İkizköylüler'den "Adalet yürüyüşü"

İkizköylüler tarafından açılan orman kesim iptali, ruhsat genişletme iptali ve açık maden ocağı işletme iptali davası Muğla İdare Mahkemesi’nde dün saat 14:00’te görüldü.  İkizköy, Karacahisar, Çamköylüler, 11 Ekim Çarşamba günü yapılan dava için “adalet” yürüyüşü ve basın açıklamaları yaptı. Basın açıklamalarında son zamanlarda Bodrum ve Milas’ın önemli bir sorunu olan su sorunu ele alındı.

İkizköylüler'den
  • 12 October 2023, Thursday 10:57

YK Enerji’ye kömür sağlanması için Akbelen Ormanı’nın 740 dönümlük bölümünün kesimine 24 Temmuz’da başlanmıştı.

Yürüyüş dün sabah 08:00’da İkizköy, Karacahisar, Çamköy köylüleri Akbelen'de  toplanarak, basın açıklaması yaptı; ardından da Akbelen'den - İncirköy Tepesi'ne yürüyüş gerçekleştirdi. Milas’a hareket eden köylüler, Milas Beçin Kavşağı'nda Bodrum ve Milas’tan destek için gelenler yaşam savunucuları ile buluşarak, açıklamalarını burada da sürdürdüler.

Daha sonra Muğla Orman Bölge Müdürlüğü önüne gelen vatandaşlar burada "Akbelen için adalet", “Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganları atarak idare mahkemesine yürüdü. Mahkeme önünde toplanan bölge halkı ve yaşam savunucuları basın açıklaması yaptı.

KÖYLÜLER VE YAŞAM SAVUNUCULARI ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANDI

İkizköylü Nejla Işık, "Biz bu mücadeleye topraklarımız, köylerimiz için çıktık. Bize bu kadar baskı yapıldı 24 Temmuz’dan bu yana. Kafamızı deve kuşu gibi evin içine koyalım da istediğimiz gibi maden açalım dediler. Yok öyle yağma 40 senedir burada iliğimizi kemiğimizi sömürdüler. Bundan sonra buna fırsat vermeyeceğiz. Akbelen ormanı kesilmiş olabilir. Daha ileride zeytinimiz, kızılçam ormanlarımız var. İnsanlar ve tüm canlılar için en temel hak nedir? Toprak, hava, su için. Bizim mücadelemiz bu üçü içindir” dedi.

Işık açıklamasını şöyle sürdürdü;

"İkizköylüler olarak 4 senedir Akbelen için topraklarımız, ormanlarımız için bir mücadele başlattık. 2,5 yıl olmak üzere nöbetimizi başlattık. 25 Temmuz’dan sonra Akbelen Ormanı’na hukuksuzca girildi henüz davamız bitmemişti. Akbelen Ormanı 6 günde katledildi. Yetmedi 12 Eylül’de nöbet alanımız basıldı. Bütün eşyalarımıza el konuldu. Zannettiler ki orayı kapatırsak bu mücadeleyi bitiririz. Vazgeçmedik tekrar nöbet alanı kurduk tamda tarım alanımızın zeytin ağaçlarımızın içerisinde kurduk. 4 senedir mücadele ettiğimiz toprağımızda halen daha nöbetimize devam ediyoruz. Akbelen Ormanı madene tahsis edildi. Satıldı orman tarafından ve biz 2,5 yıldır orada nöbet tuttuk. ‘Hayır’ diyoruz. Orman karakol olarak değil orman olarak kalmalı. Ormanlar, nehirler kömüre feda edilmez. 40 yıldır kömürün gölgesinde yaşadık, artık yeter diyoruz. Sularımızı kuruttunuz, bizleri kanser ettiniz, ürettiklerimizden verim alamıyoruz. Sözün özü suyumuz, havamız ve toprağımız için buradayız. Bu mücadele devam edecek. Çok önemli duruşmamız var.”

İkizköylülerin avukatı Arif Ali Cangı da, şunları söyledi:

"Bugün iki tane davamızın duruşması olacak. Bir tanesi 2021 yılında biten maden işletme ruhsatı ve izninin 2041’e kadar uzatılmasının iptali davası bir diğeri de 28 Kasım 2020 tarihli Tarım ve Orman Bakanlığı’nın YK Enerji’ye Akbelen Ormanını linyit madeni için tahsisi izninin iptali davası. Bu dava dosyasına hiçbir bilgi gelmeden, yerel mahkemeden ve bizlerden gizlenerek 20 Aralık 2021’de sona eren orman tahsis izni, gizli gizli 2031’e uzatılmış. Ona dayanarak 24 Temmuz’da jandarmanın korumasında orman idaresi adeta YK Enerji’nin taşeron şirketiymiş gibi ormana girdi. 6 gün içerisinde hiçbir kural tanımadan Akbelen Ormanı’nın 4’te 3’ü yok edildi. Ağaçların kesilmesinden sonra alanın maden ocağı haline getirilmesine dair hazırlıklar hızla devam ettirildi. Önce saha jiletli tel örgülerle çevrildi. Ardından baktılar ki nöbet alanı dağılmazsa orada rahat çalışamayacaklar nöbet alanı dağıtıldı. Ormanı yok eden orman idaresi bizim arkadaşlarımızı, nöbet alanını ormana zarar veriyor diyerek özel mülkten tahliye etti. Hiçbir kural tanınmıyor. Bugünkü dava son derece önemli. Bu direniş yaşamı savunma ve koruma mücadelesidir.

İkizköy, Karacahisar, Çamköylülerin adalet yürüyüşüne Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Semra Dinçer, CHP Muğla Milletvekilleri, Cumhur Uzun, Gizem Özcan, Süreyya Öneş Derici, CHP Muğla eski milletvekilleri Burak Erbay, Mürsel Alban, CHP İl ve İlçe Başkanları ve doğaseverlerimiz de destek verdi.

Peş peşe görülen iki davanın görüşülmesi sonrasında, İkizköylüler, ‘karar daha sonra taraflara bildirilecek’ şeklinde bir açıklama yaptılar.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık