muğla gibi dört tane özel çevre koruma bölgesi ve birçok doğa koruma alanı olan bir bölgede etkinliklerin doğaya zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi için seçilen festival alanı ile ilgili olarak yaşam alanı savunucularına danışarak doğru bilgiler alındıktan sonra yola çıkılması yerinde olacaktır. Böylece yaşam alanlarını koruma mücadelesi veren platformlarla karşı karşıya gelinmesinin ve yasakçı anlayışla festivalleri engellemek isteyen kesimlere malzeme verilmesinin önüne geçilebilir.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis